Výskyt
K onemocnění pásovým oparem dochází po reaktivaci viru varicella-zoster (VZV), který se do organismu dostane při primoinfekci (nejčastěji v dětském věku, plané neštovice). Virus poté přetrvává v senzorických gangliích míšních nebo hlavových nervů. Při poklesu imunity může dojít k reaktivaci VZV, která se projeví jako pásový opar. Výskyt onemocnění pásovým oparem se zvyšuje s věkem. Počet hlášených případů onemocnění herpes zoster se ročně v České republice pohybuje kolem 6 tisíc onemocnění, ale počet onemocnění je pravděpodobně vyšší.
Obrázek 1: Trend onemocnění pásovým oparem v České republice v letech 1978–2018. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)
Obrázek 2: Trend onemocnění pásovým oparem v České republice v letech 2008–2022. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)
Prevence
Očkování je indikováno k prevenci herpes zoster a postherpetické neuralgie (PHN) související s herpes zoster. Očkování není indikováno k léčbě herpes zoster ani PHN.
Vakcíny pro prevenci herpes zoster jsou určeny pro osoby ve věku 50 let a starší.
Potřeba podání posilující dávky po primárním očkování nebyla stanovena.
Příznaky onemocnění
Herpes zoster se projevuje bolestivou vyrážkou, která se obvykle vyvíjí na jedné straně těla, často na obličeji nebo trupu (dále i horečka, bolest hlavy, zimnice, žaludeční nevolnost). Výsev puchýřků často předcházejí bolesti, svědění nebo mravenčení v oblasti, kde dojde k výsevu (několik dní, než se objeví vyrážka). Puchýřky se obvykle vysévají během 7 až 10 dnů a vymizí do 2 až 4 týdnů. Bolest je popisována jako intenzivní pocit pálení. U některých lidí může bolest přetrvávat měsíce nebo dokonce roky poté, co vyrážka zmizí. Tato dlouhotrvající bolest se nazývá postherpetická neuralgie (PHN) a jedná se o nejčastější komplikaci pásového oparu (zejména u osob nad 50 let). Dalšími komplikacemi mohou být zánět mozečku, mozkových plen a mozku, míchy a nitrolební vaskulitida (zánět cév), nebo komplikace oční tj. zánět rohovky, duhovky, řasnatého tělíska a sítnice, nebo bakteriální superinfekce kůže a měkkých tkání. U osob se sníženou imunitou hrozí systémové onemocnění tj. generalizovaná forma pásového oparu. Riziko onemocnění se zvyšuje s věkem.
Další důležité informace
Inkubační doba: nelze definovat. U vnímavých osob v kontaktu s nemocným s herpes zoster se mohou rozvinout plané neštovice obvykle za 10 až 21 dní.
Původce: virus varicella zoster (VZV)
Zdroj: nelze definovat, po prodělaných planých neštovicích dochází následkem oslabení imunity, např. po fyzické námaze, při stresu nebo při onemocněních spojených s poruchou imunity (HIV, leukémie, lymfom) k aktivaci viru, který vyvolá onemocnění herpes zoster.
Přenos: u každé osoby, která prodělala v minulosti plané neštovice, se může vyvinout pásový opar. Virus, který způsobuje pásový opar, se může rozšířit z osoby s aktivním pásovým oparem a vyvolat plané neštovice u člověka, který nikdy neměl plané neštovice nebo proti nim nebyl očkován. VZV se šíří přímým kontaktem s tekutinou z vyrážkových puchýřů.
Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: nemocní pásovým oparem jsou infekční pro své okolí v době výsevu puchýřků. Období nakažlivosti začíná výsevem exantému a končí, pokud jsou již všechny puchýřky ve stadiu krusty (stroupku). Nakažlivost u pásového oparu je u lokalizované formy 5× nižší než u planých neštovic. Infekční je tekutina z puchýřků, u generalizované formy i sekret z horních cest dýchacích. Onemocnění se může opakovat vícekrát za život.