Příznaky
Příznaky i stupeň závažnosti se u jednotlivých žen liší. Objevují se víceméně pravidelně před menstruací a za normálních okolností zase odezní, jakmile nastane menstruace. Mohou však přetrvávat i během prvních dní menstruace. Rozlišujeme tělesné a psychické příznaky.
Tělesné příznaky:
- zadržování vody v tkáních a končetinách,
- křeče v podbřišku,
- bolesti hlavy a bolesti zad,
- únava a stavy vyčerpání,
- pocit napětí v prsou, rukou a nohou,
- migréna,
- vlčí hlad nebo ztráta chuti k jídlu,
- nevolnost,
- oběhové problémy.
Psychické příznaky:
- výkyvy nálad,
- deprese,
- agresivita,
- ztráta energie,
- úzkostné stavy,
- bezdůvodný pláč,
- snížené sebevědomí.
Příčiny
Proč dochází k PMS, nebylo dosud objasněno. Odborníci se domnívají, že by mohlo jít o souhru různých faktorů. Možnou příčinou vzniku premenstruačního syndromu může být hormonální změna během druhé poloviny cyklu po ovulaci a nastupující menstruace. Zdá se, že sklon k PMS se zvyšuje, když je v druhé polovině cyklu produkováno příliš mnoho nebo příliš málo hormonu žlutého tělíska progesteronu, zatímco současně klesá sekrece estrogenu. Kromě toho v druhé polovině cyklu dochází k přirozenému zvýšení hladiny prolaktinu. Tyto hormonální změny mohou způsobit tělesné a psychické změny typické pro PMS, jako je např. zadržování vody v tkáních.
Důvod, proč je jedna žena postižena PMS, a druhá při identické hormonální situaci nikoliv, není jasný. Rozmanitost příznaků však vylučuje jednu samostatnou příčinu. Spíše se jedná o multifaktoriální poruchu, to znamená, že za obtíže zodpovídá několik faktorů. Experti hovoří o psychoendokrinní dysfunkci, což je porucha, jejíž příčiny spočívají v hormonální kontrole, v psychice, i v nervovém systému.
Diagnóza
Není snadné stanovit diagnózu, neboť příznaky, jakož i typ a síla obtíží, se u každé postižené ženy liší, a mohou mít také jiné příčiny. Aby lékař mohl stanovit, zda se jedná o PMS a nikoliv o jiná onemocnění, ptá se pacientky na obtíže a na to, kdy přesně se objevují. Charakteristickým rysem všech příznaků PMS je jejich časová závislost na menstruačním cyklu.
Léčba
Existují různé možnosti léčby, které vycházejí z individuálních příznaků a stupně závažnosti příznaků.
Farmakologická léčba
- Léky proti bolesti: u některých žen jsou obtíže tak silné, že potřebují léky proti bolesti (analgetika). Léčba bolesti by měla být prováděna výhradně po dohodě s lékařem.
- Hormon žlutého tělíska a gestageny: podávají se před dny s obtížemi (cyklické podávání, pouze po dohodě s lékařem)
- Léky bránící ovulaci: někdy mohou příznaky zmírnit i hormonální antikoncepční prostředky. Hormonální prostředky potlačují tvorbu určitých endogenních hormonů. Poraďte se se svým lékařem, která hormonální antikoncepce by pro vás byla vhodná.
- Léky k odvodnění: ženy, které mají během této doby pocity napětí v prsou a zadržují vodu v těle, mohou být léčeny léky k odvodnění (diuretiky). DŮLEŽITÉ: Diuretika mohou vyvolat nežádoucí účinky jako je nevolnost a bolesti hlavy. Také může dojít k návykovému efektu, kdy tělo začne ukládat více vody poté, co pacientka tyto léky znovu vysadí. Proto smí být tyto léky užívány pouze po dohodě s lékařem.
- Antidepresiva: léčivé prostředky proti depresi se používají obvykle pouze v případě, že se jedná o PMDS.
Kromě možností farmakologické léčby lze také zmírnit příznaky PMS pomocí rostlinných přípravků nebo doplňků stravy. Patří k nim například.:
- vápník,
- vitamin B6,
- hořčík,
- třezalka tečkovaná,
- drnek obecný (Vitex agnus-castus).
Jak zmírnit obtíže při PMS svépomocí?
- sport a pohyb – mají pozitivní účinek na premenstruační syndrom, zejména při zadržování vody v těle; při fyzické aktivitě může být voda, uložená v těle v nadbytečném množství, rychleji odstraněna; zároveň pohyb podporuje zvýšený průtok krve a zmírňuje křeče v děloze, to může zmírnit bolesti v podbřišku a bolesti zad;
- strava: změnou stravovacích návyků lze při PMS dosáhnout účinného zlepšení (méně soli, cukru, kofeinu, ale více vitaminů a minerálů),
- alkohol a nikotin – úplná abstinence nebo velmi omezená konzumace,
- relaxační cvičení,
- dostatek spánku.