Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Zhoubné nádory mužských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Rakovina prostaty: diagnóza

Rakovina prostaty: diagnóza

Zhoubné nádory mužských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Pokud existuje podezření na rakovinu prostaty, je potřeba stanovit přesnou diagnózu, která umožní určit nejvhodnější léčebný postup pro konkrétního muže. Za tímto účelem je třeba objasnit, zda se skutečně jedná o zhoubný nádor – a pokud ano, jakou má velikost, jak je agresivní, zda již prorostl do okolní tkáně nebo zda již vytvořil metastázy. Na základě vyhodnocení odebraných vzorků tkáně lze poměrně spolehlivě posoudit agresivitu karcinomu prostaty, tj. jak rychle bude růst a šířit se.

Jak se stanoví diagnóza?

Ke stanovení diagnózy existuje celá škála různých vyšetření, která se vzájemně doplňují [1].

Palpace (vyšetření konečníku prstem)

Při tomto vyšetření lékař jemně prohmatá prostatu poté, co vloží prst v ochranné rukavici do pacientova konečníku (obr. 1). Lékař při prohmatávání prostaty posuzuje její velikost, tvar, ohraničenost, bolestivost při tlaku, poddajnost a zda nejsou přítomny nějaké bulky či zatvrdliny. Vyšetření netrvá dlouho a obvykle není bolestivé, ale někteří muži jej pociťují jako nepříjemné. Pokud lékař zjistí něco neobvyklého, odešle muže na další vyšetření, z jehož výsledků lze zjistit, zda se jedná o karcinom nebo nezhoubnou změnu.

Obrázek 1: Vyšetření konečníku prstem. (Zdroj: Unknown author – This image was released by the National Cancer Institute, an agency part of the National Institutes of Health, with the ID 7136, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5581404)

Vyšetření hladiny PSA

Prostatický specifický antigen (PSA) je protein, který se tvoří pouze v prostatě. Zvýšená hladina PSA v krvi poukazuje na nějakou změnu v prostatě – avšak nemusí to být zdaleka vždy zhoubný nádor [2]: karcinom prostaty je následně (prostřednictvím biopsie, viz níže) potvrzen jen přibližně u čtvrtiny mužů se zvýšenou hladinou PSA. Jednorázově zvýšená hladina PSA je z hlediska diagnostiky jen málo významná a měla by být s odstupem času zkontrolována (s využitím téže laboratorní metody). Bližší informace o vyšetřování hladiny PSA se dočtete v článku Rakovina prostaty: příčiny, příznaky a včasné rozpoznání.

Transrektální ultrazvuk (TRUS)

Transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty (TRUS) (obr. 2) lze použít jako doplňkové vyšetření k pohmatovému vyšetření konečníku (viz výše). TRUS umožňuje přesněji určit velikost, umístění a rozsah nádoru. V rámci vyšetření musí lékař zavést do pacientova konečníku ultrazvukovou sondu [3], což mohou někteří muži pociťovat jako nepříjemné. Vyšetření by však nemělo být bolestivé.

Obrázek 2: Transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty (TRUS) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Biopsie prostaty

Pokud se při některém z výše uvedených vyšetření objeví podezření na rakovinu, lékař doporučí odběr vzorků tkáně z prostaty pomocí punkční biopsie, přičemž jedním z přístupů je transrektální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku [4]. Za tímto účelem je do prostaty na různých místech přes konečník zavedena tenká dutá jehla. Pod ultrazvukovou kontrolou je odebráno deset až dvanáct vzorků tkáně, které jsou následně vyšetřeny. Aby se snížilo riziko infekce způsobené bakteriemi střevního mikrobiomu, podává se před zákrokem antibiotikum. Jiným přístupem je transperineální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku [5], kdy je dutá jehla zavedena do prostaty skrze oblast hráze (obr. 3). Biopsie prostaty – ať již provedené jakýmkoli z výše uvedených přístupů – může být bolestivá, proto se obvykle provádí v lokální anestezii. Po biopsii prostaty se v moči nebo ejakulátu může objevit krev.

Obrázek 3: Transperineální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Multiparametrická magnetická rezonance (mpMRI)

Toto speciální vyšetření prostaty zatím nebylo zavedeno do běžné klinické praxe, jeho potenciální přínos se stále zkoumá [6].

Další možná vyšetření

Někdy je nutné provést ještě další krevní testy a zobrazovací vyšetření, jako je například scintigrafie skeletu nebo pozitronová emisní tomografie (PET). Tyto metody se používají především v případech, kdy lékař potřebuje zjistit, zda se nádor již rozšířil a vytvořil metastázy.

Jak se posuzuje riziko?

Na základě vyhodnocení vzorků tkáně lze poměrně spolehlivě posoudit, jak agresivní je karcinom prostaty, tzn. jak rychle bude pravděpodobně růst a šířit se.

  • Klinické stadium popisuje velikost a rozsah zhoubného nádoru. Hodnocení se obvykle provádí pomocí TNM klasifikace: T (lat. tumor) popisuje velikost a rozsah primárního nádoru, N (lat. nodulus) vyjadřuje, zda jsou nebo nejsou zasaženy lymfatické uzliny, a M (lat. metastasis) znamená nepřítomnost nebo přítomnost vzdálených metastáz. Bližší informace o TNM klasifikaci se dočtete v článku Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza.
  • Gleasonovo skóre vyjadřuje agresivitu nádoru [7, 8]. Odebraný vzorek tkáně je vyšetřen pod mikroskopem. Nízká hodnota (do 6) znamená, že nádor buď neroste, nebo roste pomalu a možná nebude tvořit metastázy. Hodnota 8 nebo vyšší znamená vysokou agresivitu.

Zjištěná hodnota PSA společně s klinickým stadiem nádoru a Gleasonovým skóre umožňuje lékaři vyvodit závěry o povaze a agresivitě karcinomu. Na základě tohoto posouzení rizika ošetřující lékaři rozhodnou, která možnost léčby je pro konkrétního pacienta nejvhodnější.

Tabulka 1: Hodnocení rizika karcinomu prostaty
Riziková skupina Klinické stadium nádoru Hodnota PSA Gleasonovo skóre
nízce riziková skupina do T2a a do 10 ng/ml* a do 6
středně riziková skupina T2b nebo 10-20 ng/ml nebo 7
vysoce riziková skupina T2c-4 nebo více než 20 ng/ml nebo 8 nebo více

Zdroj: Doporučené postupy pro časnou detekci, diagnostiku a léčbu jednotlivých stadií karcinomu prostaty [9]

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutná návštěva praktického lékaře, případně specialisty na urologii a andrologii.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Nádory prostaty – příznaky, vyšetření, stanovení diagnózy (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. Milan Král, Šárka Kudláčková: Karcinom prostaty – co bychom měli znát o diagnostice. Medicína pro praxi 2019, 16(1): 48–52. (odkaz vede na web medicinapropraxi.cz, 256 kB)
  3. Fakultní nemocnice Brno: Transrektální ultrazvukové vyšetření prostaty (odkaz vede na PDF soubor na webu fnbrno.cz, 116 kB)
  4. Fakultní nemocnice Brno: Transrektální punkční biopsie prostaty pod ultrazvukovou kontrolou (odkaz vede na PDF soubor na webu fnbrno.cz, 158 kB)
  5. Jiří Stejskal, Vítězslav Hanáček, Vanda Adamcová, Roman Zachoval: Transperineální biopsie v diagnostice karcinomu prostaty. Česká urologie 2021, 25(1): 94–105. (odkaz vede na web czechurol.cz, 907 kB)
  6. Olga Dolejšová, Viktor Eret, Alžběta Šobrová, Jiří Ferda, Ondřej Hes, Milan Hora, Jiří Baxa: Využití multiparametrické magnetické rezonance a srovnání s ostatními moderními zobrazovacími metodami v předoperační diagnostice karcinomu prostaty. Česká urologie 2014, 18(4): 300–309. (odkaz vede na web czechurol.cz, 737 kB)
  7. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Gleasonovo skóre (odkaz vede na web linkos.cz)
  8. cancer.net: Prostate cancer: stages and grades [Zhoubné nádory prostaty: staging a grading] (odkaz vede na web cancer.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  9. Národní portál klinických doporučených postupů: Doporučené postupy pro časnou detekci, diagnostiku a léčbu jednotlivých stadií karcinomu prostaty (odkaz vede na PDF soubor na webu kdp.uzis.cz, 3.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění mužských pohlavn...

Zvětšená prostata: co to je?

Prostata (předstojná žláza) je mužská pohlavní žláza, která je za normálních okolností velká asi...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina prostaty: příčiny, příznaky a včasné rozpoznání

Časná stadia rakoviny prostaty nezpůsobují žádné příznaky. Pokud jde o včasné rozpoznání tohoto z...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina prostaty: léčba a následná péče

Pokud je rakovina prostaty včas odhalena i léčena, je prognóza ve většině případů velmi dobrá: př...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina prostaty: co to je?

Rakovina prostaty je nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u mužů v České republice....

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI