Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Chagasova nemoc

Chagasova nemoc

Kategorie: Infekční nemoci – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Chagasova choroba je onemocnění vyskytující se téměř výlučně v kontinentální části Latinské Ameriky. Nejčastěji se přenáší krev sajícími plošticemi, ve kterých jsou přítomny trypanozomy, konkrétně druh Trypanosoma cruzi. V důsledku častějšího cestování se v poslední době objevuje i v USA a v Evropě. Miliony lidí trpících touto nemocí (včetně těch, kteří se nakazili před desítkami let) o ní vůbec nevědí a tudíž se nikde neléčí. Neléčená Chagasova choroba se ovšem může během času rozvinout a smrtelně poškodit srdce, nervovou soustavu a trávící systém.

Ilustrační obrázek Chagasova nemoc

Výskyt

Chagasova nemoc se vyskytuje nejčastěji v Latinské Americe. Nemoc byla popsána a její původce objeven před více než 100 lety Carlosem Chagasem. V současnosti je postiženo touto nemocí okolo 6–8 milionů osob, ročně zemře na toto onemocnění kolem 50 000 osob. Dalších 65–100 milionů osob žije v oblastech, kde se mohou Chagasovou nemocí nakazit, proto zůstává Chagasova nemoc jedním z hlavních zdravotnických problémů ve většině zemí Latinské Ameriky.

Prevence

Očkování není zatím dostupné. Prevence spočívá ve zvýšení hygienického a sociálního standardu bydlení, protože Chagasova nemoc se vyskytuje především ve venkovských oblastech, kde obyvatelé žijí v chýších. Individuální ochrana spočívá v použití reziduálních insekticidů (přípravků na hubení hmyzu) a moskytiér.

S nárůstem migrace osob z Latinské Ameriky do neendemických oblastí (oblasti bez původního výskytu) je nutno pomýšlet na tuto infekci i v neendemických zemích (Severní Amerika, Evropa, Austrálie aj.) pro riziko přenosu infekce krví či transplantovaným orgánem nebo v těhotenství z matky na dítě, proto se již v některých zemích provádí screening Chagasovy nemoci u těhotných a dárců krve a orgánů.

Příznaky onemocnění

V místě infekce se vytváří primární léze (chagom) – vyvýšená načervenalá papula o průměru 1–3 cm. Jsou zvětšeny spádové lymfatické uzliny. Při vniknutí trypanosom přes spojivku se vytvoří jednostranný otok víčka se zánětem spojivek (Romañův příznak). Po uplynutí inkubační doby se rozvíjí akutní fáze infekce s horečkou až 40 °C, lokalizovaným či generalizovaným zvětšením lymfatických uzlin, mírným zvětšením jater a sleziny, podkožními otoky a nepříznačnou vyrážkou na břiše a hrudi. Většinou proběhne akutní infekce bez příznaků, vzácně se mohou rozvinout komplikace jako zánět srdce nebo mozku. Akutní fáze onemocnění odezní v průběhu 2–3 měsíců. Trypanozomy je možné v periferní krvi prokázat po dobu 10–30 dnů, poté pronikají do buněk a jsou uvolňovány intermitentně (přerušovaně) v množství, které neumožňuje diagnostiku z krevních nátěrů, ale postačuje k infekci přenašeče.

U 30–40 % nemocných může onemocnění progredovat do chronické fáze s postižením srdce (kardiomyopatie) a trávicího traktu (megakolon, megaezofagus aj.) v důsledku denervace (přerušení nervového zásobení) postižených orgánů.

Další důležité informace

Inkubační doba:

  • 5–14 dní po poštípání štěnicí,
  • 30–40 dní po podání infikované transfuze krve.

Původce: prvok Trypanozoma cruzi.

Zdroj: člověk a další teplokrevní obratlovci (více než 150 druhů savců a ptáků).

Přenos:

  • krev sajícími plošticemi z čeledi Reduviidae (rody Triatoma, Rhodnius, Panstrongilus aj.) – k infekci dochází kontaminací kůže (oděrky při škrábání) a spojivky výkaly sajících ploštic, ve kterých jsou přítomny trypanozomy,
  • krevní transfuzí, transplantací orgánů, z matky na dítě v průběhu těhotenství,
  • orálně - byly popsány epidemie po požití kontaminované potravy (plody açai, pití šťávy z cukrové třtiny).

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: nakažlivost je dlouhodobá, vnímavost k nákaze je všeobecná v jakémkoliv věku, onemocnění probíhá závažněji u dětí a imunosuprimovaných osob.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Infekční nemoci

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Hemofilové infekce“

    Onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae typu B (Hib)

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Bakterie Heamophilus influenzae způsobuje tzv. hemofilové nákazy (či infekce). Existuje několik typů této bakterie, ale pouze typ b způsobuje nejčastěji (až 95 %) závažnější formy této infekční choroby, například epiglotitidu (zánět hrtanové příklopky) či zánět mozku. Přirozeným zdrojem je výhradně člověk. K přenosu infekce dochází obvykle kapénkovou cestou. Následující text pojednává o infekci vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu b, proti níž se lze nechat naočkovat.

  • Ilustrační obrázek k článku „Spalničky“

    Spalničky

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Spalničky se vyskytují na celém světě a patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěji se projevují horečkou, zánětem spojivek a vyrážkou. Nebezpečnou komplikací je zápal plic a postižení centrálního nervového systému.

  • Ilustrační obrázek k článku „Záškrt (difterie)“

    Záškrt (difterie)

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti a úmrtnosti. Nejčastěji se projevuje jako těžká angina s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Původcem onemocnění jsou bakterie Corynebacterium diphteriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis.

  • Ilustrační obrázek Klíšťová encefalitida

    Klíšťová encefalitida

    Infekční nemoci

    Klíšťová encefalitida (KE) je onemocnění vyvolané virem klíšťové meningoencefalitidy, který patří mezi arboviry. Onemocnění má sezónní charakter od března do listopadu s maximem výskytu od května do září. Mezi časté příznaky patří teplota, bolesti hlavy a neurologické příznaky. Specifická antivirová terapie neexistuje, léčba je pouze symptomatická. V ČR je dostupné očkování proti KE.

Doporučené zdroje

  • Tetanus

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.

    Přejít na externí zdroj
  • Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP pro očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním

    Infekční nemoci

    Meningokoková onemocnění patří mezi závažná přenosná infekční onemocnění, která jsou vyvolána bakterií Neiserria meningitidis. Doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP z 15. ledna 2018 je dostupné v české i v anglické verzi.

    Přejít na externí zdroj
  • Klíšťová encefalitida

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, komplikacím a diagnostice klíšťové encefalitidy, správnému způsobu odstranění klíštěte a laboratornímu vyšetření infekčnosti klíšťat.

    Přejít na externí zdroj
  • Tuberkulóza

    Infekční nemoci

    Zdroje věnované původci, prevenci, cestě přenosu, příznakům, diagnostice a léčbě tuberkulózy (dříve souchotiny). Dozvíte se, jestli má význam se nechat očkovat, proti tomuto infekčnímu onemocnění a jaký je jeho výskyt v České republice. Naleznete také zajímavosti, které se týkají historie onemocnění tuberkulózou.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace