premenstruační dysforická porucha

Premenstruační dysforická porucha neboli PMDD (zkratka pochází z anglického názvu premenstrual dysphoric disorder) je obzvláště závažná forma premenstruačního syndromu (PMS). Ačkoli PMS i PMDD mají tělesné i duševní příznaky, PMDD způsobuje extrémní změny nálad, které mohou narušovat každodenní život i mezilidské vztahy.

Jak u PMDD, tak u PMS začínají příznaky obvykle 7–10 dní před začátkem menstruace a obvykle vymizí se začátkem menstruačního krvácení, případně 1–2 dny po něm. PMDD i PMS mohou způsobovat nadýmání, pocit napětí v prsou, únavu, poruchy spánku a změny stravovacích návyků. U PMDD však vyniká alespoň jeden z následujících duševních příznaků:

  • smutek nebo beznaděj,
  • úzkost nebo napětí,
  • extrémní náladovost,
  • výrazná podrážděnost nebo hněv.

Příčiny vzniku PMDD dosud nebyly objasněny. Depresivní a úzkostné stavy jsou společné jak pro PMS, tak pro PMDD, takže je možné, že hormonální změny, které souvisejí s menstruací, zhoršují příznaky poruch nálady.

Léčba PMDD je zaměřena na prevenci nebo minimalizaci příznaků a může zahrnovat užívání antidepresiv (zejména SSRI), antikoncepčních pilulek, doplňků stravy (například s obsahem vápníku, hořčíku, vitaminu B6 apod.) či rostlinných přípravků, ale také změnu stravovacích návyků a/nebo životního stylu. Zmírnit příznaky PMS nebo i PMDD může pravidelné cvičení, omezení příjmu kofeinu, vyhýbání se alkoholu a skoncování s kouřením. Pomoci může také dostatek spánku a používání relaxačních technik, jako je mindfulness, meditace či jóga.

Viz také premenstruační, premenstruační syndrom.

Související příspěvky: