Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina tlustého střeva a konečníku
  • Aktuální: Rakovina tlustého střeva a konečníku: diagnóza

Rakovina tlustého střeva a konečníku: diagnóza

Rakovina tlustého střeva a konečníku
Autor: gesundheit.gv.at, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Čím dříve je střevní polyp nebo kolorektální karcinom diagnostikován, tím větší je šance na úplné vyléčení. Rakovina tlustého střeva a konečníku se obvykle vyvíjí ze střevních polypů po dlouhou dobu a typické příznaky vyvolává až v pozdním stadiu. Proto mají zcela zásadní význam preventivní vyšetření, která umožňují včasné odhalení a odstranění nádoru nebo jeho prekurzorů. Pokud již existuje podezření na kolorektální karcinom, lze diagnózu potvrdit různými vyšetřovacími metodami [1].

Metody včasné diagnostiky

Odhalení střevních polypů a jejich odstranění (polypektomie) zabraňuje vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku až z 90 procent. Pokud je kolorektální karcinom diagnostikován v časném stadiu, lze jej zcela vyléčit. V rámci programu kolorektálního screeningu se za účelem včasné diagnostiky používají dvě níže popsaná vyšetření, která jsou lidem nad 50 let hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Test okultního krvácení do stolice (TOKS)

Test okultního krvácení do stolice (TOKS) [2] je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně v laboratoři chemicky odhalit stopy krve, které jsou pouhým okem neviditelné (příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva). Test si provádíte v klidu domova sami. TOKS je proplácen z veřejného zdravotního pojištění 1× ročně lidem ve věku 50–54 let věku, a 1× za dva roky lidem 55letým a starším.

Značnou nevýhodou TOKS je fakt, že přítomnost krve ve stolici nemusí ještě souviset právě s kolorektálním karcinomem. TOKS rozhodně není „testem na rakovinu“! Pozitivní výsledek testu může signalizovat „pouze“ přítomnost střevních polypů, hemoroidů, Crohnovu chorobu či divertikulitidu. Je-li TOKS pozitivní a Vy chcete mít jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vám nehrozí, pak Vám nezbývá nic jiného, než se objednat na screeningovou kolonoskopii. Jednoznačně však platí, že jakákoli prevence je vždy mnohem lepší než vůbec žádná prevence. Právě test na okultní krvácení ve stolici představuje základní minimum, které pro sebe můžete v tomto směru udělat. Pokud ho budete mezi 50. a 54. rokem života provádět poctivě a pravidelně (každoročně), vaše šance v boji proti rakovině se tím nepochybně výrazně zvýší.

Screeningová kolonoskopie

Screeningová kolonoskopie [3] je po všech stránkách jednoznačně spolehlivější vyšetření než TOKS. Během kolonoskopického vyšetření lze dokonce odstranit i střevní polypy, čímž se pacient vyhne klasické operaci, která s sebou přináší nemálo starostí. Vyšetření se provádí ambulantně, obvykle za použití analgosedace. Ta dokáže zmírnit bolestivé pocity u citlivějších jedinců, kteří pak tuto původně obávanou proceduru zvládnou bez jakéhokoli strádání. Krajní variantou je potom celková anestezie. Screeningová kolonoskopie je proplácena z veřejného zdravotního pojištění 1× za 10 let lidem 50letým a starším.

Screeningovou kolonoskopii provádí kvalifikovaný gastroenterolog. Celá procedura obvykle trvá kolem dvaceti minut. Dalších minimálně třicet minut je pak vyhrazeno pro odpočinek, který si určitě dopřejte i po celý zbytek dne. Výsledek byste se měli dozvědět ihned, nebo do několika dní (bylo-li nutné vzít vzorky). Jíst a pít můžete okamžitě, nicméně alespoň do večera je ještě vhodné volit spíše dietnější potraviny.

Poznámka: Lidé s genetickou predispozicí nebo předchozí diagnózou střevních polypů nebo kolorektálního karcinomu by měli tato vyšetření absolvovat již od 40. roku věku.

Jak se stanoví diagnóza kolorektálního karcinomu?

Při podezření na kolorektální karcinom se pomocí různých vyšetření v prvé řadě zjišťuje, zda se jedná o nezhoubný (benigní) nebo zhoubný (maligní) nádor. V případě maligního nádoru je třeba zjistit, o jaký typ nádoru se jedná a jak dalece onemocnění pokročilo.

Kolonoskopie

Kolonoskopie se provádí rektálně (zavedením skrze konečník) pomocí flexibilního endoskopu, který lékaři umožní prohlédnout celou sliznici tlustého střeva, tj. až po slepé střevo (lat. caecum). Během vyšetření je možné odebrat podezřelou tkáň (biopsie) nebo odstranit případné střevní polypy. Vzorky odebrané během kolonoskopie jsou pak odeslány do laboratoře, kde jsou detailně prozkoumány pod mikroskopiem. Kolonoskopie, tj. kompletní vyšetření celého střeva, je a zůstává zlatým standardem v diagnostice kolorektálního karcinomu.

Virtuální kolonoskopie

Pokud z nějakého důvodu (např. zúžení, srůsty) není možné provést kompletní kolonoskopii, je metodou volby virtuální kolonoskopie, která využívá rentgenové záření. Použití virtuální kolonoskopie od samého počátku (namísto „reálné“ kolonoskopie) se však nedoporučuje.

Další diagnostické metody

Mezi další vyšetřovací metody, která může lékař použít při diagnostice kolorektálního karcinomu, patří ultrazvukové vyšetření (ultrasonografie) nebo výpočetní tomografie břišní dutiny a/nebo pánve a rentgenový snímek hrudníku.

Nápomocná mohou být také různá laboratorní vyšetření, jako je krevní obraz, jaterní testy apod. Stanovení karcinoembryonálního antigenu (CEA) v krvi se v rámci screeningu a diagnostiky nedoporučuje, a to z důvodu nedostatečné senzitivity a specificity. Pokud je však diagnóza kolorektálního karcinomu stanovena s jistotou, je opakované stanovení CEA později užitečné pro sledování účinnosti léčby a pooperační následnou péči.

TNM klasifikace

Na základě výsledků vyšetření může lékař posoudit, do jaké míry je nádor v těle rozšířen, případné postižení lymfatických uzlin a dalších orgánů. Za tímto účelem se obvykle používá tzv. TNM klasifikace.

Bližší informace o různých stadiích kolorektálního karcinomu podle TNM klasifikace se dočtete v článku Rakovina tlustého střeva a konečníku: co to je?

Na koho se mohu obrátit?

Na včasnou diagnostiku zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku se zaměřují akreditovaná centra kolorektálního screeningu [4]. Pokud máte podezření, že byste mohli mít kolorektální karcinom (viz článek Rakovina tlustého střeva a konečníku: rizikové faktory a příznaky), obraťte se na svého praktického lékaře, který vás v případě potřeby odešle ke specialistovi.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Diagnostika kolorektálního karcinomu (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. kolorektum.cz: Test okultního krvácení do stolice (TOKS) (odkaz vede na web kolorektum.cz)
  3. kolorektum.cz: Screeningová kolonoskopie (odkaz vede na web kolorektum.cz)
  4. kolorektum.cz: Seznam zdravotnických zařízení pro screeningovou kolonoskopii v ČR (odkaz vede na web kolorektum.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory: základní in...

Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza

Ke stanovení přesné diagnózy a rozsahu onemocnění se používají různé diagnostické metody. Pokud m...

Dlouhodobě probíhající scre...

Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

Zhoubná nádorová onemocnění (rakovina) prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku předst...

Dlouhodobě probíhající scre...

Screeningové programy

Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cíle...

Rakovina tlustého střeva a...

Rakovina tlustého střeva a konečníku: screeningový program

Program screeningu kolorektálního karcinomu funguje v České republice již od roku 2009, ale až v...

Související doporučené zdroje

Dlouhodobě probíhající scre...

Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice

Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice prováděný jednou za dva roky. O...

Přejít na externí zdroj
Pilotní screeningové programy

Optimalizace programu screeningu kolorektálního karcinomu

V České republice funguje Národní program screeningu kolorektálního karcinomu od roku 2000. Do programu jsou zahrnuty osoby starší 50 let, kterým je v rámci preventivní péče nabízen kvalitativní gu...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 08.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI