Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelegální návykové látky
  • Aktuální: Kokain

Kokain

Nelegální návykové látky
Autor: Státní zdravotní ústav

Kokain je návyková látka s povzbuzujícími účinky na náš centrální nervový systém. Podle rozdělení návykových látek dle působení na psychiku se řadí mezi tzv. stimulační látky.

Název drogy: kokain (koks, sníh, cukr, snow), crack.
Vzhled, forma: Kokain se nejčastěji vyskytuje v podobě bílého prášku, proto se mu říká cukr, sníh. V krystalické podobě se nazývá 'crack'(= kokainová báze, koncentrovaná směs vzniklá z kokainu, jedlé sody a vody, v krystalické formě určená ke kouření).
Způsob užití: Kokain lze užívat ústně rozetřením kokainu na dásních, nosem – tzv. šňupáním, je dobře rozpustný ve vodě, dá se užívat nitrožilně, injekčně tzv. šleháním. Pro jeho afrodiziakální účinky se užívá vtíráním do sliznic pohlavních orgánů, proto bývá často označován také jako droga prostitutek. Krystalická podoba tzv. crack se užívá kouřením, popřípadě vdechováním výparů vzniklých zahřívání krystalků cracku.

Účinky

Kokain se získává z lístků keře koky, účinky této drogy znali již jihoameričtí indiáni před 4000 lety. Kokain spolu s pervitinem patří mezi stimulační látky a je považován mezi nejnávykovější návykové látky na světě. Po požití se účinky dostavují během několika málo vteřin a trvají cca 30 až 40 minut. Po požití dochází k tělesné i duševní stimulaci, jsou zde pocity síly a nadřazenosti zvýšenému sebevědomí, zvýšení bdělosti, snížení či odstranění únavy a chuti k jídlu, kolísání nálad až podrážděnost. Při první dávce mohou uživatelé pociťovat pocity srdeční slabosti, třes rukou, mrazení, což uživatelé řeší další dávkou, euforie se většinou dostává až po opakované dávce. Po odeznění bezprostředního účinku nastává silné deprese až vyčerpání v důsledku vyčerpání energetických zásob organismu (uživatel nejí), uživatel dokáže spát i několik dní.

Rizika

Dlouhodobé užívání kokainu je spjato s nechutenstvím, nespavostí výrazným hubnutím, svalovými záchvaty a křečemi, úzkostí a vznikem výrazné psychické závislosti (nedochází ke zvyšování dávek, ale droga je užívána častěji). Hrozí zde snadné předávkování, hyperaktivita, chaotické uvažování a jednání jedince, pocity pronásledování (paranoia), agresivita, halucinace, poruchy paměti. Užívání kokainu může vést k smrti v důsledku selhání dýchacího systému, mrtvici, krvácení do mozku nebo infarktu.

Příznaky

Uživatele poznáme dle celková bledosti, pocení, roztřesenosti, neklidu, rozšířených zornic, chronické rýmy provázené výtokem nebo krvácením z nosu, poškození nosní přepážky, hubnutí, chraplavého hlasu.

Léčba

Kokain nevyvolává závislost tělesnou, o to mocnější je ale závislost psychická. Někteří autoři považují závislost na kokainu za vůbec nejsilnější. Odvykání se děje v několika fázích:

  1. Bezprostředně po vysazení se dostavuje únava, často několikadenní spánek přerušovaný epizodami bdělosti se silným hladem a příjmem velkého množství potravy. Dostavuje se deprese, úzkost, svět se abstinujícímu jeví bezútěšně šedivý, mohou se dostavit sebevražedné myšlenky.
  2. Abstinující se mírně zrestauroval, odpočal si a nasytil se, dostavuje se obyčejně silná touha po droze, vzhledem ke zlepšené tělesné kondici často dochází k relapsům. Přetrvává depresivní prožívání, dostavuje se podrážděnost, někdy se objevují poruchy spánku. Trvá řádově dny až týdny.
  3. Fáze mírnějších obtíží, depresivní symptomatologie postupně odeznívá, touha po aplikaci drogy slábne, i když se někdy dostavuje v neztenčené síle. Obyčejně trvá několik týdnů až měsíců.

Podpůrná farmakologická léčba obyčejně není nutná, často je spíše nevhodná. Při silné depresivní atace se doporučují antidepresiva, která zvyšují hladinu serotoninu a odstraňují vyčerpání synapsí. Někdy je možné pokusit se o farmakologickou podporu látkami, které specificky zlepšují metabolismus nervových buněk (nootropika). Toxická psychóza často odezní sama při pouhém vysazení drogy, při vážnějších potížích nebo dlouhém průběhu se užívají neuroleptika (antipsychotika). Při poškození nosní sliznice se osvědčil nosní olej s vitaminy A a E.

Obvykle je nutná hospitalizační léčba. Hlavním způsobem léčby je psychoterapie vedle užívání léků.

Související odkazy

  1. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  2. Kokain (odkaz vede na web drogovaporadna.cz)
  3. Kamil Kalina a kol.: Drogy a drogové závislosti – mezioborový přístup. Úřad vlády České republiky, 2003. ISBN 80-86734-05-6. (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  4. Manuál a podklady pro moderátory interaktivní hry „Jak se (ne)stát závislákem“ (odkaz vede na web zkola.cz)
  5. Karel Nešpor, Marie Millerová: Jak přestat brát drogy – svépomocná příručka. Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, Praha, 2006. (odkaz vede na PDF soubor na webu drnespor.eu, 1.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace

Dotazník závislosti

Jsem závislý? Jak jsem na tom? Na tyto otázky vám může pomoci odpovědět následující dotazník.

Závislosti: základní informace

Stimulační látky: co to je?

Stimulační látky neboli stimulancia se vyznačují svými povzbuzujícími účinky na psychiku: povzbuz...

Nelegální návykové látky

Amfetaminy a jejich deriváty: speed, pervitin

Amfetaminy jsou uměle vyrobené látky, účinkující na centrální nervový systém. Podle rozdělení náv...

Závislosti: základní informace

Závislost: co to je?

Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuá...

Související doporučené zdroje

Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Centra pomoci drogově závislým

Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substit...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Drogová poradna zařízení SANANIM

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborní...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Drogové závislosti

Zdroje věnované prevenci, projevům a léčbě drogové závislosti. Dozvíte se, jak postupovat při podezření, že vaše dítě bere drogy, naleznete informace o účincích návykových látek a zdravotních kompl...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 09.06.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI