Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina plic
  • Aktuální: Rakovina plic: diagnóza

Rakovina plic: diagnóza

Rakovina plic
Autor: gesundheit.gv.at

Prvními kroky v diagnostice rakoviny plic jsou anamnestický rozhovor a fyzikální vyšetření. Následně se používají různé zobrazovací metody. Nejdůležitější metodou pro odhalení rakoviny plic je však bronchoskopie, při níž může lékař rovnou odebrat vzorky tkáně z podezřelých oblastí.

Jak se stanoví diagnóza rakoviny plic?

Pokud člověk pociťuje dlouhodobé a přetrvávající příznaky, které by mohly poukazovat na rakovinu plic (viz článek Rakovina plic: příčiny a příznaky), měl by co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Někdy jsou změny na plicích objeveny víceméně náhodně při rentgenovém vyšetření plic, které bylo provedeno z jiného důvodu. V takovém případě je nutné bližší objasnění.

Základní vyšetření může provést praktický lékař. Pokud zjistí něco neobvyklého, odešle pacienta na detailnější vyšetření k plicnímu lékaři (pneumologovi).

Prvním krokem v diagnostice je podrobný anamnestický rozhovor. Lékař se pacienta bude vyptávat na pociťované potíže, jak dlouho již trvají a v jakých situacích se vyskytují. Dále bude potřeba objasnit, zda jsou přítomny nějaké rizikové faktory pro vznik rakoviny plic – například zda člověk sám kouří, zda se pohybuje v kuřáckém prostředí, nebo zda je či dříve byl vystaven škodlivým látkám na pracovišti.

Po anamnestickém rozhovoru následuje fyzikální vyšetření. Lékař si poslechne plíce pomocí stetoskopu a prohmatá lymfatické uzliny. Kromě toho odebere vzorek krve a odešle jej na laboratorní vyšetření. Vyšetření krve poskytne lékaři cenné informace o celkovém zdravotním stavu pacienta.

Pomocí rentgenového snímku plic může lékař získat prvotní přehled o stavu pacientových plic. Lze tak zjistit některé změny, které by mohly poukazovat na rakovinu plic, například plicní uzly. Pokud se podezření na zhoubný nádor plic potvrdí, je nutné provést další vyšetření.

Nejčastěji používané vyšetřovací metody jsou stručně popsány v následujících odstavcích. Užitečné informace najdete i na webu České onkologické společnosti ČLS JEP [1].

Výpočetní tomografie (CT)

Výpočetní tomografie (CT) hrudníku pomáhá lékařům jednak zjistit, jak daleko se rakovina v plicích a okolní tkáni rozšířila, jednak jim pomáhá v rozhodování, zda lze zhoubný nádor odstranit chirurgicky. CT mozku a břicha se používá k pátrání po případných metastázách.

PET nebo PET/CT

Vyšetření pomocí PET nebo PET/CT může určit, do jaké míry se již rakovina v těle rozšířila.

Bronchoskopie

Bronchoskopie je nejdůležitější metodou pro odhalení rakoviny plic [2]. Pomocí miniaturní kamery se lékař „podívá“ dovnitř větších i menších průdušek. Během vyšetření může lékař rovnou odebrat vzorky tkáně z podezřelých oblastí. Odebrané vzorky jsou pak odeslány do specializované laboratoře, kde je odborník prozkoumá pod mikroskopem. Tímto způsobem lze zjistit, zda jsou v odebrané tkáni přítomny nádorové buňky – a pokud ano, lze určit přesný typ nádoru.

Biopsie pod kontrolou CT nebo ultrazvuku

V některých případech není možné při bronchoskopii odebrat tkáň z podezřelých oblastí. Pak je potřeba provést tzv. transtorakální biopsii (někdy též označována jako transparietální biopsie), při níž lékař hrudní stěnou protlačí tenkou jehlu a z podezřelé oblasti odebere vzorek tkáně. Celý zákrok je monitorován pomocí CT nebo ultrazvuku, aby bylo zajištěno, že tkáň bude odebrána ze správného místa a že přitom nedojde k poranění plic.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření může mimo jiné odhalit metastázy v břišní dutině, například v játrech.

Magnetická rezonance (MRI)

Magnetická rezonance (MRI) může poskytnout další informace k výsledkům CT vyšetření (viz výše). Pomocí MRI lze například určit, do jaké míry se zhoubný nádor rozšířil do okolí. Kromě toho může MRI lépe odhalit metastázy v jiných orgánech, například v mozku.

Scintigrafie skeletu

Scintigrafie skeletu se používá k odhalování kostních metastáz.

Funkční vyšetření plic

Pomocí funkčního vyšetření plic lékaři zjistí, jak dobře fungují pacientovy plíce. To je důležité před plánovanou operací, při níž mají být odstraněny nemocné části plic. Lékaři získají informaci o tom, zda bude mít člověk po operaci dostatek správně fungující plicní tkáně, aby mohl dýchat.

Molekulární profilování

Účelem molekulárního profilování [3] je zjistit, zda je pacient vhodným kandidátem na cílenou protinádorovou léčbu.

Zjištění rozsahu nádorového onemocnění a typu nádoru

Na základě výsledků provedených vyšetření lze určit klinické stadium zhoubného nádoru. Tento proces je odborně označován jako staging. Aby bylo možné optimálně naplánovat další léčbu a odhadnout prognózu, používají odborníci mezinárodní klasifikace, v tomto případě TNM klasifikaci. Bližší informace se dočtete v článku Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza.

Odebrané vzorky tkáně, které jsou vyšetřeny pod mikroskopem, navíc poskytují cenné informace o typu rakoviny plic (viz článek Rakovina plic: co to je?), a tím i pro další postup. Pomocí všech těchto informací mohou lékaři zhruba odhadnout, jak bude nemoc postupovat a jaká léčba je pro daného pacienta nejvhodnější.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte podezření, že byste mohli mít rakovinu plic (viz článek Rakovina plic: příčiny a příznaky), obraťte se na svého praktického lékaře, který vás v případě potřeby odešle ke specialistovi.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: O zhoubných nádorech průdušek a plic – diagnostika karcinomu plic (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. Jana Skřičková, Tomáš Nebeský, Bohdan Kadlec, Karel Hejduk, Ondřej Májek, Martina Vašáková, Ivana Čierná Peterová: Karcinom plic – diagnostika a časný záchyt. Klinická onkologie 2021, 34(Suppl 1): 6–19. (odkaz vede na web linkos.cz)
  3. Marek Minárik: Molekulární profilování nádorů plic. Onkologie 2016, 10(1): 7–10. (odkaz vede na PDF soubor na webu onkologiecs.cz, 183 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: diagnóza

V současné době neexistuje žádné screeningové vyšetření, které by odhalilo rakovinu dělohy u žen,...

Rakovina prsu

Rakovina prsu: upřesnění diagnózy

Aby bylo možné zjistit, zda je podezřelá změna v prsní tkáni benigní nebo maligní, je nutné odebr...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina děložního čípku: diagnóza

Je-li výsledek cytologického stěru abnormální, neznamená to ještě, že byly nalezeny prekancerózní...

Rakovina prsu

Rakovina prsu: diagnóza (mamografie, ultrazvuk)

Při podezření na zhoubný nádor prsu zavolejte do některého z akreditovaných center mamografického...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI