Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Mozek a nervy
  • Parkinsonova nemoc
  • Aktuální: Parkinsonova nemoc: užitečné tipy

Parkinsonova nemoc: užitečné tipy

Parkinsonova nemoc
Autor: gesundheit.gv.at

Parkinsonova nemoc může způsobovat různé obtíže, čímž představuje velkou výzvu nejen pro samotného pacienta, ale i pro jeho blízké příbuzné. Máme pro vás tipy na několik jednoduchých opatření, která mohou pacientům s Parkinsonovou nemocí i jejich nejbližším usnadnit zvládání každodenního života a pomoci zlepšit jeho kvalitu.

S diagnózou Parkinsonovy nemoci se člověk jen těžko smiřuje. Ačkoli v počátečních stadiích má nemoc jen relativně malý dopad na každodenní život, pacienty i jejich příbuzné často provázejí obavy, strach a nejistota ohledně budoucnosti. Proto je vhodné sehnat si informace a třeba i přijmout některá preventivní opatření raději dříve než později.

Tipy pro pacienty

Každodenní aktivity a společenský život

Neuzavírejte se sami do sebe, a to nejen kvůli sobě. Pokud se totiž budete držet stranou společnosti, stáhnete s sebou do samoty a izolace i své nejbližší. Hned na začátku se snažte zjistit co nejvíce informací, například s pomocí některé z pacientských organizací (Parkinson-Help z.s. či Společnost Parkinson, z.s.). Zjistíte, že v této situaci nejste zdaleka sami. Vzájemná podpora touto cestou vám možná pomůže najít způsob, jak se s nemocí vypořádat. Již na začátku je vhodné informovat i příbuzné a přátele.

Nebojte se požádat o pomoc, pokud potřebujete asistenci s každodenními záležitostmi. Své běžné denní činnosti se můžete znovu naučit zvládat s ohledem na své vlastní schopnosti. Kromě toho existují různé pomůcky, které vám mohou každodenní život usnadnit – například speciální jídelní náčiní, držáky knoflíků a zipů, různé nástroje a „zlepšováky“ k uchopení předmětů, k psaní na klávesnici apod. Přizpůsobte si domov podle svých potřeb, například:

  • přeskládejte předměty ve skříních tak, abyste se snáze dostali k věcem, které často používáte,
  • místo nošení talířů a sklenic používejte servírovací vozík,
  • pořiďte si speciální stoličku, na které můžete při vaření sedět,
  • odstraňte koberce, abyste o ně nezakopávali,
  • apod.

S pomocnými opatřeními tohoto typu budete moci žít nezávislý život ještě celou řadu let.

Zůstaňte aktivní

Zůstaňte aktivní a snažte se co nejsamostatněji udržovat svůj obvyklý denní režim. To se týká i cvičení a sportu: buďte co nejaktivnější. Tělesný pohyb pomáhá nejen zlepšit pohybová omezení, ale je dobrý i pro psychiku. Zjistěte, který druh sportu vás nejvíce baví (inspirovat se můžete třeba v kategorii Pohybová aktivita). Pomoci může i cílená fyzioterapie.

Zaměstnání

Je-li to možné, zkuste pouvažovat o změně náplně vaší práce na méně stresující. Promluvte si o tom se svým nadřízeným. Kolegy v práci informujte o své nemoci pokud možno sami, nenechávejte to na jiných.

Řízení auta

Auto můžete sami řídit jen tak dlouho, dokud jej dokážete bezpečně ovládat. Subjektivní hodnocení však často není zcela spolehlivé. Požádejte proto svého partnera nebo své děti, aby vaši schopnost řízení auta posoudili oni. Nikdy byste se neměli stát nebezpečnými sobě ani ostatním. Vaši způsobilost k řízení auta mohou snižovat i některé léky.

V České republice ani v ostatních zemích Evropské unie dosud nebyla jednoznačně stanovena přesná kritéria pro posuzování způsobilosti k řízení motorových vozidel v případě pacientů s Parkinsonovou chorobou [1]. Způsobilost k řízení motorových vozidel řeší Vyhláška č. 277/2004 Sb. [2] Diagnóza Parkinsonovy choroby není uvedena v seznamu nemocí, které vylučují či podmiňují zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel (příloha č. 3 této vyhlášky). Posuzujícím lékařem je obvykle praktický lékař, u kterého je pacient registrován. V některých případech může praktický lékař odeslat pacienta na odborné vyšetření (nejčastěji u neurologa, psychologa, psychiatra či oftalmologa), případně doporučit přezkoumání pacientova zdravotního stavu například po uplynutí šesti měsíců.

Jídlo a pití

Neexistuje žádná speciální „dieta při Parkinsonově nemoci“. V podstatě platí obecná základní pravidla vyvážené stravy. Kvůli příznakům onemocnění, jako je třes, zpomalené pohyby nebo potíže s polykáním, však může být pro pacienta jídlo namáhavé. Mnoho parkinsoniků má navíc sníženou chuť k jídlu, proto hubnou. Zároveň je však třeba mít na paměti, že někteří pacienti s Parkinsonovou nemocí naopak přibírají na váze, zvláště pokud jsou méně aktivní než dříve – ať již kvůli tělesné nepohodě, nebo kvůli depresivní náladě.

V průběhu dne se doporučuje zkonzumovat raději více menších porcí, než se najíst třeba dvakrát denně do sytosti. Častější a menší porce totiž méně zatěžují trávicí trakt. V každém případě je třeba se vyvarovat prázdného žaludku, protože to může vést k nevolnosti.

Pokud užíváte léky, dbejte na to, abyste levodopu neužívali současně s konzumací bílkovin (mléko a mléčné výrobky, maso apod.) ani jiných potravin obsahujících vitaminy skupiny B, protože v takovém případě by se do krevního oběhu vstřebalo menší množství léčiva. Jinými slovy, levodopu byste měli užívat alespoň jednu hodinu před jídlem nebo po něm.

U pacientů s Parkinsonovou nemocí se často vyskytuje i tzv. syndrom líného střeva. Mezi možné příčiny patří snížený a zpomalený tělesný pohyb, nedostatečný příjem tekutin, strava s nízkým obsahem vlákniny a v některých případech také užívání antiparkinsonik (léků na Parkinsonovu nemoc). Pro zmírnění zácpy byste měli dbát na dostatečný příjem vlákniny, např. každý den sníst lžíci lněného semínka, které zamícháte třeba do ovocného jogurtu. Osvědčil se rovněž dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Obecně se doporučuje příjem 1,5 až dvou litrů tekutin denně (viz článek Kolik tekutin potřebuje lidské tělo?). Pro pacienty s Parkinsonovou chorobou je to naprosté minimum. Pokud je to možné, měli by vypít až tři litry denně – nikoli však během jídla, protože tím dochází k nežádoucímu ředění trávicích šťáv.

Tipy pro příbuzné

Informujte se o Parkinsonově nemoci, jejích příznacích a možném průběhu. Nebojte se včas vyhledat pomoc (i psychologickou). Naučte se včas rozumně hospodařit s vlastními silami, abyste se vyhnuli přetížení až vyhoření. Nebojte se věnovat i vlastním aktivitám, a to bez výčitek svědomí. Nezacházejte s pacientem jako s malým dítětem, zvláště pak:

  • nechte jej, aby se rozhodoval sám za sebe,
  • nepřebírejte od něj žádnou práci, pokud vás o to výslovně nepožádá,
  • buďte trpěliví a dopřejte mu čas, který potřebuje k provedení činnosti nebo formulování myšlenky.

Lidé s Parkinsonovou nemocí by se měli i nadále věnovat svým obvyklým aktivitám, včetně umírněného sportování, cestování, společenského života a koníčků atd. Důležité je pouze vyhnout se nadměrnému vypětí a vyvarovat se přílišné námahy. Proto si předem naplánujte dostatek času na přestávky během společných aktivit.

Cenné informace a podporu lidem s Parkinsonovou chorobou i jejich příbuzným poskytují například pacientské organizace Parkinson-Help z.s. a Společnost Parkinson, z.s.

Pokud se u pacienta rozvine parkinsonská demence, můžete se inspirovat při zacházení s ním v článcích Demence: péče o blízkého.

Související odkazy

  1. Jindra Svátová: Vliv Parkinsonovy nemoci na schopnost řídit motorová vozidla. Interní medicína pro praxi 2010, 12(4): 205–208. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 108 kB)
  2. Vyhláška č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Srdeční selhání

Život se srdečním selháním

Pacienti se srdečním selháním mohou při adekvátní léčbě a zdravém životním stylu vést víceméně no...

Alkohol

Regulace alkoholu

Alkohol patří mezi tzv. legální drogy, tj. návykové látky, jejichž prodej není zákonem zakázán. Z...

Parkinsonova nemoc

Demence u Parkinsonovy nemoci (parkinsonská demence)

Přibližně u 40 % pacientů s Parkinsonovou nemocí se časem vyvine demence. Postiženi jsou pouze st...

Kvalita a bezpečí poskytova...

Bezpečí pacienta

Cítíte se ve zdravotnickém zařízení bezpečně? Pokud ne, hned si položte druhou otázku: „Mohu to n...

Související doporučené zdroje

Parkinsonova nemoc

Parkinsonova nemoc (informace od pacientské organizace)

Společnost Parkinson z. s., která pomáhá pacientům s Parkinsonovou nemocí, předkládá obsáhlé informace o této chorobě.

Přejít na externí zdroj
Parkinsonova nemoc

Parkinsonova nemoc

Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě Parkinsonovy nemoci. Zjistíte, jakým způsobem je možné ovlivnit průběh nemoci a jaké terapeutické metody pomáhají zvládat...

Přejít na externí zdroj
Parkinsonova nemoc

Nemotorické příznaky Parkinsonovy nemoci v otázkách a odpovědích

Společnost Parkinson, z. s. předkládá pacientům a jejich blízkým brožuru o nemotorických příznacích Parkinsonově nemoci. Jejich projevy jsou velmi různorodé a jejich léčba je často odlišná. Přitom...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI