Přenos signálu na synaptické štěrbině
Místo, kde spolu nervové buňky komunikují, se označuje jako synaptická štěrbina. Nachází se mezi dvěma zakončeními nervových buněk, takzvanými synapsemi.
Struktura synapse:
- Na konci nervové buňky, která předává signál jiné buňce, se nachází presynaptická membrána.
- Nervová buňka, která signál přijímá, se vyznačuje takzvanou postsynaptickou membránou.
- Mezi těmito membránami se nachází synaptická štěrbina.
Elektrický nervový impulz není schopen tuto štěrbinu jednoduše přeskočit, proto pro přenos zprávy potřebuje „posly“, kterými jsou právě neurotransmitery. Tyto biochemické nervové přenašeče jsou uložené v presynaptických nervových zakončeních v malých měchýřcích (váčcích). Uvolněny jsou elektrickým signálem, díky kterému se dostanou přes synaptickou štěrbinu do sousední nervové buňky, kde se chemická látka opět přemění na elektrický signál. To vše proběhne v několika milisekundách. Poté dojde k odbourání či navrácení neurotransmiteru zpět do výchozí nervové buňky, která ho přijme (tzv. zpětné vychytávání, někdy se používá i anglický výraz reuptake).
Mezi typické neurotransmitery patří například serotonin, noradrenalin a dopamin. Existují však i neurotransmitery, které přenos signálu blokují, jako například kyselina gama-aminomáselná (GABA).