Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
  • Aktuální: Poruchy srdečního rytmu: léčba

Poruchy srdečního rytmu: léčba

Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
Autor: gesundheit.gv.at

V případě srdečních arytmií je zásadní, aby byla adekvátně léčena základní nebo doprovodná onemocnění – zejména jiná srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak. Dále se používají antiarytmika a specializované přístroje, které vytvářejí elektrické výboje.

Jaké léky se používají?

Antiarytmika přímo nebo nepřímo mění průběh vzruchu; přesněji řečeno, mění průběh elektrického potenciálu v buňkách, které se podílejí na vzniku arytmií. Dělí se podle mechanismu účinku do čtyř tříd (klasifikace podle Vaughana Williamse):

  • Třída I: Blokátory sodíkových kanálů stabilizují klidový potenciál a tlumí vedení vzruchu. Tím se potlačí extrasystoly a přeruší se bloudivé signály.
  • Třída II: Betablokátory snižují frekvenci sinoatriálního uzlu (SA uzel) a zpomalují přenos vzruchu v atrioventrikulárním uzlu (AV uzel).
  • Třída III: Blokátory draslíkových kanálů snižují počet extrasystol a přerušují vedení vzruchu.
  • Třída IV: Blokátory vápníkových kanálů typu verapamilu zpomalují rychlost tvorby vzruchu v SA uzlu a zpomalují přenos vzruchu AV uzlem.

Ve srovnání s minulostí se antiarytmika užívají méně často. To je na jedné straně způsobeno jejich potenciálními vedlejšími účinky (mohou dokonce paradoxně vyvolat nebezpečné arytmie), na druhé straně často vyšší účinností a snášenlivostí přístrojů pro léčbu arytmií (viz další odstavec).

Defibrilátor, pacemaker apod.

Mnoho druhů srdečních arytmií lze úspěšně léčit přístroji využívajícími elektrických výbojů – ať už se jedná o jednorázový zákrok, nebo o implantaci zařízení, které zůstává uvnitř pacientova těla dlouhodobě.

Katetrizační ablace [1]: Prostřednictvím katetru je do srdce vsunuta speciální „hlavice“, která za pomoci vysokofrekvenčního proudu zlikviduje ohnisko arytmie. Metoda je vhodná zejména pro supraventrikulární tachykardie a flutter síní, stále častěji se používá také pro fibrilaci síní (tzv. izolace plicních žil).

Externí defibrilace: Při použití externího defibrilátoru se na hrudník zevně připevní dvě elektrody, kterými jsou do těla vysílány elektrické výboje, jež dokážou ukončit arytmii a normalizovat srdeční rytmus. Při srdeční zástavě způsobené fibrilací komor být může tato defibrilace život zachraňujícím úkonem. Automatické externí defibrilátory (AED) bývají umístěny i na veřejných místech mimo nemocnice (např. na letištích, v nákupních centrech, v letadlech apod.) [2]. Výhodou těchto přístrojů je kompletní navádění obsluhy a automatická funkce, která umožňuje provádět defibrilaci i laikům.

Elektrická kardioverze [3]: U pacientů s fibrilací síní, která přetrvává navzdory medikamentózní léčbě, je při této proceduře obnoven normální srdeční rytmus vnějším elektrickým impulzem. Kardioverze pomocí elektrod připojených k hrudní stěně probíhá v anestezii trvající jen několik minut. Tato procedura se obvykle provádí ambulantně, tzn. pacient může ještě tentýž den opustit nemocnici.

Implantabilní kardiostimulátor (pacemaker) [4]: Tento přístroj napravuje poruchy převodního systému srdečního tím, že v případě potřeby vyšle do srdce elektrický impulz. Zařízení je jen několik centimetrů velké a obsahuje baterii a elektroniku. Implantace probíhá v lokální anestezii. Tento malý zákrok lze obvykle bez problémů provést i u starších lidí, trvá asi hodinu a obvykle vyžaduje dvoudenní pobyt v nemocnici.

Implantabilní kardioverter-defibrilátor [5]: Elektronický defibrilátor není totéž co kardiostimulátor, nicméně často se funkce obou přístrojů kombinují do jednoho. Mikročip defibrilátoru sleduje tlukot srdce. Jakmile dojde ke komorové tachykardii nebo k fibrilaci komor, defibrilátor prostřednictvím svých elektrod automaticky odešle elektrický šok přímo do srdce – podle potřeby od 5 do 500 voltů. Tímto způsobem lze nejen upravit poruchu rytmu, ale především přerušit srdeční zástavu. Velikostně lze implantabilní defibrilátor přirovnat ke kardiostimulátoru. Zařízení včetně baterie je velké jen několik centimetrů a implantuje se v anestezii pod kůži v oblasti prsou.

Na co je třeba u kardiostimulátorů dbát

Je důležité, aby pacient s kardiostimulátorem či defibrilátorem každého lékaře i zubaře informoval o tom, že má tento přístroj implantován. Ačkoli je u většiny lékařských a zubních zákroků nepravděpodobné, že by ovlivnily funkci zařízení, některé vyžadují, aby byla přijata určitá preventivní opatření. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vyšetřením magnetickou rezonancí (MR): to je možné provést pouze v případě, že pacient má implantován přístroj, který toto vyšetření umožňuje.

Poznámka: Implantované kardiostimulátory a defibrilátory mohou na letištích při bezpečnostní kontrole spustit alarm, proto je dobré personál předem informovat. Funkce přístroje při takových prohlídkách bývá narušena jen velmi vzácně.

Svépomocné vagové manévry

Někteří lidé mohou své tachykardie snadno a bezpečně ukončit pomocí takzvaných vagových manévrů. Určité úkony aktivují bloudivý nerv (lat. nervus vagus), a tím i autonomní nervový systém, čímž normalizují srdeční rytmus, například:

  • masáž karotid (tlak na krční tepny), kdy se krouživými pohyby prstů vytváří tlak na krční tepnu,
  • tlak prsty na zavřené oči,
  • vypití několika doušků studené vody,
  • Valsalvův manévr – silný výdech po dobu asi deseti sekund proti zavřeným ústům a ucpaným nosím dírkám při současném použití břišního lisu (vyvíjení tlaku na břišní dutinu současným zapojením břišních svalů, svalů pánevního dna a bránice).
Poznámka: Tyto svépomocné vagové manévry musí pacient nejprve prodiskutovat (a nejlépe i natrénovat) s lékařem. Jejich účinnost je však jen malá a nelze se spoléhat na to, že budou fungovat, proto je nutné při obtížích vždy vyhledat co nejdříve lékaře.

Na koho se mohu obrátit?

Poruchy srdečního rytmu mohou být zcela neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Závažné formy mohou dlouhodobě vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, k mozkové mrtvici nebo k srdeční zástavě. Proto je důležité v případě obtíží navštívit svého praktického lékaře.

Související odkazy

  1. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM): Katetrizační ablace arytmií (odkaz vede na web ikem.cz)
  2. Záchranka: Mapa rozmístění automatických externích defibrilátorů (AED) v České republice (odkaz vede na web zachrankaapp.cz)
  3. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM): Elektrická kardioverze (odkaz vede na web ikem.cz)
  4. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM): Implantace kardiostimulátoru (odkaz vede na web ikem.cz)
  5. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM): Implantace kardioverter-defibrilátoru (ICD) (odkaz vede na web ikem.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Poruchy srdečního rytmu (ar...

Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza

Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzum...

Poruchy srdečního rytmu (ar...

Poruchy srdečního rytmu: časté formy

Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak...

Krevní oběh

Srdce: struktura a funkce

Srdce je sval velikosti pěsti. Bije přibližně 80× za minutu, což za 80 let života činí více než 3...

Srdeční selhání

Srdeční selhání: léčba a rehabilitace

Srdeční selhání je častým důvodem hospitalizace. V závislosti na příčinách srdeční selhání může,...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 01.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI