Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Alkohol
  • Aktuální: Regulace alkoholu

Regulace alkoholu

Kategorie: Alkohol – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Alkohol patří mezi tzv. legální drogy, tj. návykové látky, jejichž prodej není zákonem zakázán. Za stanovených podmínek ho lze vyrábět, prodávat, podávat, kupovat a konzumovat. V České republice je povoleno konzumovat alkohol až po dovršení 18 let. Prodejce nesmí nalévat alkoholické nápoje ani dospělým opilým osobám. Pod vlivem alkoholu je v ČR páchána významná část trestné činnosti (kolem 15 %).

Ilustrační obrázek k článku „Regulace alkoholu“

Podle zákoníku práce (Zákon č. 262/2006 Sb.) [1] je zaměstnanec povinen na pracovišti nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky, pod jejich vlivem nesmí na pracoviště ani vstupovat. Zakázáno je pití alkoholu v pracovní době i mimo pracoviště (např. během služebních cest nebo během přestávky).

Zaměstnavatel má právo provést u zaměstnance dechovou zkoušku a zaměstnanec má povinnost se této zkoušce podrobit. Jestliže zaměstnanec dechovou zkoušku odmítne bez udání závažných důvodů, porušuje tím pracovní povinnosti a může si způsobit závažnější problémy v zaměstnání. Pokud se tato situace nejméně třikrát opakuje, může být se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr.

Vliv alkoholu je podstatný i v případě pracovních úrazů. Zaměstnavatel udává, zda v případě úrazu byla provedena zkouška ke zjištění přítomnosti alkoholu. Dojde-li k úrazu v důsledku konzumace alkoholu, zaměstnanec je povinen uhradit škodu způsobenou v důsledku pracovního úrazu v plné výši.

V České republice platí nulová tolerance pro alkohol za volantem. Platí to nejen pro řidiče motorových vozidel, ale i pro cyklisty a jezdce na zvířeti. Zhoršení schopnosti řídit prokazatelně nastává již po vypití půl litru desetistupňového piva.

Při kontrole je řidič povinen podrobit se vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem. Odmítnutí je samo o sobě přestupkem. Řízením pod vlivem alkoholu řidič přichází o 7 bodů v bodovém systému a dopouští se přestupku nebo trestného činu (od 1 promile alkoholu).

Chronické užívání alkoholu může mít vliv na možnost řízení motorového vozidla. Za zdravotně způsobilého k řízení se totiž nepovažuje ten, kdo má podle posudku o zdravotní způsobilosti poruchy chování způsobené závislostí na alkoholu.

Pálení alkoholu v domácím prostředí je zákonem zakázáno. Drobní pěstitelé starší 18 let, kteří jsou vlastníci či nájemci pozemku, či získali ovoce zaměstnavatele (jako naturální plnění), si mohou nechat vypálit alkohol v pěstitelské pálenici. Pěstitelské pálení je možné provádět pouze v provozovnách, které obdržely povolení Ministerstva zemědělství ČR a jsou pro pálení náležitě vybaveny.

Podmínky pěstitelského pálení upravuje zákon č. 61/1997 Sb., o lihu [2]. Služba je určena výhradně pro fyzické osoby a výsledný destilát se nesmí dále prodávat.

Nedovolená výroba lihu je aktuálně přestupkem, za který lze uložit pokutu až do výše 3000 Kč.

Související odkazy

  1. Zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce) (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Zákon č. 61/1997 Sb., o lihu (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Alkohol

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Jak probíhá posuzování a uznávání nemocí z povolání

    Jak probíhá posuzování a uznávání nemocí z povolání

    Nemoci z povolání

    Pojme-li lékař u svého pacienta podezření, že trpí nemocí z povolání, je povinen odeslat ho k poskytovateli pracovnělékařských služeb, aby onemocnění posoudil. Stejnou povinnost má i zaměstnavatel. Pacient se na takové pracoviště může obrátit i sám.

  • Ilustrační obrázek k článku „Veřejné zdravotní pojištění“

    Veřejné zdravotní pojištění

    Průvodce zdravotním systémem

    V systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně zdravotně pojištěny všechny osoby, které mají trvalý pobyt na území České republiky, a osoby, které trvalý pobyt v České republice nemají, pokud jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky. Povinné zdravotní pojištění v České republice vzniká dnem narození, jde-li o osobu s trvalým pobytem na území České republiky, nebo dnem, kdy se osoba bez trvalého pobytu stala zaměstnancem, nebo dnem získání trvalého pobytu.

  • Ilustrační obrázek Co nesmíte a jaké jsou Vaše povinnosti při pobytu v nemocnici?

    Co nesmíte a jaké jsou Vaše povinnosti při pobytu v nemocnici?

    Nemocnice

    Pokud pacient vyslovil souhlas s poskytováním zdravotních služeb, je povinen dodržovat navržený individuální léčebný postup a řídit se Vnitřním řádem zdravotnického zařízení.

  • Ilustrační obrázek Odškodňování nemocí z povolání

    Odškodňování nemocí z povolání

    Nemoci z povolání

    Každý zaměstnavatel musí všechny své zaměstnance pojistit pro případ nemoci z povolání u České pojišťovny, a.s. nebo u Kooperativy, pojišťovny, a.s., jak nařizuje vyhláška č. 125/1993 Sb. [1] Zaměstnavatel má právo, aby za něho příslušná pojišťovna nahradila škodu, která vznikla zaměstnanci při nemoci z povolání, v rozsahu, v jakém za ni zaměstnavatel odpovídá podle zákoníku práce. Odškodňování nemocí z povolání upravují § 269-271 zákona č. 262/2006 Sb. (zákoníku práce) [2].

Doporučené zdroje

  • Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za zaměstnance

    Zdravotní pojištění

    Jste-li zaměstnavatel, vztahuje se na vás povinnost odvádět část pojistného na veřejného zdravotního pojištění za své zaměstnance. Současně odvádíte i část pojistného, které je povinen hradit zaměstnanec, srážkou z jeho mzdy nebo platu, a to i bez souhlasu zaměstnance. Detailní popis odvodu pojistného za zaměstnance najdete na Portálu veřejné správy.

    Přejít na externí zdroj
  • Alkoholismus

    Alkohol

    Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě alkoholismu. Příspěvky se zabývají účinkem alkoholu na lidský organismus, opileckým chováním, dopadem alkoholismu na rodinu a v neposlední řadě základní otázkou – kdy se stává člověk alkoholikem.

    Přejít na externí zdroj
  • Alkohol pod kontrolou

    Alkohol

    Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze na svém webu „Alkohol pod kontrolou“ srozumitelnou formou popisuje dopady alkoholu na zdraví člověka, definuje závislost na alkoholu a uvádí tipy, jak zvládnout problém s pitím.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace