Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Mozek a nervy
  • Aktuální: Zánět mozkových blan (meningitida)

Zánět mozkových blan (meningitida)

Kategorie: Mozek a nervy – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Zánět mozkových blan neboli meningitida je obávané onemocnění, které může mít závažnou prognózu. Mozkové blány pokrývají nejen mozek, ale i míchu. Původcem onemocnění může být virus (příkladem je klíšťová encefalitida), bakterie (příkladem je meningokoková meningitida), případně jiné mikroorganismy.

Ilustrační obrázek k článku „Zánět mozkových blan (meningitida)“

Společným příznakem meningitid je bolest hlavy, horečka, zmatenost nebo porucha vědomí, zvracení, světloplachost a ztuhlost šíje, která brání předklonu hlavy. Děti bývají podrážděné nebo naopak ospalé.

V sezóně výskytu klíšťat v přírodě se může vyskytnout zánět mozku a mozkových blan, který je způsoben viry přenesenými klíštětem, tzv. klíšťová encefalitida. Česká republika dlouhodobě patří mezi země s největším výskytem tohoto onemocnění. K rozvoji prvních příznaků dochází obvykle 1–3 týdny po přisátí klíštěte. Jedná se obvykle o málo příznačné chřipkové příznaky; teplotu, bolesti svalů, únavu. Příznaky spontánně odezní. V druhé fázi za 1–20 dnů dojde k rozvinutí výše popsaných příznaků meningitidy, s možnými neurologickými příznaky, jako jsou poruchy hlavových nebo jiných nervů. Diagnóza se stanoví na základě vyšetření protilátek v krvi a z mozkomíšního moku. V léčbě se postupuje podle vedoucích příznaků, klíčový je klidový režim. Po nemoci následuje několikaměsíční rekonvalescence. Zhruba každý desátý nemocný si odnáší neurologické následky v podobě drobných poruch nervů, poruch koncentrace, nespavosti.

Varovným příznakem u dětí s horečkou, bolestmi hlavy a ztuhlostí šíje je přítomnost vyrážky na trupu a končetinách, tzv. petechií. Na rozdíl od běžných kožních projevů nemizí při zatlačení, protože jsou způsobeny drobnými krevními výrony do kůže. Tento nález, který svědčí pro bakteriální meningitidu, je naléhavým důvodem k přivolání lékaře nebo rychlé záchranné pomoci. Vzhledem k riziku různých, rychle se rozvíjejících komplikací, je nutný převoz na jednotku intenzivní péče. Diagnóza se potvrdí po provedení tzv. lumbální punkce s odebráním a vyšetřením mozkomíšního moku. Léčebně se uplatňují masivní dávky antibiotik a podpůrná léčba. Bakteriální meningitida patří stále mezi nejvíce smrtící infekční onemocnění.

Prevence meningitid

Proti nejobávanějším a nejčastějším typům zánětů mozkových blan, které se vyskytují v České republice, existuje možnost prevence nepovinným očkováním, na které přispívá do velké míry většina zdravotních pojišťoven.

K dispozici je očkování proti klíšťové encefalitidě, které poskytuje praktický lékař v různých schématech – podle toho, v které části roku se očkuje. Po třetí dávce trvá ochrana 3 roky, po dalším očkování 3–5 let. Chránit lze děti již od 1 roku věku. I při zajištění očkováním je vhodné se chránit v přírodě před klíšťaty repelentem a zkontrolovat, zda přece jen nedošlo k přisátí klíštěte.

Kombinací vakcín lze dosáhnout ochrany také proti všem typům invazivního meningokoka. Zahájení očkování je doporučeno už u kojenců v prvním půlroce života. Očkování je doporučeno také mladým cestovatelům do zemí se zvýšeným výskytem tohoto onemocnění.

Informace o očkování poskytne praktický lékař nebo očkovací centrum.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Klíšťová encefalitida

    Klíšťová encefalitida

    Infekční nemoci

    Klíšťová encefalitida (KE) je onemocnění vyvolané virem klíšťové meningoencefalitidy, který patří mezi arboviry. Onemocnění má sezónní charakter od března do listopadu s maximem výskytu od května do září. Mezi časté příznaky patří teplota, bolesti hlavy a neurologické příznaky. Specifická antivirová terapie neexistuje, léčba je pouze symptomatická. V ČR je dostupné očkování proti KE.

  • Ilustrační obrázek k článku „Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)“

    Invazivní meningokoková onemocnění (IMO)

    Infekční nemoci

    Původcem onemocnění je bakterie Neiseseria meningitidis, k nákaze dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo bezpříznakovým nosičem. Nejzávažnější jsou invazivní infekce – sepse, meningitidy, či jejich kombinace, které mohou postihnout jedince často z plného zdraví a mají velmi rychlý a fatální průběh.

  • Ilustrační obrázek k článku „Příušnice“

    Příušnice

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Příušnice jsou virové onemocnění způsobené virem příušnic. Onemocnění je vysoce nakažlivé a šíří se vzdušnou cestou z osoby na osobu prostřednictvím kapének, které vznikají při mluvení, kašlání a kýchání nemocného jedince nebo kontaktem s kontaminovanými předměty.

  • Ilustrační obrázek Očkování do zahraničí

    Očkování do zahraničí

    Očkování pro cestovatele

    Při cestování do zahraničí je očkování důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními. Očkování se týká nejen dospělých osob, ale i dětí a adolescentů. Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště, tzv. střediska očkování a cestovní medicíny. Některá očkování dětí a dospělých do zahraničí může zajistit i praktický lékař pro děti a dorost (PLDD) nebo praktický lékař pro dospělé.

Doporučené zdroje

  • Meningitida

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.

    Přejít na externí zdroj
  • Meningitida

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované původci, prevenci, příznakům, nákaze, komplikacím, diagnostice a léčbě meningitidy (zánět mozkových blan). Dozvíte se, kterým příznakům je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proč je nutné co nejdříve v případě potvrzení diagnozy zahájit léčbu a jakou věkovou skupinu nejčastěji postihuje toto onemocnění.

    Přejít na externí zdroj
  • Roztroušená skleróza

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy. Dozvíte se, jak žijí lidé, u kterých byla tato nemoc diagnostikovaná a také, že tato diagnóza nemusí nutně znamenat konec aktivního života.

    Přejít na externí zdroj
  • Syndrom karpálního tunelu

    Mozek a nervy

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 16.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace