malnutrice

Malnutrice neboli podvýživa je stav, který se rozvíjí při nedostatku některých životně důležitých živin ve stravě. Tento nedostatek neuspokojuje potřeby organismu, což má vliv na růst, celkové zdraví, náladu, chování a další tělesné funkce.

Malnutrice zahrnuje také stavy, kdy strava neobsahuje správnou rovnováhu živin. To může znamenat stravu s vysokým obsahem kalorií, ale s nedostatkem vitaminů a minerálních látek. Lidé stravující se tímto způsobem mohou mít nadváhu jsou dokonce obézní, přesto však z lékařského hlediska trpí malnutricí. Malnutrice tedy neznamená vždy podváhu nebo vyhublost.

Malnutrice postihuje všechny věkové skupiny, ale častěji se vyskytuje v rozvojových zemích a u dětí, starších osob a těhotných žen. Více ohroženi jsou starší lidé (nad 65 let), zejména pokud žijí v pečovatelských zařízeních, lidé s dlouhodobými chronickými onemocněními (např. nemocemi jater nebo ledvin), onkologičtí pacienti, dále lidé se závažnými infekcemi a jejich následky (jako je zejména AIDS) a v neposlední řadě lidé, kteří zneužívají drogy nebo konzumují nadměrné množství alkoholu. Malnutrice je běžná u nízkopříjmových skupin a u bezdomovců.

Viz také mal-, nutrice (výživa), proteino-energetická podvýživa, hladovění.