Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Rakovina vaječníků: co to je?

Rakovina vaječníků: co to je?

Zhoubné nádory ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

V České republice je každoročně diagnostikována rakovina vaječníků přibližně u 1000 žen. Nejčastěji jsou postiženy ženy mezi 50. a 75. rokem věku. Rakovina vaječníků se nevyskytuje příliš často, avšak úmrtnost na tento zhoubný nádor je poměrně vysoká. Důvodem je především skutečnost, že onemocnění se obvykle projeví nějakými příznaky až v pokročilém stadiu. I v tomto případě platí, že šance na vyléčení je tím vyšší, čím dříve je zhoubný nádor odhalen.

Vaječníky jsou spolu s vejcovody, dělohou a pochvou součástí ženských vnitřních pohlavních orgánů. Nacházejí se na pravé a levé straně podbřišku a u žen v plodném věku produkují vajíčka a pohlavní hormony. Bližší informace se dočtete v článku Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce.

Výskyt rakoviny vaječníků

Statistiky zhoubných nádorů vaječníků a vejcovodů jsou často vykazovány společně. Uvádí se, že zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů představují asi 15 % všech zhoubných nádorů u žen [1]. Onemocnění postihuje především ženy po menopauze, některé jeho formy se však vyskytují i v mladším věku.

Jaké formy rakoviny vaječníků existují?

Rakovina vaječníků může vzniknout z nejrůznějších typů tkání a buněk vaječníků nebo vejcovodů. Pojem zhoubné nádory vaječníků ve skutečnosti zahrnuje značně rozmanitou skupinu zhoubných nádorů vaječníků a vejcovodů, případně i pobřišnice. Ačkoli pro zjednodušení často hovoříme o rakovině vaječníků, zhoubný nádor může ve skutečnosti pocházet z vejcovodů (podle nejnovějších odhadů je to přibližně 70 % případů!) nebo z pánevní pobřišnice (peritonea) [2].

Zhoubné nádory vaječníků se dělí do dvou velkých skupin:

  1. Epitelové nádory vaječníků (téměř 90 % případů) – zhoubný nádor vychází z epitelu vejcovodů nebo z nejsvrchnější buněčné vrstvy vaječníků; tento typ se nejčastěji vyskytuje po 50. roce věku.
  2. Neepitelové nádory vaječníků (zbývajících 10 % případů) – tyto nádory vycházejí z jiných struktur vaječníků a obvykle postihují ženy v mladším věku. Jedná se o:
  • buď nádory ze zárodečných buněk (angl. germ cell tumours) – v tomto případě nádor vzniká z vajíček,
  • nebo nádory z buněk stromatu a zárodečných pruhů (angl. sex cord-gonadal stromal tumours) – vzácný typ zhoubného nádoru, který v tomto případě vzniká v pojivové tkáni vaječníků.

Zvláštní postavení mají tzv. nádory hraniční malignity (angl. borderline tumours) [3]: tato forma je diagnostikována přibližně u 15 % pacientek se zhoubným nádorem vaječníků. Nádory hraniční malignity vykazují buněčné změny typické pro zhoubný nádor, avšak nešíří se do okolních tkání. Nelze je proto jednoznačně klasifikovat jako nezhoubné (benigní) nebo zhoubné (maligní). Nádory hraniční malignity jsou často diagnostikovány v časném stadiu a mají dobrou prognózu.

Některé nádory vaječníků mají původ v úplně jiné části těla. Do vaječníků se mohou rozšířit (metastazovat) například zhoubné nádory prsu nebo dělohy, zhoubné nádory trávicího traktu (např. žaludku) apod.

Zhoubný nádor vaječníků může vzniknout i v pobřišnici (peritoneu). Léčba je v takovém případě stejná, jako kdyby měl nádor původ ve vaječnících nebo ve vejcovodech.

Stadia karcinomu vaječníku, vejcovodu a pobřišnice

Pro lékaře je velmi důležité znát stadium onemocnění, aby mohl naplánovat optimální léčbu pro konkrétní pacientku. Na základě tzv. FIGO klasifikace onkologové rozlišují následující klinická stadia karcinomu vaječníku, vejcovodu a pobřišnice [4]:

Stadium I: Nádor se nachází pouze ve vaječnících nebo vejcovodech.

  • Stadium IA: Nádor se nachází pouze v jednom vaječníku nebo vejcovodu. Na povrchu vaječníků nebo vejcovodů ani v břiše se nádor nenachází.
  • Stadium IB: Nádor se nachází v obou vaječnících nebo vejcovodech. Nádor se nenachází na povrchu vaječníku nebo vejcovodu. Nádorové buňky nejsou nalezeny ani v peritoneální tekutině nebo v tekutině získané peritoneální laváží.
  • Stadium IC: Nádor se nachází v jednom nebo obou vaječnících nebo vejcovodech, navíc je splněna některá z následujících podmínek:
  • Stadium IC1: Nádor praskne při chirurgickém odstraňování – tzv. intraoperační rozsev nádorových buněk do pánevní dutiny.
  • Stadium IC2: Pouzdro nádoru prasklo ještě před operací, nebo je nádor přítomen na povrchu vaječníku nebo vejcovodu.
  • Stadium IC3: Nádorové buňky jsou nalezeny v ascitu (tekutině nahromaděné v břišní dutině) nebo ve vzorcích tekutiny z pobřišnicové dutiny, které jsou odebrány během operace.

Stadium II: Nádor postihuje jeden nebo oba vaječníky nebo vejcovody a rozšířila se pod pánev, nebo se jedná o zhoubný nádor pobřišnice (peritonea).

  • Stadium IIA: Nádor se rozšířil do dělohy a/nebo vejcovodů a/nebo vaječníků.
  • Stadium IIB: Nádor se rozšířil do dalších tkání v pánvi.

Stadium III: Nádor zasahuje jeden nebo oba vaječníky nebo vejcovody, nebo se jedná o nádor pobřišnice. Rozšířil se do pobřišnice mimo pánev a/nebo do lymfatických uzlin v tzv. retroperitoneu (lymfatické uzliny podél hlavních krevních cév, jako je aorta) za břichem.

  • Stadium IIIA1: Nádor se rozšířil do retroperitoneálních lymfatických uzlin, které se nacházejí v zadní části břicha, nezasáhl však povrch pobřišnice.
  • Stadium IIIA1(i): Metastázy v lymfatických uzlinách mají velikost nejvýše 10 milimetrů.
  • Stadium IIIA1(ii): Metastázy v lymfatických uzlinách mají velikost přesahující 10 milimetrů.
  • Stadium IIIA2: Nádor se mikroskopicky rozšířil z pánve do břicha. Nádor se může, ale nemusí šířit do lymfatických uzlin v zadní části břicha.
  • Stadium IIIB: Nádor se viditelně rozšířil přes pánev do břicha a má velikost nejvýše 2 cm, s rozšířením do retroperitoneálních lymfatických uzlin nebo bez něj.
  • Stadium IIIC: Nádor se viditelně rozšířil přes pánev do břicha a má velikost přesahující 2 cm, s rozšířením do retroperitoneálních lymfatických uzlin nebo bez něj.

Stadium IV: Nádor se rozšířil do orgánů mimo oblast břicha.

  • Stadium IVA: Nádor se rozšířil do tekutiny v okolí plic (pleurální výpotek).
  • Stadium IVB: Nádor se rozšířil do jater nebo sleziny nebo do orgánů mimo břicho, včetně lymfatických uzlin v tříslech mimo břišní dutinu.

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: Nádory vaječníků a vejcovodů (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. Jiří Bouda, Jiří Presl, Pavel Vlasák, Jan Kosťun, Robert Slunéčko: Nový pohled na etiopatogenezi ovariálního karcinomu. Actual Gynecology and Obstetrics 2018, 10: 19–22. (odkaz vede na web actualgyn.com)
  3. Viera Bajčiová: Nádory ovarií u dětí a adolescentních dívek. Onkologie 2014; 8(2): 54–61. (odkaz vede na PDF soubor na webu onkologiecs.cz, 1.2 MB)
  4. cancer.net: Ovarian, fallopian tube, and peritoneal cancer: stages and grades [Zhoubné nádory vaječníků, vejcovodů a pobřišnice: staging a grading] (odkaz vede na web cancer.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. Veronica, z.ú.: Edukační materiály pro pacientky (odkaz vede na web pacientska-organizace.cz, kde jsou shromážděny informační letáky ke zhoubným nádorům ženských pohlavních orgánů)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: příčiny a příznaky

Příčiny vzniku rakoviny vaječníků nejsou přesně známy. Významná role je však přisuzována vlivu es...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: diagnóza

Rakovina vaječníků nevyvolává žádné časné příznaky, které by na existenci onemocnění upozorňovaly...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: léčba a následná péče

Léčba rakoviny vaječníků závisí mimo jiné klinickém stadiu onemocnění a na tom, zda jsou postižen...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: co to je?

V České republice je každoročně diagnostikována rakovina dělohy přibližně u 1900 žen. Nejčastěji...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 27.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI