inkontinence z přetékání

Inkontinence z přetékání je jedním z několika různých typů inkontinence moči, tj. neschopnosti kontrolovat močení. Inkontinence z přetékání může vzniknout, když člověk není schopen zcela vyprázdnit močový měchýř; pak může docházet k nechtěným únikům moči. Postižený člověk přitom může, ale nemusí cítit, že jeho močový měchýř je plný. Úniky moči, které mohou způsobovat rozpaky a nepohodlí, však nejsou jediným problémem. Moč zůstávající v močovém měchýři je živnou půdou pro bakterie, což může vést k opakovaným infekcím močových cest.

Na rozdíl od jiných typů inkontinence se inkontinence z přetékání vysktyuje častěji u mužů než u žen. Nejčastější příčinou u mužů je zvětšená prostata, která brání odtoku moči z močového měchýře. Mezi další možné příčiny inkontinence z přetékání patří:

  • ucpání močové trubice nádorem, močovými kameny, zjizvenou tkání, otokem způsobeným infekcí apod.,
  • slabé svaly močového měchýře, které z močového měchýře nedokážou zcela vytlačit zbytkovou moč,
  • poranění nervů, které ovládají močový měchýř,
  • poškození nervů v důsledku některých onemocnění, jako je cukrovka, alkoholismus, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza apod.,
  • užívání některých léků, včetně některých antikonvulziv a antidepresiv, které ovlivňují komunikaci mezi nervovým systémem a močovým měchýřem.

Viz také inkontinence, inkontinence moči.