progesteron

Progesteron je pohlavní hormon, který u žen vzniká ve vaječnících (přesněji řečeno je produkován žlutým tělískem) v druhé polovině menstruačního cyklu. Progesteron hraje důležitou roli jednak v řízení menstruačního cyklu, jednak v udržování raných fází těhotenství.

Během menstruačního cyklu, kdy se při ovulaci (přibližně 14. den) uvolní z vaječníku zralé vajíčko, vytvoří zbytky vaječníkového folikulu (které předtím obklopovaly vyvíjející se vajíčko) strukturu zvanou žluté tělísko. Ze žlutého tělíska se uvolňuje jednak progesteron, jednak (v menší míře) estradiol. Progesteron připravuje tělo ženy na těhotenství pro případ, že uvolněné vajíčko bude oplodněno.

  • Pokud vajíčko oplodněno není, žluté tělísko se rozpadá, produkce progesteronu klesá, následuje menstruace – a po ní začíná nový menstruační cyklus.
  • Pokud je vajíčko oplodněno, progesteron stimuluje („povzbuzuje“) růst krevních cév, které zásobují sliznici dělohy (tzv. endometrium). Kromě toho stimuluje žlázy v endometriu k vylučování živin, které budou vyživovat rané embryo poté, co se uhnízdí v děložní sliznici (viz nidace). Progesteron pak pomáhá udržovat správnou funkci endometria po celou dobu těhotenství. V časných fázích těhotenství je progesteron stále produkován žlutým tělískem a je nezbytný pro vytvoření placenty. Jakmile se placenta vytvoří, přebírá od žlutého tělíska produkci progesteronu právě ona. Během těhotenství hraje progesteron důležitou roli ve vývoji plodu. Hladina progesteronu v těle matky se v průběhu těhotenství neustále zvyšuje až do porodu; teprve poté začne klesat.

Progesteron se řadí mezi steroidní hormony, přesněji řečeno mezi gestageny.

Obrázek: Zjednodušeně znázorněná chemická struktura progesteronu. Konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. kyslíku nebo vodíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)