Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Svrab (scabies)

Svrab (scabies)

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Svrab je infekční onemocnění způsobené zákožkou svrabovou. Postihuje člověka i zvířata. Projevuje se intenzivním svěděním kůže a výskytem vyrážky. Svrab je rozšířený na celém světě – bez ohledu na socioekonomický stav, etnikum a hygienické návyky.

Odhaduje se, že svrabem je každý rok na celém světě postiženo 200 až 300 milionů lidí. Epidemie svrabu se objevují obvykle v dlouhých cyklech, s intervaly přibližně 15–20 let mezi epidemiemi. 

Důležité informace o svrabu najdete přehledně na informačním letáku Státního zdravotního ústavu (odkaz vede na PDF soubor, 1.7 MB).

Výskyt

Svrab je rozšířený na celém světě bez ohledu na socioekonomický stav, etnikum a hygienické návyky, ale více se vyskytuje především v tropických oblastech s vysokou hustotou obyvatel, zejména v Africe, Jižní Americe, Austrálii a jihovýchodní Asii. Vysoký výskyt souvisí s chudobou, špatným nutričním stavem, bezdomovectvím a nedostatečnou hygienou. Světová zdravotnická organizace WHO zařadila svrab v roce 2017 mezi další opomíjené nemoci.

Hlášené počty případů nevyjadřují skutečnou epidemiologickou situaci vzhledem k různému přístupu ke sledování svrabu v jednotlivých zemích a onemocnění je tedy pravděpodobně často podhlášeno. Například v České republice patří svrab mezi povinně hlášená onemocnění, v sousedním Německu se tyto případy nehlásí. 

V bývalém Československu byly zaznamenány ve dvacátém století dvě epidemie svrabu, a to během 1. a 2. světové války. Další dvě epidemické vlny svrabu byly registrovány v posledních desetiletích s prvním vrcholem v roce 1970, kdy bylo hlášeno 15 069 případů onemocnění (153 případů/100 000 obyvatel) a dalším v roce 1993, kdy bylo registrováno 14 104 případů onemocnění (136 případů /100 000 obyvatel). Od roku 2021 onemocnění narůstá; v roce 2022 bylo hlášeno 5 276 případů (50,2 případů /100 000 obyvatel).

obrázek 1 k článku Svrab (scabies)Obrázek 1: Onemocnění svrabem v Česku v letech 1965–2022, hlášená nemocnost na 100 000 obyvatel, počty případů. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)


Obrázek 2: Počet případů onemocnění svrabem v ČR v letech 2008–2022. (Zdroj: Informační systém infekčních nemocí)

Prevence

Prevencí je především dostatečná úroveň osobní hygieny a nesdílet ložní prádlo, oděvy a ručníky s dalšími lidmi. Aby se zamezilo šíření onemocnění, je velmi důležité včasné vyšetření a léčba nemocných se svědivou vyrážkou odborným lékařem. 

Příznaky onemocnění

Klinický obraz svrabu je charakterizován intenzivním svěděním kůže, zejména v noci po zahřátí v posteli, a výskytem kožních projevů, které se nacházejí na místech s tenčí vrstvou kůže, jako je například zápěstí, kůže mezi prsty, genitálie, tzv. přední axilární řasa (přední záhyb podpaží), dvorce prsních bradavek, oblast pupku, pasu, vnitřní plochy stehen a kotníky. 

U dětí může kožní výsev postihovat kštici, obličej, dlaně a plosky nohou. U kojenců může být postiženo celé tělo. Primární poškození může být překryto akutní dermatitidou, což výrazně ztěžuje diagnostiku onemocnění.

Nejčastější komplikací je druhotná bakteriální infekce, zejména streptokokoky skupiny A nebo zlatým stafylokokem Staphylococcus aureus, zanesená škrábáním. Objevují se hnisavé kožní infekce (pyodermie), ekzém a kopřivka (urtikarie). 

Nákaza může vyvolat alergickou reakci s výrazným zduřením lymfatických uzlin, které zůstává i několik měsíců po léčbě.

Rovněž svědění kůže může přetrvávat ještě mnoho týdnů po léčbě.

Kožní projevy u svrabu vyvolaného zvířecími zákožkami se objevují náhle, asi 10 dní po napadení roztočem. Mizí postupně, asi za 4–6 týdnů po ukončení kontaktu se zvířetem.

Viditelná chodbička zákožky svrabové v kůži lidského chodidla. Zákožka je viditelná jako černá skvrnka na levém konci chodbičky.

Obrázek 2: Viditelná chodbička zákožky svrabové v kůži lidského chodidla. Zákožka je viditelná jako černá skvrnka na levém konci chodbičky. (Zdroj: By Penarc - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11961202)

Svrab na pravé ruce a zápěstí.

Obrázek 3: Svrab na pravé ruce a zápěstí. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1891004)

Léčba

Terapie svrabu je lokální nebo celková. K lokální terapii svrabu se používají antiskabietika, tedy masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí. Tyto přípravky je však nutno aplikovat důkladně na celé tělo, od krku dolů. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat. Proto je nutné přípravek nanést tak, aby působil na zákožky přímo, kontaktně. U mladších dětí je třeba natřít i obličej a vlasatou část hlavy. Po namazání celého těla se ruce neumývají. 

Léčebnou kúru je nutno podstoupit opakovaně, přípravky se aplikují 1× za 24 hodin obvykle tři po sobě následující dny; jednorázová aplikace nestačí. Během jedné léčebné kúry je nemocnému doporučeno se nemýt. Po každé kúře je nutno se vykoupat, vyměnit prádlo a povlečení a všechno prádlo opět vyvařit nebo ošetřit doporučeným způsobem. 

Je důležité současně léčit všechny osoby v těsném kontaktu s nakaženým, přestože nemají klinické obtíže. 

I když jsou zákožky po terapii zničeny, příznaky mohou přetrvávat i několik týdnů po ukončení léčby.

Epidemiologická opatření: 

  • všechny intimní domácí a sexuální kontakty za poslední měsíc je nutné ošetřit stejným způsobem;
  • při výskytu svrabu v kolektivních zařízeních, zejména zdravotnických, je na místě izolace pacienta po dobu trvání léčby, individualizování osobních pomůcek, bariérový způsob ošetřování;
  • v kolektivních zařízeních zajistit papírové ručníky na ruce;
  • při výměně prádla je nutná správná manipulace s použitým prádlem a oděvy, při manipulaci s prádlem používat osobní ochranné pomůcky včetně rukavic; 
  • všechno osobní, ložní prádlo včetně ručníků je nutné vyprat a vyvařit nebo alespoň důkladně přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu; 
  • věci, které není možné vystavovat vysoké teplotě (nezapomenout na boty, bačkory, pantofle), je nutné skladovat několik dnů (3–7) v uzavřených plastových pytlích, případně vystříkat vhodným insekticidním prostředkem dle pokynů výrobce a pevně na několik hodin uzavřít;
  • postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout;
  • krémy, masti nebo lotiony užívané pacientem je nutné zničit, protože roztoči v nich mohou přežívat až 7 dní;
  • povinné hlášení nemocných; onemocnění hlásí diagnostikující lékař orgánu ochrany veřejného zdraví, tedy epidemiologovi. 

Další důležité informace

Inkubační doba: Její délka závisí na úrovni osobní hygieny a na případném předchozím onemocnění. U lidí bez předchozího onemocnění se první příznaky, tedy svědění, objevují za 2–6 týdnů po kontaktu. U osob s vysokou úrovní hygieny bývá inkubační doba delší. Při opakované infekci je inkubační doba kratší; příznaky onemocnění se objevují již 1–4 dny po expozici.

Původce: Původcem onemocnění je roztoč Sarcoptes scabiei var. hominis (zákožka svrabová). 

Zdroj: Zdrojem onemocnění svrabem u lidí je výhradně napadený člověk.

Přenos: Svrab se obvykle přenáší přímo, například při těsném kontaktu s kůží nemocného člověka, zvláště při pohlavním styku, v teplém prostředí na lůžku, při spaní v jedné posteli, nebo nepřímo, zejména kontaktem s kontaminovaným ložním prádlem, ručníky nebo nošením oděvů, které používal nemocný. K šíření onemocnění napomáhá nízká hygienická úroveň, promiskuita a pobyt v institucích (např. ubytovny, noclehárny, léčebny pro dlouhodobě nemocné, nemocnice, psychiatrické léčebny, ústavy sociální péče). Rizikové jsou zejména prostory, kde se často a rychle střídá velké množství lidí bez možnosti dostatečného úklidu a výměny ložního prádla. Problematické z hlediska možného přenosu jsou oděvy a prádlo, které se nedají prát na vyšší teploty než 40 °C.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Nakažlivost pacienta se svrabem trvá, dokud jsou v jeho kůži přítomny živé zákožky a vajíčka parazitů. Končí po řádně provedené protisvrabové kúře a po všech důkladně provedených hygienických opatřeních, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy či opakované nákaze. Lidé, kteří již svrab prodělali, jsou více vnímaví k opakovanému onemocnění. Lidé se sníženou imunitou jsou náchylnější k silné nákaze. Mezi hlavní faktory šíření svrabu patří přelidnění, sociální intimita, migrace populace, nízká hygienická úroveň, podvýživa, imunologické faktory, zejména snížená imunita, a pobyt v institucích.

Související odkazy

  1. Státní zdravotní ústav: Informační leták ke svrabu (PDF soubor, 1.7 MB)
  2. Státní zdravotní ústav: Svrab a současná epidemiologická situace ve výskytu svrabu v České republice (odkaz vede na stránky szu.cz)
  3. Česká akademie dermatovenerologie: Svrab (scabies) (odkaz vede na stránky dermanet.cz)
  4. Jitka Gartšíková: Parazitární kožní choroby a jejich léčba. Dermatologie pro praxi 2010, 4(4): 192–194. (odkaz vede na PDF soubor na webu dermatologiepropraxi.cz, 186 kB)
  5. Jana Zímová, Pavlína Zímová: Významné parazitární infekce genitálu – svrab. Urologie pro praxi 2013, 14(5): 218–223. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 132 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Bakteriální a virové infekc...

Záškrt (difterie)

Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti...

Infekční nemoci

Tuberkulóza (TBC)

TBC je závažné infekční onemocnění, které může postihovat řadu orgánů, nejčastěji plíce. Na světě...

COVID-19: podezření a léčba

Domácí léčba COVID-19: Zásady domácí izolace

Onemocnění COVID-19 je možné ve většině případů léčit doma. Je však nezbytné, aby nemocní dodržov...

COVID-19: data a zdroje

COVID-19: otevřené datové sady pro širokou a odbornou veřejnost

Data o výskytu onemocnění COVID-19, provedených testech, diagnostikovaných případech, hospitalizo...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Tuberkulóza

Zdroje věnované původci, prevenci, cestě přenosu, příznakům, diagnostice a léčbě tuberkulózy (dříve souchotiny). Dozvíte se, jestli má význam se nechat očkovat, proti tomuto infekčnímu onemocnění a...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Nemoci přenášené členovci v České republice – komáři

Čeleď komárovitých (lat. Culicidae) celosvětově zahrnuje okolo 3000 druhů, Českou republiku obývá 45 druhů. Larvy žijí ve vodním prostředí a živí se rozkládající se organickou stravou, dospělí samc...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Lymeská borrelióza

Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, stádiím, diagnostice a léčbě lymeské borreliózy. Také se dozvíte, jakým způsobem odstranit klíště a ošetřit ranku.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI