Hluboký pánevní zánět (PID)
Hluboký pánevní zánět (PID) je komplexní onemocnění. Jedná se o kombinaci následujících potíží:
- endometritida – zánět děložní sliznice (endometria),
- salpingitida – zánět vejcovodů,
- pelveoperitonitida – zánět pobřišnice v oblasti malé pánve.
Bakteriální infekce
Adnexitida / PID postihuje zejména sexuálně aktivní ženy. Příčinou onemocnění je ve většině případů smíšená bakteriální infekce. Mezi původce onemocnění se řadí například Chlamydia trachomatis, gonokoky, streptokoky, enterokoky a některé anaerobní mikroorganismy.
Rozvoj bakteriální infekce mohou usnadnit následující faktory:
- menstruace,
- operace v urogenitální oblasti,
- narušené poševní prostředí (tzv. vaginální mikrobiom),
- nedostatek estrogenu.
Bakterie obvykle postupují z pokožky nebo pochvy a dělohy vzhůru směrem k vejcovodům a vaječníkům – to je označováno jako vzestupná infekce. Naopak v případě sestupné infekce se bakterie šíří ze sousedních orgánů (např. ze střeva) do ženských vnitřních pohlavních orgánů. Zvláštní formy zánětu vejcovodů a vaječníků představují aktinomykóza (infekce aktinomycetami) a genitální tuberkulóza.
Možné komplikace
Pokud se adnexitida / PID neléčí nebo se léčí příliš pozdě, může mít onemocnění komplikovaný průběh, mj. s následujícími důsledky:
- Následné poškození a srůsty vejcovodů. Vzhledem k tomu, že k oplodnění dochází ve vejcovodu, je porušený vejcovod jednou z možných příčin neplodnosti. Čím častěji se tyto záněty vyskytují, tím vyšší je riziko neplodnosti. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost nebezpečného mimoděložního těhotenství.
- Hydrosalpinx – zablokovaný vejcovod se naplní tekutinou a rozšíří se až na 10 centimetrů.
- Hnisavé záněty – hromadění hnisu ve vejcovodu (pyosalpinx) nebo v Douglasově prostoru.
- „Zamrzlá pánev“ (doslovný překlad z anglického výrazu frozen pelvis) – při této zvláště závažné komplikaci adnexitidy / PID se v malé pánvi vytvoří srůsty tkáně, které pánevní orgány „slepí“ natolik, že prakticky znemožní jejich normální funkci. Tzv. „zamrzlá pánev“ je zároveň nejtěžší forma endometriózy.
Infekce bakteriemi produkujícími toxiny (např. klostridiemi) mohou za určitých okolností vést k otravě krve (sepsi). Při používání tamponů a souběžné infekci bakterií Staphylococcus aureus byl například pozorován vzácný syndrom toxického šoku.
Obecně platí, že při chronickém zánětu vejcovodů a vaječníků mohou přetrvávat bolesti v podbřišku.
Související odkazy
- News Medical: What is pelvic inflammatory disease? [Co je hluboký pánevní zánět?] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Pelvic inflammatory disease etiology [Etiologie hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Pelvic inflammatory disease clinical presentation [Klinický obraz hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)