Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Duševní onemocnění
  • Úzkostné poruchy
  • Aktuální: Obsedantně kompulzivní porucha (OCD): diagnóza a léčba

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD): diagnóza a léčba

Kategorie: Úzkostné poruchy – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Pokud obsese a kompulze člověka zatěžují natolik, že mu výrazně znepříjemňují každodenní život, je nutné vyhledat pomoc odborníka. Postiženým je mnohdy zatěžko, aby se přemohli a kontaktovali psychiatra či psychoterapeuta. Ti však úzkostným poruchám rozumějí a člověku dokážou pomoci.

Ilustrační obrázek k článku „Obsedantně kompulzivní porucha: diagnóza a léčba“

Diagnóza

Na základě odebrané anamnézy, popř. psychoterapeutického pohovoru, stanoví odborník (psychiatr, klinický psycholog nebo psychoterapeut) nejprve suspektní diagnózu. Před potvrzením diagnózy obsedantně kompulzivní poruchy je nutné nejprve vyloučit tělesnou příčinu potíží (např. i pomocí neurologického vyšetření). Dále je potřeba objasnit, zda se obsese nebo kompulze nevyskytují jako doprovodné příznaky jiného duševního onemocnění (např. deprese nebo schizofrenie).

Poruchy obsedantně kompulzivního spektra jsou obvykle diagnostikovány podle Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Jejich charakteristickým znakem jsou neustále se vtírající a neodbytné myšlenky (obsese) a nutkavé chování (kompulze). Obojí se doslova vnucuje a pacient není schopen své myšlenky ani chování kontrolovat. Myšlenky pocházejí od samotného pacienta a ten si je toho vědom. Své nutkavé chování sám postižený vnímá jako nesmyslné a zatěžující.

Bližší informace o obsesích a kompulzích najdete v článku Obsedantně kompulzivní porucha (OCD): co to je?

Léčba

K léčbě se ve většině případů používá kombinace medikamentózní léčby a psychoterapie. Další možností je léčba u klinického psychologa. Pokud má porucha obzvláště těžký průběh, může být nutná i hospitalizace nebo rehabilitace.

Psychoterapie

Psychoterapeut nebo lékař s výcvikem v psychoterapeutické medicíně má odborné znalosti a kompetence, díky nimž postiženému vysvětlí, jak si může sám pomoci v krizových situacích. V psychoterapii se klade důraz na vztah založený na důvěře mezi pacientem a terapeutem, neboť jen za těchto podmínek lze bez zábran diskutovat o pacientových problémech a obavách. Postižený se se svou poruchou postupně učí zacházet a terapeut mu nabídne praktické nástroje, jejichž pomocí může kontrolovat své chování. Jakmile pacient své poruše porozumí a naučí se s ní zacházet, výrazně se mu uleví. V ideálním případě se vtíravých myšlenek a nutkavého chování zbaví úplně.

V léčbě poruch obsedantně kompulzivního spektra se velmi osvědčily behaviorálně terapeutické postupy, které využívají nejen specializovaní behaviorální terapeuti, ale naučili se je používat i odborníci jiných specializací (zejm. psychoterapeuti a kliničtí psychologové).

Medikamentózní léčba

Pro léčbu obsedantně kompulzivní poruchy se osvědčily selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (někdy se používá zkratka SSRI z anglického výrazu selective serotonin reuptake inhibitors), které se používají rovněž při léčbě deprese. SSRI obnovují rovnováhu neurotransmiterů v mozku. V některých případech může psychiatr předepsat i tzv. tricyklická antidepresiva.

Další možnosti léčby

Pomoci může i léčba u klinického psychologa. Ten může postiženého naučit strategii cíleného zvládání obsesí i kompulzí.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte podezření, že trpíte obsedantně kompulzivní poruchou, nebo vám již tato porucha byla diagnostikována, může vám pomoci psychoterapeut, lékař s výcvikem v psychoterapeutické medicíně nebo klinický psycholog. Případně můžete kontaktovat svého praktického lékaře, který vám doporučí konkrétní kontakty.

Související odkazy

  1. Pavla Stopková: Nové trendy v léčbě obsedantně kompulzivní poruchy. Psychiatrie pro praxi 2017, 18(3): 114–119. (odkaz vede na PDF soubor na webu psychiatriepropraxi.cz, 166 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Úzkostné poruchy

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Neurotransmitery: poslové uvnitř mozku“

    Neurotransmitery: poslové uvnitř mozku

    Duševní onemocnění

    V našem mozku jsou vzájemně propojeny miliardy nervových buněk (neuronů), které spolu komunikují pomocí elektrických impulzů přenášených za pomoci neurotransmiterů.

  • Ilustrační obrázek k článku „Obsedantně kompulzivní porucha: základní informace“

    Obsedantně kompulzivní porucha (OCD): co to je?

    Úzkostné poruchy

    Už jste se někdy přistihli, že znovu kontrolujete, zda jste skutečně vypnuli kávovar? Možná jste to ještě před odchodem z domova zkontrolovali dvakrát po sobě. To ještě není důvod k obavám. Pokud však vtíravé myšlenky a nutkavé jednání silně ovlivňují život a postižený jimi trpí, měl by vyhledat odbornou pomoc.

  • Ilustrační obrázek k článku „Tiky a Tourettův syndrom: diagnóza a léčba“

    Tiky a Touretteův syndrom: diagnóza a léčba

    Tikové poruchy

    Tikové poruchy a Touretteův syndrom jsou v Mezinárodní klasifikaci nemocí (MKN) klasifikovány jako „poruchy chování a emocí s obvyklým nástupem v dětství a v dospívání“. Diagnostiku provádí (dětský) psychiatr, (dětský) psycholog nebo (dětský) neurolog.

  • Ilustrační obrázek k článku „Deprese: léky a psychoterapie“

    Deprese: léky a psychoterapie

    Deprese a bipolární porucha

    Nejčastěji používanými léky při léčbě deprese jsou antidepresiva. Tato široká skupina léků působí cíleně proti depresi. V léčbě deprese se však osvědčily i psychoterapeutické metody. Při akutní těžké depresi nejlépe účinkuje kombinace medikamentózní léčby s psychoterapií. Psychoterapie a doprovodná medikamentózní léčba se osvědčily i u dystymie.

Doporučené zdroje

  • Obsedantně kompulzivní porucha

    Úzkostné poruchy

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě obsedantně kompulzivní poruchy. Příspěvky se zabývají zejména chorobným kontrolováním, neustálým opakováním určité činnosti, patologickým hromaděním věcí, sebezanedbáváním a vtíravými myšlenkami.

    Přejít na externí zdroj
  • Úzkostné poruchy

    Úzkostné poruchy

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě úzkostných poruch. Seznámíte se s různými druhy fobií a také s technikami, které se doporučují na uvolnění napětí a zvládání úzkostných stavů.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 21.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace