V mnoha případech může podrobná anamnéza (lékař zjišťuje informace o obtížích a menstruačním cyklu) spolu s gynekologickým vyšetřením u některých žen poskytnout důkaz. Dále existuje možnost provést hormonální vyšetření.
Mírné obtíže nevyžadují léčbu
Ne vždy je nutné při výskytu klimakterických obtíží zvažovat hormonální substituční léčbu (HRT) (zkratka pochází z anglického názvu hormone replacement therapy). Je normální, že hladina hormonů ve středním věku klesá. Tyto hormony není třeba doplňovat, pokud obtíže nemají patologický rozměr. U žen, které mají slabé nebo žádné příznaky, není důvod užívat hormony. U žen se silnými příznaky může krátkodobá HRT přinést úlevu. Neposkytuje však záruku, že obtíže zcela zmizí. Klimakterické obtíže se mohou po vysazení HRT znovu objevit, neboť nastavení na novou hormonální rovnováhu bylo léčbou pouze odloženo.
Předtím, než ženy začnou užívat hormony v boji proti obtížím spojeným s přechodem, se doporučuje zvážit a porovnat všechny žádoucí a nežádoucí účinky. Ošetřující lékař informuje pacientky o možných přínosech a možných rizicích HRT, a může tak poskytnout podporu při osobním rozhodnutí.
Kdy se používají hormony?
Jakmile obtíže výrazně ovlivňují každodenní život postižených žen, lze zvážit hormonální substituční léčbu založenou na principu „tolik, kolik je třeba a tak málo, jak je to možné“.
Kdy se nesmí užívat hormony?
Při následujících onemocněních je užívání hormonů kontraindikováno:
- trombóza
- rakovina prsu
- rakovina dělohy
- akutní zánět jater
- těžké funkční poruchy jater
- krvácení pohlavních orgánů z nejasných příčin
Rizika a vedlejší účinky
Na začátku hormonální léčby může dojít ke špinění (někdy i trvalému krvácení), pocitu napětí v prsou, zadržování vody ve tkáních (edémy) nebo nevolnosti. Důvodem je obvykle to, že se tělo musí přizpůsobit příjmu hormonů z vnějšku. Pokud by obtíže přetrvávaly déle, je nutno s lékařem prodiskutovat možnost přechodu na lépe tolerovaný přípravek. Často tyto obtíže vznikají při příliš vysoké počáteční dávce a obvykle vymizí, jakmile je nastaveno vhodné dávkování.
Z důvodu zdravotních rizik se HRT používá jen tehdy, mají-li klimakterické příznaky na ženu negativní vliv a výrazně zhoršují kvalitu jejího života.
Které hormony se používají?
Existují různé hormonální přípravky, které se používají k léčbě obtíží spojených s přechodem. V zásadě se rozlišuje mezi monoterapií, při které se používají pouze estrogeny, a kombinovanou terapií, při které je využita kombinace estrogenů a gestagenů.
Rozlišujeme dva typy hormonální substituční léčby (HRT):
- Sekvenční HRT: Zde se užívají např. po dobu tří týdnů estrogeny a následně dvanáct dní gestagen. Poté následuje sedmidenní přestávka v užívání. V této době dochází ke krvácení z vysazení.
- Kontinuální kombinovaná HRT: Kombinovaný přípravek obsahující estrogen a gestagen se užívá nepřetržitě. Nedochází k žádnému krvácení.
Různé lékové formy
Hormonální substituční léčba (HRT) je k dispozici v různých lékových formách:
- tablety nebo kapsle,
- injekce,
- náplast nebo gel k aplikaci na pokožku,
- krém, gel, čípky k zavedení do pochvy.
Estrogeny a gestageny jsou dostupné ve formě tablet a náplastí. Estrogeny existují také jako gely a vaginální krémy a čípky. Injekční aplikace se již nedoporučuje, protože dávkování lze jen obtížně regulovat.
Ženy, které se rozhodnou pro HRT z důvodu silných klimakterických obtíží, se mohou informovat o různých druzích a možnostech použití hormonů u svého ošetřujícího lékaře. Existují tablety, které obsahují pouze estrogen nebo gestagen a mohou být individuálně kombinovány. Dále existují tablety obsahující kombinaci obou hormonů v cyklickém nebo jednofázovém složení.
Gely se pravidelně vtírají do kůže. Náplasti, které se lepí na kůži (obvykle v oblasti břicha nebo boků), uvolňují hormony do těla přes kůži. Musí se měnit jednou až dvakrát týdně (podle typu přípravku). Čípky a krémy se používají k léčbě obtíží v oblasti genitálií.
Alternativy k hormonální substituční léčbě
Typické příznaky přechodu, jako jsou návaly horka a pocení jsou zřídkakdy tak výrazné, aby je bylo třeba léčit. Ženám, jež jimi trpí, jsou k dispozici různé možnosti léčby, které tyto příznaky zmírní.
Pro mnoho žen může být období přechodu důvodem, proč začít více dbát na zdravý životní styl. Zdravá strava, více pohybu a vynechání alkoholu a kouření obecně přispívají ke zdraví. Především fyzické aktivity působí příznivě na kardiovaskulární systém a kosti. Relaxační techniky, dechová cvičení, meditace nebo jóga mohou taktéž přispět k lepší celkové pohodě, i když tyto metody pravděpodobně nezmírní návaly horka a pocení.
Kromě toho existuje velká řada doplňků stravy a přírodních léčivých prostředků ke zmírnění klimakterických obtíží. Takzvané fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které působí stejně jako estrogeny. Obzvláště důležité jsou fytoestrogeny nazývané isoflavony, které jsou obsaženy v sóji, různých druzích fazolí, obilí nebo jeteli červeném. Mohou mít pozitivní vliv na celkovou pohodu. Vědecké důkazy o jejich účinnosti však neexistují.
Na koho se mohu obrátit?
Pokud se objeví první známky menopauzy, můžete se obrátit pro objasnění na odborného lékaře v oboru gynekologie a porodnictví, se zaměřením na gynekologickou endokrinologii.
Související odkazy
- O nádorech prsu (odkaz vede na web linkos.cz, oficiální informační portál České onkologické společnosti ČLS JEP)