HDL-cholesterol je často u lidí s nadváhou snížen a typickým rizikovým nálezem je zvýšený obvod pasu u žen nad 80 cm (mírné riziko) a nad 88 cm (vysoké riziko) a u mužů nad 94 cm resp. 102 cm. Současně pak bývá zvýšená hladina triacylglycerolů v krvi, což je obvykle poslední hodnota lipidového spektra, kterou obvykle najdeme ve výsledcích při preventivním vyšetření.
Pohybová aktivita má specifický efekt právě na lipidové spektrum. Pravidelná pohybová aktivita snižuje především triacylglyceroly a LDL-cholesterol, a dokonce mírně zvyšuje HDL-cholesterol. Jednoprocentní zvýšení HDL-cholesterolu snižuje o 2–3 % riziko kardiovaskulárních komplikací v budoucnosti.
Jako optimální pohybová aktivita se jeví například rychlá chůze, event. doplněná o chůzi s holemi, tzv. nordic walking. Metabolický efekt pohybové aktivity je nejlépe vidět, pokud se současně zvyšuje tělesná zdatnost. Ta se může zvýšit pouze, pokud je pohybová aktivita pravidelná minimálně obden a je dostatečné intenzity (alespoň střední, podle Borgovy škály např. 11–14). U seniorů může mít efekt i tzv. odporový trénink, ale přece jenom nebývá tak účinný na změnu hladiny tuků v krvi. Daleko lépe se ale projeví ve zvýšení kvality života.
Nesmíme zapomínat, že pohybová aktivita má i další pozitivní efekt na ostatní rizikové faktory aterosklerózy, resp. ischemické choroby srdeční, jako je např. cukrovka, vysoký krevní tlak, nízká fyzická zdatnost, obezita, deprese a další.
Nespoléhejte dlouho na efekt pohybové aktivity, máte-li vysokou hladinu tuků v krvi a efekt během tří měsíců není dostatečný. Zahájení účinné farmakoterapie oddálí komplikace aterosklerózy o mnoho let. Zvláště máte-li v rodině nějaká srdečně-cévní onemocnění, je to důvod pro intenzivní léčbu.