Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
  • Aktuální: Přechod: tělesné a hormonální změny

Přechod: tělesné a hormonální změny

Kategorie: Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

V průběhu plodných let života ženy (od nástupu první menstruace do počátku menopauzy) produkují vaječníky hormony estrogen a progesteron. Oba pohlavní hormony připravují tělo na možné těhotenství. Na začátku přechodu snižují vaječníky postupně produkci hormonů a dochází k hormonálním výkyvům. Menopauza nastává tehdy, když vaječníky zcela přestanou produkovat hormony.

Ilustrační obrázek Přechod: příznaky, tělesné a hormonální změny

Estrogen a progesteron

Estrogen je důležitý pro plodnost (fertilitu) a pohlavní vývoj u žen. Progesteron připravuje děložní sliznici na zahnízdění oplodněného vajíčka. Pokud k zahnízdění nedojde, koncentrace progesteronu a také estrogenu se opět sníží. To vede k měsíčnímu krvácení (menstruaci, periodě). Na začátku přechodu snižují vaječníky postupně produkci hormonů a dochází k hormonálním výkyvům. Menopauza nastává tehdy, když vaječníky zcela přestanou produkovat hormony, což znamená, že již nemohou dozrávat žádná vajíčka.

Hormonální změny

Období přechodu má hormonální příčiny. S rostoucím věkem se u žen mění hladina hormonů. Ve věku přibližně 40 let začíná funkce vaječníků klesat, takže tvoří postupně stále méně estrogenů (ženských pohlavních hormonů).

Již při narození obsahují oba vaječníky několik milionů vaječných váčků (folikulů). Tento počet se během puberty snižuje na přibližně 100 000 až 250 000 a poté s každou ovulací klesá. Ačkoliv při každé měsíční ovulaci opouští vaječník pouze jedna vaječná buňka, dozrává každý měsíc několik folikulů a po ovulaci se ztratí.

Průměrně ve věku 50 let již nejsou ve vaječnících ženy žádné folikuly, které by se mohly vyvinout ve folikuly schopné ovulace. Jelikož folikuly jsou zodpovědné za tvorbu estrogenů, klesá také stále více produkce těchto hormonů. Výsledkem je, že nakonec dojde k poslednímu menstruačnímu krvácení řízenému vaječníky, takzvané menopauze.

Při menopauze se také mění produkce hormonů v mozku. Protože vaječníky tvoří v období přechodu stále méně estrogenů, uvolňuje mozek více hormonů ze skupiny gonadotropinů, což jsou pohlavní hormony, které by měly stimulovat vaječníky k tvorbě hormonů. Uvolňován je především takzvaný folikuly stimulující hormon (FSH). Díky této narušené hormonální rovnováze může v období přechodu docházet k výskytu různých příznaků, jako jsou návaly horka a pocení.

Fáze přechodu

Období přechodu lze z medicínského hlediska rozdělit do tří různých fází:

Premenopauza: Jedná se o období mezi 40. a 50. rokem života. V této době zpomalují vaječníky (ovaria) svou činnost a produkce hormonů začíná klesat. Může docházet k poruchám cyklu, které se projevují nepravidelným a/nebo silným nebo dlouhodobým krvácením.

Perimenopauza: Tato fáze nastupuje přibližně kolem 50. roku života. Dochází většinou k výrazným nepravidelnostem cyklu až po úplné vynechání menstruace. Toto se označuje jako menopauza. Průměrný věk žen při poslední menstruaci je 51 let. Přesný čas menopauzy se dá zpětně definovat teprve tehdy, kdy po dobu celého roku neproběhla menstruace. Ve všech těchto fázích se mohou vyskytovat typické klimakterické příznaky, jako jsou návaly horka, pocení atd.

Postmenopauza: Tato fáze začíná jeden rok po poslední menstruaci. V tomto období si tělo nastavuje novou hormonální rovnováhu a klimakterické potíže pomalu ustupují. Konec postmenopauzy a tím i konec přechodu se liší u jednotlivých žen, a závisí kromě hormonálních změn také na subjektivním vnímání příznaků.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Přechod: léčba obtíží

    Přechod: léčba obtíží

    Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

    Přechod není nemoc, a proto nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Je to součást života každé ženy. Přibližně třetina žen prožije období přechodu bez obtíží, nebo jen s mírnými obtížemi. U jiných však mohou být hormonální změny velmi zatěžující. Pokud chce žena zjistit, zda u ní již započal přechod, může se nechat vyšetřit u svého ženského lékaře.

  • Ilustrační obrázek k článku „Přechod: příznaky“

    Přechod: příznaky

    Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

    Hormonální změny během přechodu nemusí být vždy spojeny s potížemi. Ženy toto životní období prožívají velmi odlišně. U některých žen se přechod projevuje tak mírně, že si jej sotva povšimnou. Jiné ženy však pociťují výrazné fyzické příznaky. Někdy se také stane, že ženy zaznamenají přechod až tehdy, kdy zcela vymizí menstruační krvácení.

  • Ilustrační obrázek Endometrióza: léčba

    Endometrióza: léčba

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    V současné době neexistuje žádná léčba, která by vedla k úplnému vyléčení endometriózy. Pro přizpůsobení léčby individuálním potřebám ženy je rozhodující, zda jsou na prvním místě silné bolesti, nenaplněná touha po dítěti nebo kombinace obou faktorů.

  • Ilustrační obrázek Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce

    Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Ženské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, vnímání sexuální touhy a hrají důležitou roli při hormonální regulaci. Rozlišujeme vnější a vnitřní pohlavní orgány. Ty patří mezi primární pohlavní znaky, jelikož jsou přítomny již při narození.

Doporučené zdroje

  • Menstruace

    Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

    Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Menopauza

    Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus

    Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace