Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Bakteriální vaginální infekce

Bakteriální vaginální infekce

Kategorie: Onemocnění ženských pohlavních orgánů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Bakteriálními vaginálními infekcemi (vaginóza) se označují patologické změny poševního prostředí, zapříčiněné zesíleným osídlením různorodých choroboplodných zárodků (především bakterie Gardnerella vaginalis). Blahodárné bakterie mléčného kvašení (laktobacily) jsou pak tímto způsobem vytlačovány. Tyto mléčné bakterie se starají o kyselost poševního (vaginálního) prostředí a chrání před původci nemocí.

Ilustrační obrázek Bakteriální vaginální infekce

Z důvodu nadměrného osídlení bakteriemi rodu Gardnerella vaginalis a jinými anaerobními bakteriemi (bakterie žijící bez kyslíku) včetně mykoplazmat je narušována mikrobiologická vaginální rovnováha. Mléčné bakterie ubývají a na jejich úkor se ve vaginální flóře mohou silně rozmnožovat jiné bakterie.

Poznámka: Bakteriální poševní infekce není pohlavní nemoc. Může se vyskytovat i u žen, které nejsou sexuálně aktivní. U žen, které pohlavní partnery často střídají, se pak riziko infekce zvyšuje.

Jaké příznaky se mohou objevit?

Bakteriální vaginální infekce nemusí vždy způsobovat potíže a zůstává často skrytá. Někdy však může změna poševního prostředí vyvolat nápadně zapáchající šedo-bílý výtok. (tzv. „rybí“ zápach). Může mít zpěněnou nebo řídkou konzistenci. Kromě toho se může v zevní oblasti poševního vstupu objevit svědění, podráždění pokožky (pálení), a vaginální suchost. Tyto příznaky mohou poukazovat také na vaginální zánět (vaginitida). Potíže se mohou vyskytovat také při močení nebo při pohlavním styku, který může být bolestivý.

Bakteriální vaginální infekce patří k nejčastějším infekcím pochvy. Odhadem je jí postižena každá pátá žena ze sta. Asi u jedné třetiny z nich infekce sama od sebe zmizí. Bakteriální vaginální infekce však zvyšuje riziko vzniku dalších infekcí ženského genitálního traktu, jako např.:

  • zánět pochvy „komplikovanými" choroboplodnými zárodky,
  • zánět sliznice děložního hrdla (cervicitida)
  • endometritida (zánět děložní dutiny),
  • zánět vaječníků nebo zánět vejcovodů (adnexitida)
  • a zánět vnějšího pohlavního ústrojí (vulvitida).

Pokud se již „lehká forma“ zánětu objevila, zvyšuje se také riziko dalšího nakažení sexuálně přenosnými nemocemi.

Poznámka: Bakteriální vaginální infekce během těhotenství může zvyšovat riziko komplikací, jako jsou předčasné porodní bolesti, předčasný porod nebo dokonce potrat.

Jak se stanovuje diagnóza?

V případě podezření na výskyt bakteriální poševní infekce vyšetří ženský lékař pochvu, a odebere vzorek poševního sekretu. Na základě tohoto vzorku (stěru) se změří hodnota pH a určí se, které druhy bakterií sekret obsahuje. Ke stanovení správné diagnózy (bakteriální vaginóza) se při gynekologické prohlídce musí vyskytovat nejméně tři z následně uvedených čtyř nálezů:

  • šedo-bílý výtok,
  • hodnota pH v pochvě je vyšší než 4,5 (běžná hodnota pH ve vagině je 3,7 až 4,5),
  • test KOH je pozitivní („aminový test“): Po přidání 10% KOH (draselného louhu) vznikne typický aminový (rybí) zápach.
  • mikroskopické doložení tzv. klíčových buněk („Clue Cells“): Jedná se o epitelové buňky, které jsou poseté bakteriálním povlakem.

Pokud by nebyla léčba úspěšná, vzniká zde podezření na další původce choroby, které by mělo být objasněno provedením obsáhlého bakteriálního a mikrobiologického vyšetření ve speciální laboratoři.

Jak probíhá léčba?

Bakteriální poševní infekce se běžně léčí antibiotiky (např. metronidazol, klindamycin). Mohou se aplikovat v tabletách nebo ve formě čípků. Klindamycin je navíc dostupný ve formě vaginálního krému. Délka trvání a intenzita léčby závisí na účinné látce, formě užívání, dávkování a intenzitě potíží.

Další možnosti léčby

Aby mohla být ochráněna poševní flóra a znovu obnovena její rovnováha, mohou být podávány přípravky s obsahem laktobacilů (živé mléčné bakterie). Přínos této formy léčby však nebyl dosud dostatečně prozkoumán. Ve většině případů se využívá v kombinaci s antibiotiky.

Poznámka: Užívání přírodních produktů jako je olej z čajovníku, jogurt, ocet či citronová voda, za účelem okyselení poševního prostředí, není ve velkých studiích zkoumáno s ohledem na jejich účinnost resp. bezpečnost. S těmito přírodními prostředky má však pozitivní zkušenost stále více pacientek.

Léčbou antibiotiky nejsou likvidovány jen „špatné“ bakterie, nýbrž také ty užitečné bakterie, vyskytující se v poševní flóře. Tím může dojít k vedlejšímu účinku s výskytem houbové infekce v pochvě (kandidóza). Dalšími možnými vedlejšími účinky jsou:

  • kovová pachuť v ústech
  • nevolnost a zvracení (spíše zřídka).


Léčba v těhotenství

Bakteriální poševní infekce zvyšuje riziko předčasného protržení plodové blány, předčasných děložních stahů a předčasného porodu. Příčinou těchto rizik jsou různé biochemické reakce mezi plodem a dělohou, a také děložním hrdlem. Dochází ke zvýšené tvorbě prostaglandinu, který působí jako spouštěč děložních stahů. Z tohoto důvodu by se měla léčit nastupující bakteriální poševní infekce v těhotenství rovněž antibiotiky (systémově). Alternativní volbou může být lokální vaginální léčba metronidazolem. Po prvním trimestru může být předepsán také klindamycin.

Na koho se mohu obrátit?

V případě potíží nebo podezření na infekci se můžete obracet na lékaře v oboru ženského lékařství a porodnictví.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Onemocnění ženských pohlavních orgánů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Zánět vaječníků a zánět vejcovodů

    Zánět vaječníků a zánět vejcovodů: co to je?

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Záněty vejcovodů (tube) a zánět vaječníků (ovaria) se často vyskytují současně a bilaterálně a označují se jako adnexitida. Často může být současně zánětem postiženo také endometrium nebo pobřišnice. Pokud k tomu dojde, hovoříme o hlubokém pánevním zánětu. Adnexitida i hluboký pánevní zánět by měly být léčeny co nejdříve, neboť by mohlo nastat několik komplikací (např. nemožnost mít dítě). Někdy je však pozorován průběh bez příznaků nebo volný průběh. I přesto může dojít k negativním důsledkům.

  • Ilustrační obrázek k článku „Změny vulvy: časté formy“

    Změny vulvy: časté formy

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Vždy podle vyskytující se příčiny mohou být změny vulvy spojeny s širokým spektrem různých klinických obrazů – od relativně neškodných infektů a zánětů přes zranění až po zhoubné nádory. Stejně tak rozmanitá je léčba, která sahá od prostého klidu na lůžku až po operace.

  • Ilustrační obrázek Bolestivý pohlavní styk

    Bolestivý pohlavní styk

    Sexuální dysfunkce

    Pod názvem dyspareunie se skrývá bolestivý pohlavní styk, který může mít různé příčiny. Vyskytuje se jak u žen, tak u mužů. U mužů se však objevuje spíše výjimečně. Bolesti mohou nastupovat vždy (tzn. u každého pohlavního styku), od prvního pohlavního styku resp. od jeho prvního pokusu. Mohou se však také objevit až časem nebo jen za určitých okolností a v určitou dobu.

  • Ilustrační obrázek Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce

    Ženské pohlavní orgány: struktura a funkce

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Ženské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, vnímání sexuální touhy a hrají důležitou roli při hormonální regulaci. Rozlišujeme vnější a vnitřní pohlavní orgány. Ty patří mezi primární pohlavní znaky, jelikož jsou přítomny již při narození.

Doporučené zdroje

  • Syndrom polycystických ovarií

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě syndromu polycystických ovárií. Dále se můžete dozvědět, jakým způsobem spolu souvisí zmíněný syndrom, obezita a cukrovka 2. typu.

    Přejít na externí zdroj
  • Endometrióza

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při pohlavním styku, jsou otázky, kterými se zabývají vybrané příspěvky.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 25.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace