Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Onemocnění lymfatických cév
  • Aktuální: Zánět lymfatických cév (lymfangitida)

Zánět lymfatických cév (lymfangitida)

Kategorie: Onemocnění lymfatických cév – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Při lymfangitidě (zánětu lymfatických cév) vstupují do lymfatického systému infekční agens nebo škodlivé látky a způsobují tam zánět. Akutní forma obvykle vzniká ze zanícené rány, chronická forma se vyvíjí v důsledku tkáňových změn a následného zúžení či ucpání lymfatických cév. Lymfangitida obvykle začíná místním pocitem napětí, mírným otokem, bolestí a zarudnutím, někdy doprovázeným zimnicí a horečkou.

Jaké jsou příčiny lymfangitidy?

Akutní lymfangitida je způsobena buď zanícenou tkání v bezprostřední blízkosti lymfatických cév, patogeny (zejména stafylokoky a streptokoky, méně často parazity nebo plísněmi) nebo škodlivými látkami (např. hmyzí či hadí jedy), které přímo pronikly do lymfatického systému. Chronická lymfangitida se může vyvinout z akutní lymfangitidy, která se nehojí, z poruch lymfatického systému (např. otoky) nebo jako důsledek chirurgických zákroků, při nichž jsou odstraněny části lymfatického systému (např. chirurgická léčba rakoviny prsu).

Rány i menší poranění by měly být vždy včas ošetřeny, aby se předešlo jejich zanícení. Hnisavé záněty, především rukou a nohou, by měly být vždy brány vážně a být ošetřeny lékařem.

Jaké mohou být příznaky lymfangitidy?

Lymfangitida obvykle začíná místním pocitem napětí, mírným otokem, bolestí a zarudnutím v postiženém místě, někdy může být doprovázena zimnicí a/nebo horečkou. Typickým příznakem zánětu lymfatické cévy je vznik neostře ohraničeného červenohnědého bolestivého pruhu, který vzniká během několika hodin a směřuje od rány (nebo místa původního zánětu) k nejbližším lymfatickým uzlinám. Mohou se objevit také otoky lymfatických uzlin, lymfedém, vyrážky či svědění.

Jak se stanoví diagnóza?

Lymfangitida je obvykle diagnostikována na základě anamnézy a jasně patrných příznaků. Pro přesnější objasnění příčin vzniku nebo konkrétních původců zánětu je možné použít další metody, jako je zejména vyšetření krve, ultrazvuk nebo výpočetní tomografie.

Jak probíhá léčba lymfangitidy?

Akutní lymfangitida se obvykle léčí antibiotiky. Postižená končetina by navíc měla být udržována v klidu. Při léčbě mohou pomoci i dezinfekční obklady či protizánětlivé masti. Zásadní význam má pochopitelně i řádné ošetření rány, která se stala vstupní branou infekce. Pokud se během chronické lymfangitidy vytvoří lymfedém, měla by být rychle zahájena jeho komplexní terapie, aby se předešlo jeho progresi (tzn. dalšímu zhoršování).

Kam se mohu obrátit?

Při podezření na lymfangitidu byste se měli včas obrátit na svého praktického lékaře, aby mohla být včas zahájena léčba a předešlo se komplikacím.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Onemocnění lymfatických cév

Články na NZIP

  • Lymfatický systém: co to je?

    Onemocnění lymfatických cév

    Lymfatický systém v organismu plní mnoho důležitých funkcí. Významnou úlohu hraje v transportu živin a obranných mechanismech těla. Do lymfatického systému se řadí lymfa, lymfatické kapiláry, větší lymfatické cévy a lymfatická tkáň (lymfatické uzliny, slezina, mandle a brzlík).

  • Zánětlivé onemocnění srdečního svalu (myokarditida)

    Onemocnění srdečního svalu

    Zánět srdečního svalu (myokarditida) je zákeřné onemocnění. Často způsobuje jen mírné nebo velmi obecné příznaky, a proto zůstává po dlouhou dobu bez povšimnutí. V závažných případech však může způsobit vážné problémy a život ohrožující stavy. Určení přesného čísla označujícího výskyt myokarditidy v populaci je obtížné, protože v mnoha případech není snadné jednoznačně rozpoznat, jestli srdeční problémy skutečně mají základ v zánětu; udává se nicméně, že v Evropě se každoročně objeví přibližně 130 případů myokarditidy na každý milion obyvatel.

  • Lymfedém: diagnóza a léčba

    Onemocnění lymfatických cév

    Při diagnostice lymfedému se používají různé vyšetřovací metody. Léčba často vyžaduje trpělivost, protože je časově náročná a zdlouhavá. Za určitých okolností však může být naprosto nezbytná a dokonce život zachraňující. V mnoha případech je nutné kombinovat širokou škálu léčebných postupů, přesto však úplné vyléčení lymfedému není možné.

  • Streptokokové infekce u dětí

    Bakteriální a virové infekce u dětí

    Do této skupiny nemocí se řadí infekce vyvolané určitými skupinami streptokokových bakterií (skupina A podle Lancefieldové), z nichž nejznámější je spála. Vedou většinou k akutním infekcím horních cest dýchacích, mohou ale způsobit také jiné projevy nemoci, např. zánět mandlí, spálu, červenku (růži, erysipel). Obzvláště často jsou postiženy děti školního a předškolního věku, a to především v zimních měsících.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Cookies
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.04.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace