Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Záněty vaječníků a vejcovodů: diagnóza a léčba

Záněty vaječníků a vejcovodů: diagnóza a léčba

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Výtok a bolest během pohlavního styku mohou poukazovat na zánět vejcovodů nebo i vaječníků, což je odborným názvem souhrnně označováno jako adnexitida. Někdy však tato onemocnění mohou probíhat plíživě a nepozorovaně. Vzhledem k možným komplikacím (např. neplodnost) je při potvrzené adnexitidě nutné okamžitě zahájit antibiotickou léčbu.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Adnexitida / PID (hluboký pánevní zánět) obvykle způsobuje bolest v podbřišku a vaginální výtok. Kromě toho je pohlavní styk často bolestivý (dyspareunie), možné jsou i poruchy menstruačního cyklu a horečka. Často se zároveň vyskytuje zánět pochvy (vaginitida) a infekce močových cest.

Poznámka: V případě chlamydiové infekce mohou příznaky zcela chybět, nebo být jen mírně patrné. Nicméně je možné následné poškození vejcovodů.

Jak se stanoví diagnóza?

Po odebrání anamnézy provede lékař gynekologické vyšetření. Pokud se objeví příznaky, jako je výtok nebo bolest, gynekolog odebere stěr ze sliznice pochvy a okolí děložního čípku. Vzorek je pak odeslán do laboratoře k bakteriologickému a cytologickému vyšetření. Ne všechny patogeny lze prokázat přímo (např. anaerobní bakterie). Ve většině případů je narušena rovnováha vaginálního mikrobiomu. Za normálních okolností je v této mikroflóře přítomna převážně směs laktobacilů – někdy označovaná jako Döderleinův laktobacil – která zajišťuje vyvážené prostředí a chrání pochvu před infekcemi.

Lékař může do laboratoře odeslat i odebraný vzorek krve. Z vyšetření krve lze zjistit, zda není zvýšená hladina CRP nebo rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), a zda se v krvi nenacházejí choroboplodné zárodky. Někdy je užitečné i ultrazvukové vyšetření, které může odhalit abnormality na vejcovodech a v jejich nejbližším okolí.

V některých případech je nutné diagnózu potvrdit pomocí laparoskopického vyšetření. Laparoskopie je indikována v případě, že je potřeba vyloučit některá jiná onemocnění či abnormální stavy (např. zánět apendixu či mimoděložní těhotenství), nebo v případě komplikací (např. srůsty či abscesy).

Jak probíhá léčba?

Standardní léčba adnexitidy / PID spočívá v antibiotické léčbě několika přípravky současně. Trvá nejméně čtrnáct dní, na začátku se může podávat i intravenózně (nitrožilně). V případě podezření na adnexitidu / PID se okamžitě podává antibiotikum, a to ještě před stanovením přesného původce onemocnění. Jakmile je patogen identifikován, v případě potřeby je upraven antibiotický režim. Kromě toho by se po dobu léčby měla pacientka vyvarovat pohlavního styku. Pokud se příznaky po cílené antibiotické léčbě nezlepší, může být indikována laparoskopie k potvrzení diagnózy.

Možným nosičem choroboplodných zárodků může být i nitroděložní tělísko, které v některých případech adnexitidy / PID musí být odstraněno. Proti bolesti lze užívat analgetika. Po čtyřech až šesti týdnech od ukončení léčby je vhodné dostavit se na kontrolní vyšetření. V závažnějších případech (např. při horečce, při rozsáhlém zánětu nebo při silných bolestech), pokud je diagnóza nejasná nebo pokud je žena těhotná, je nutná hospitalizace. Jsou-li přítomny abscesy, obvykle se provádí chirurgický zákrok.

Poznámka: Pokud žena měla pohlavní styk méně než 60 dní před nástupem příznaků, je vhodné léčit i jejího partnera, aby se předešlo recidivě onemocnění. Partner musí být vždy léčen zejména v případě chlamydiové nebo gonokokové infekce.

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa. V akutních případech (např. při silných bolestech v podbřišku) můžete kontaktovat také gynekologickou ambulanci v nemocnici, případně zdravotnickou záchrannou službu na telefonním čísle 155.

Související odkazy

  1. News Medical: Pelvic inflammatory disease diagnosis [Diagnostika hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. News Medical: Pelvic inflammatory disease management and prognosis [Léčba a prognóza hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Sexuální dysfunkce

Bolestivý pohlavní styk (dyspareunie)

Bolest při pohlavním styku je odborně označována jako dyspareunie. Příčin této sexuální dysfunkce...

Onemocnění ženských pohlavn...

Záněty vaječníků a vejcovodů: co to je?

Záněty vejcovodů a vaječníků se často vyskytují současně a oboustranně – pak jsou označovány jako...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina děložního čípku: příčiny a příznaky

Jednoznačně nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je dlouhodobá infekce lidským...

Onemocnění ženských pohlavn...

Bakteriální vaginóza

Jako bakteriální vaginóza se označuje patologická změna poševního prostředí, která je způsobena p...

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 01.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI