V následujícím textu jsou kurzívou uvedeny latinské názvy.
Zevní pohlavní orgány
Větší část mužského reprodukčního systému se nachází mimo břišní dutinu, resp. pánev. Z anatomického hlediska však mezi mužské zevní pohlavní orgány (organa genitalia masculina externa) patří pouze penis a šourek, zatímco všechny ostatní struktury (obr. 1) se řadí mezi vnitřní pohlavní orgány.
Penis
Penis (penis) je mužský pohlavní orgán, který slouží nejen k pohlavnímu styku, ale i k močení. Na penisu rozlišujeme tři hlavní části:
- Kořen penisu (radix penis) – skrytá část penisu, která se připojuje ke spodním okrajům stydkých kostí a stydké spony.
- Tělo penisu (corpus penis) – nejdelší viditelná část penisu, která má přibližně válcovitý tvar. Uvnitř těla penisu se nacházejí dvě topořivá tělesa (corpora cavernosa) a jedno houbovité těleso (corpus spongiosum) (obr. 2). Tato tři tělesa jsou po celé délce penisu tvořena erektilní tkání, která se při sexuálním vzrušení naplní krví. V takovém stavu penis ztuhne a ztopoří se, což umožňuje pohlavní styk. Kůže na povrchu těla penisu je volná a elastická, aby se penis při erekci mohl zvětšit.
- Žalud penisu (glans penis) – kuželovité zakončení penisu. Žalud penisu je překryt volnější vrstvou kůže, která je označována jako předkožka (praeputium). Při erekci se předkožka sama stahuje směrem dozadu.
Na špičce žaludu penisu je vidět ústí močové trubice (urethra) (viz níže). V penisu se rovněž nachází velké množství citlivých nervových zakončení.
Šourek
Šourek (scrotum) je volný kožní vak přibližně hruškovitého tvaru, který se nachází za penisem. Jsou v něm uložena varlata, nadvarlata a mnoho nervů a cév. Šourek jednak chrání varlata, jednak funguje jako jejich „klimatizace“: aby se spermie mohly normálně vyvíjet, varlata musí mít o něco nižší teplotu, než je normální teplota lidského těla. V šourku se totiž nacházejí speciální svalové buňky, které se při nižší okolní teplotě stáhnou (kontrahují), kůže šourku se zvrásní a varle se přiblíží k tělu, aby se ohřálo; naopak při rostoucí okolní teplotě jsou svalové buňky povolené (relaxované), kůže šourku se natáhne a varle klesne níže, čímž se ochladí.
Vnitřní pohlavní orgány
Mezi mužské vnitřní pohlavní orgány (organa genitalia masculina interna) se řadí varlata, nadvarlata, chámovody, ejakulační vývody, semenné váčky a prostata.
Varlata
Varlata (testes) jsou párové oválné orgány, které jsou uloženy v šourku a na obou koncích jsou zajištěny semenným provazcem (funiculus spermaticus). Varlata produkují hormon testosteron a tvoří se v nich spermie. Uvnitř varlat se nacházejí semenotvorné kanálky (tubuli seminiferi), ve kterých se odehrává spermatogeneze.
Nadvarlata
Nadvarlata (epididymides) jsou protáhlé stočené trubice, které se nacházejí na zadní straně varlat. Do nadvarlete se dostávají spermie, které se vytvářejí v přilehlém varleti; v nadvarleti tyto spermie dozrávají a získávají schopnost oplodnit vajíčko. U dolní strany varlete se nadvarle stáčí dozadu a plynule přechází v chámovod.
Chámovody
Chámovody (ductus deferentes) jsou dlouhé trubice, které vedou od nadvarlat až do pánevní dutiny, kde zezadu obtáčejí močový měchýř a ústí do ejakulačních vývodů. Chámovody při ejakulaci odvádějí sperma směrem do močové trubice.
Ejakulační vývody
Ejakulační vývody neboli vypuzovací kanálky (ductus ejaculatorii) jsou krátké trubičky, které začínají v místě spojení chámovodů a semenných váčků, a ústí do močové trubice.
Semenné váčky
Semenné váčky neboli měchýřkové žlázy (glandulae vesiculosae) jsou párové žlázy podlouhlého tvaru, které se nacházejí nad prostatou, za zadní stěnou močového měchýře, a připojují se k chámovodům. V místě spojení chámovodů a semenných váčků začínají ejakulační vývody (viz výše). Semenné váčky vytvářejí tekutinu bohatou na cukr (fruktózu), který poskytuje spermiím zdroj energie a napomáhá jejich pohyblivosti (motilitě). Tekutina ze semenných váčků tvoří většinu objemu ejakulátu.
Prostata
Prostata neboli předstojná žláza (prostata) je útvar velikosti vlašského ořechu, který se nachází pod močovým měchýřem. Prostata přispívá další tekutinou do ejakulátu. Tekutiny vytvářené prostatou rovněž pomáhají vyživovat spermie. Středem prostaty prochází močová trubice, kterou je při orgasmu veden ejakulát.
Močová trubice
Mužská močová trubice (urethra masculina) má dvě funkce, proto není jednoznačně řazena mezi mužské pohlavní orgány. První funkcí je odvod moči z močového měchýře, druhou funkcí je ejakulace spermatu při dosažení orgasmu. V okamžiku, kdy muž dosáhne orgasmu, z ústí močové trubice vystříkne sperma. V penisu ve ztopořeném stavu je zablokován odchod moči, proto je při ejakulaci vylučováno pouze sperma, nikoli moč.
Obrázek 1: Mužské pohlavní orgány a jejich umístění ve vztahu k okolním tělním strukturám – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)
Obrázek 2: Anatomie penisu, jeho vztah k močovému měchýři a prostatě (vlevo) a průřez penisem (vpravo) – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)
Obrázek 3: Detail mužských pohlavních orgánů, bez okolních tělních struktur – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)
Obrázek 4: Vnitřní struktura varlete – schematický nákres. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30132978)