Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Úzkostné poruchy
  • Aktuální: Úzkostné poruchy: léčba

Úzkostné poruchy: léčba

Úzkostné poruchy
Autor: gesundheit.gv.at

Léčba úzkostných poruch je založena na dvou hlavních pilířích, kterými jsou psychoterapie a medikamentózní léčba. Léky se nasazují především v případech středně těžké nebo těžké úzkostné poruchy. Pokud má porucha obzvláště těžký průběh, může být nutná i hospitalizace nebo rehabilitace.

Psychoterapie

V psychoterapii se klade důraz na vztah založený na důvěře mezi pacientem a terapeutem, neboť jen za těchto podmínek lze bez zábran diskutovat o pacientových problémech a obavách. Terapeut má odborné znalosti a kompetence, díky nimž postiženému vysvětlí, jak si může sám pomoci v krizových situacích. Pacient se například učí znovu aktivovat své vnitřní zdroje, porozumět problémům, které jej tíží, a osvojí si strategie, jak zvládat krizové situace. Je to například:

  • postupné odbourání vyhýbavého chování a konfrontace s objektem, ze kterého má pacient strach (to je příklad uplatnění behaviorální terapie),
  • relaxační metody,
  • nácvik komunikace.

Jakmile se pacient bezpečně naučí čelit svým obavám, porozumí jim a naučí se s nimi zacházet, výrazně se mu uleví. V ideálním případě se pacient těchto obav zbaví úplně.

V léčbě úzkostných poruch se velmi osvědčily behaviorálně terapeutické postupy, které využívají nejen specializovaní behaviorální terapeuti, ale naučili se je používat i odborníci jiných specializací (zejm. psychoterapeuti a kliničtí psychologové).

Medikamentózní léčba

Medikamentózní léčba se využívá jen u závažnějších úzkostných poruch, většinou jako doplněk k psychoterapii. Psychiatr může předepsat antidepresiva, jejichž účinek byl prokázán nejen u pacientů s depresí, ale i u lidí postižených úzkostnou poruchou. Krátkodobě mohou pomoci i uklidňující léky (trankvilizéry). Benzodiazepinové trankvilizéry (např. diazepam) lze ale používat jen krátkodobě nebo v případech akutních záchvatů paniky, neboť jsou potenciálně návykové.

Ve spíše ojedinělých případech (a opět pouze u závažných úzkostných poruch) mohou být předepsána tzv. antiepileptika nebo neuroleptika.

Další možnosti léčby

V závislosti na tíži poruchy může pomoci i léčba u klinického psychologa. Ten může postiženého naučit strategii cíleného zvládání úzkostných stavů.

K dalšímu zvýšení kvality života mohou přispět sportovní aktivity, neboť při těch se mj. odbourávají stresové hormony.

Pokud se u postiženého kromě úzkostné poruchy vyskytuje ještě nějaká další duševní porucha (např. deprese, obsedantně kompulzivní porucha nebo závislost), je potřeba tomu léčbu individuálně přizpůsobit.

Na koho se mohu obrátit?

Při úzkostných poruchách nabízejí podporu zejména psychoterapeuti, lékaři s výcvikem v psychoterapeutické medicíně nebo kliničtí psychologové. Případně můžete kontaktovat svého praktického lékaře, který vám doporučí konkrétní kontakty.

Související odkazy

  1. Eliška Nosková, Pavla Stopková, Antonín Šebela: Aktuální trendy v terapeutickém přístupu u úzkostných poruch. Psychiatrie pro praxi 2017, 18(3): 106–113. (odkaz vede na PDF soubor na webu psychiatriepropraxi.cz, 540 kB)
  2. Jiřina Kosová: Co opravdu funguje u úzkostných poruch: k terapeutickým kombinacím přidáme cvičení. Psychiatrie pro praxi 2010, 11(1): 11–14. (odkaz vede na PDF soubor na webu psychiatriepropraxi.cz, 176 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy: co to je?

Strach má pro zdravý život velký význam. Strach chrání: je-li něco vnímáno jako ohrožující a zdá...

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy: diagnóza

Včasná diagnóza úzkostné poruchy umožňuje rychlé zahájení léčby a snižuje riziko rozvoje dalších...

Psychosomatika

Somatoformní poruchy: diagnóza a léčba

V principu lze o diagnóze somatoformní poruchy uvažovat až poté, co byly jednoznačně vyloučeny or...

Úzkostné poruchy

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD): diagnóza a léčba

Pokud obsese a kompulze člověka zatěžují natolik, že mu výrazně znepříjemňují každodenní život, j...

Související doporučené zdroje

Úzkostné poruchy

Úzkostné poruchy

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě úzkostných poruch. Seznámíte se s různými druhy fobií a také s technikami, které se doporučují na uvolnění napětí a zvládání úzkostných stavů.

Přejít na externí zdroj
Úzkostné poruchy

Obsedantně kompulzivní porucha

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě obsedantně kompulzivní poruchy. Příspěvky se zabývají zejména chorobným kontrolováním, neustálým opakováním určité činnosti, patologickým hro...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 22.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI