Jaké příznaky se mohou vyskytnout?
Adnexitida / PID (hluboký pánevní zánět) obvykle způsobuje bolest v podbřišku a vaginální výtok. Kromě toho je pohlavní styk často bolestivý (dyspareunie), možné jsou i poruchy menstruačního cyklu a horečka. Často se zároveň vyskytuje zánět pochvy (vaginitida) a infekce močových cest.
Jak se stanoví diagnóza?
Po odebrání anamnézy provede lékař gynekologické vyšetření. Pokud se objeví příznaky, jako je výtok nebo bolest, gynekolog odebere stěr ze sliznice pochvy a okolí děložního čípku. Vzorek je pak odeslán do laboratoře k bakteriologickému a cytologickému vyšetření. Ne všechny patogeny lze prokázat přímo (např. anaerobní bakterie). Ve většině případů je narušena rovnováha vaginálního mikrobiomu. Za normálních okolností je v této mikroflóře přítomna převážně směs laktobacilů – někdy označovaná jako Döderleinův laktobacil – která zajišťuje vyvážené prostředí a chrání pochvu před infekcemi.
Lékař může do laboratoře odeslat i odebraný vzorek krve. Z vyšetření krve lze zjistit, zda není zvýšená hladina CRP nebo rychlost sedimentace erytrocytů (ESR), a zda se v krvi nenacházejí choroboplodné zárodky. Někdy je užitečné i ultrazvukové vyšetření, které může odhalit abnormality na vejcovodech a v jejich nejbližším okolí.
V některých případech je nutné diagnózu potvrdit pomocí laparoskopického vyšetření. Laparoskopie je indikována v případě, že je potřeba vyloučit některá jiná onemocnění či abnormální stavy (např. zánět apendixu či mimoděložní těhotenství), nebo v případě komplikací (např. srůsty či abscesy).
Jak probíhá léčba?
Standardní léčba adnexitidy / PID spočívá v antibiotické léčbě několika přípravky současně. Trvá nejméně čtrnáct dní, na začátku se může podávat i intravenózně (nitrožilně). V případě podezření na adnexitidu / PID se okamžitě podává antibiotikum, a to ještě před stanovením přesného původce onemocnění. Jakmile je patogen identifikován, v případě potřeby je upraven antibiotický režim. Kromě toho by se po dobu léčby měla pacientka vyvarovat pohlavního styku. Pokud se příznaky po cílené antibiotické léčbě nezlepší, může být indikována laparoskopie k potvrzení diagnózy.
Možným nosičem choroboplodných zárodků může být i nitroděložní tělísko, které v některých případech adnexitidy / PID musí být odstraněno. Proti bolesti lze užívat analgetika. Po čtyřech až šesti týdnech od ukončení léčby je vhodné dostavit se na kontrolní vyšetření. V závažnějších případech (např. při horečce, při rozsáhlém zánětu nebo při silných bolestech), pokud je diagnóza nejasná nebo pokud je žena těhotná, je nutná hospitalizace. Jsou-li přítomny abscesy, obvykle se provádí chirurgický zákrok.
Na koho se mohu obrátit?
Ke stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa. V akutních případech (např. při silných bolestech v podbřišku) můžete kontaktovat také gynekologickou ambulanci v nemocnici, případně zdravotnickou záchrannou službu na telefonním čísle 155.
Související odkazy
- News Medical: Pelvic inflammatory disease diagnosis [Diagnostika hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
- News Medical: Pelvic inflammatory disease management and prognosis [Léčba a prognóza hlubokého pánevního zánětu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)