Jaké jsou příčiny vzniku rakoviny plic?
Na vzniku rakoviny plic se mohou podílet různé faktory. Některé z těchto faktorů můžeme ovlivnit svým životním stylem, jiné nikoli. Zdaleka nejvýznamnější roli při vzniku rakoviny plic však hrají karcinogenní látky, které se nacházejí například v cigaretovém kouři a v některých chemických látkách. Doba mezi kontaktem s karcinogenní látkou a vznikem rakoviny plic může být až 40 let.
Zdaleka nejrizikovějším faktorem pro vznik rakoviny plic je kouření [1]. Ohroženi jsou zejména lidé, kteří začali kouřit v mladém věku a kouřili mnoho cigaret po dlouhou dobu. Na této skutečnosti nic nemění ani kouření tzv. lehkých cigaret.
Riziko vzniku rakoviny se zvyšuje nejen u člověka, který kouří, ale také u lidí, kteří kouří pasivně. Ti vdechují velké množství karcinogenních látek nejen s tzv. hlavním proudem kouře, ale i s vedlejším proudem kouře.
Mezi další faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic, se řadí:
- vyšší věk – s přibývajícími léty se riziko vzniku zhoubného nádoru plic zvyšuje;
- škodliviny vdechované na pracovišti – například azbest, arsen či polycyklické aromatické uhlovodíky; ohroženi jsou například lidé, kteří pracují ve stavebnictví nebo v textilním průmyslu;
- škodliviny vdechované z prostředí – např. polétavý prach z průmyslu, zplodiny z dieselových motorů či přirozeně se vyskytující radon;
- dříve diagnostikované plicní onemocnění – např. chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
Jaké příznaky se mohou vyskytnout u rakoviny plic?
Rakovina plic často zůstává dlouho nepovšimnuta, proto se může „nenápadně“ šířit a růst. Více než polovina případů rakoviny plic je odhalena až v okamžiku, kdy se nádorové buňky již rozšířily do dalších orgánů. Jedním z důvodů je, že mnoho pacientů pociťuje příznaky až ve chvíli, kdy je zhoubný nádor již v pokročilém stadiu [2].
Příznaky, které poukazují na zhoubný nádor plic, se často překrývají s příznaky jiných onemocnění, například chronické bronchitidy nebo CHOPN. Pokud má člověk nějaké dlouhodobé příznaky, měl by si je vždy nechat objasnit u lékaře. Čím dříve je rakovina plic odhalena, tím větší je šance na vyléčení.
Příznaky rakoviny plic jsou nejprve způsobeny primárním nádorem, později metastázami. Na rakovinu plic mohou poukazovat následující příznaky:
- úporný kašel, který navzdory léčbě neustupuje (toto je často první příznak); někdy se zhoršuje i „kuřácký kašel“, který existuje již delší dobu;
- dušnost, obecně dýchací potíže,
- příměs krve ve vykašlaném hlenu (tzv. sputu),
- zhubnutí,
- únava,
- horečka.
Pokud je již zhoubný nádor v natolik pokročilém klinickém stadiu, že prorůstá do okolních tkání, může pacient pociťovat další obtíže, jako jsou například potíže s polykáním nebo chrapot. Pokud se již vytvořily metastázy, může se objevit celá řada příznaků; například kostní metastázy mohou způsobovat bolest kostí, mozkové metastázy mohou vést k bolestem hlavy, záchvatům nebo ochrnutí.
Související odkazy
- Česká onkologická společnost ČLS JEP: O zhoubných nádorech průdušek a plic – etiologie karcinomu plic (odkaz vede na web linkos.cz)
- Česká onkologická společnost ČLS JEP: O zhoubných nádorech průdušek a plic – příznaky karcinomu plic (odkaz vede na web linkos.cz)