Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina žaludku a jícnu
  • Aktuální: Rakovina žaludku: co to je?

Rakovina žaludku: co to je?

Rakovina žaludku a jícnu
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

V České republice je rakovina žaludku každoročně diagnostikována přibližně u 1300 lidí. V posledních několika desetiletích však incidence (výskyt) i mortalita (úmrtnost) tohoto zhoubného nádoru neustále klesá. Tento příznivý vývoj je připisován jednak změnám stravovacích návyků, jednak úspěšné léčbě infekcí žaludku, které jsou způsobeny bakterií Helicobacter pylori.

Rakovina žaludku neboli zhoubný nádor žaludku se obvykle vyvíjí pomalu a po mnoho let. Než se vyvine skutečně zhoubný nádor, objevují se často přednádorové změny (prekancerózy) v žaludeční sliznici. Tyto změny jen zřídkakdy způsobují příznaky či potíže, proto většinou zůstávají neodhaleny.

Typy zhoubných nádorů žaludku

U převážné většiny pacientů se zhoubným nádorem žaludku se jedná o adenokarcinom [1, 2]. Ostatní typy zhoubných nádorů, které mohou mít původ v žaludku (a jsou krátce zmíněny níže), se vyskytují vzácněji.

Adenokarcinomy

Adenokarcinomy představují přibližně 90 až 95 % všech diagnostikovaných případů rakoviny žaludku. Tento typ zhoubných nádorů žaludku je zejména v odborné literatuře označován i jako karcinom žaludku [1]. Adenokarcinomy vznikají z buněk žaludeční sliznice, které produkují žaludeční šťávu. Rozlišujeme dva hlavní typy adenokarcinomů žaludku [2]:

  • intestinální karcinom – obvykle má o něco lepší prognózu, nešíří se tak rychle a o něco lépe reaguje na léčbu,
  • difuzní karcinom – vyskytuje se méně často, ale šíří se rychleji a bývá hůře léčitelný.


Gastrointestinální stromální nádory (GIST)

Gastrointestinální stromální nádory (GIST) začínají v tzv. intersticiálních Cajalových buňkách ve stěně žaludku. Některé GIST se chovají nezhoubně (benigně), u jiných je však velká pravděpodobnost, že prorostou do dalších částí žaludku, nebo se dokonce rozšíří do jiných částí těla (metastazují). U žádného nádoru žaludku však nelze předpovědět jeho chování, proto je potřeba léčit všechny případy GIST. Ačkoli GIST může teoreticky vzniknout v kterékoli části trávicího traktu, většina z nich začíná v žaludku.

Neuroendokrinní nádory

Neuroendokrinní nádory (NET) žaludku začínají v buňkách žaludku, které se v některých ohledech chovají jako nervové buňky a v jiných jako buňky produkující hormony (endokrinní). Většina NET má tendenci růst pomalu a nešíří se do jiných orgánů, ale některé mohou růst a šířit se rychle.

Lymfomy

Lymfomy pocházejí z buněk imunitního systému zvaných lymfocyty. Lymfomy obvykle začínají v jiných částech těla, ale některé mohou začít i ve stěně žaludku. Léčba i prognóza těchto nádorů závisí na typu lymfomu a na některých dalších faktorech.

Ostatní typy zhoubných nádorů žaludku

V žaludku mohou začínat i jiné typy zhoubných nádorů, například dlaždicobuněčné karcinomy, malobuněčné karcinomy a leiomyosarkomy, ale tyto typy nádorů jsou velmi vzácné.

Výskyt karcinomu žaludku

V České republice je každoročně nově diagnostikováno přibližně 1300 případů karcinomu žaludku a asi 1000 lidí na tento zhoubný nádor zemře [3]. V posledních několika desetiletích však incidence (výskyt) i mortalita (úmrtnost) tohoto zhoubného nádoru neustále klesá. Před 35. rokem života se tento zhoubný nádor vyskytuje jen ojediněle, ve věkové skupině 35–45 let je incidence stále nízká. Ve věkových skupinách nad 45 let se však toto onemocnění vyskytuje čím dál častěji, přičemž „vrchol“ je pozorován u lidí ve věku 70–80 let [3].

Stadia karcinomu žaludku

Pro lékaře je velmi důležité znát stadium onemocnění, aby mohl naplánovat optimální léčbu pro konkrétního pacienta. Na základě tzv. TNM klasifikace (bližší vysvětlení písmen T, N, M najdete například v článku Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza) onkologové rozlišují následující klinická stadia karcinomu žaludku [4]:

Stadium 0: Jedná se o nejčasnější stadium, které je rovněž označováno jako karcinom in situ. Nádor se nachází pouze na povrchu epitelu, neprorostl do žádné další vrstvy žaludku (Tis, N0, M0).

Stadium IA: Nádor prorostl do vnitřní vrstvy stěny žaludku. Nerozšířil se však do žádných lymfatických uzlin ani jiných orgánů (T1, N0, M0).

Stadium IB: Jako stadium IB je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl do vnitřních vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do jedné až dvou lymfatických uzlin, ne však jinam (T1, N1, M0).
  • Nádor prorostl do vnějších svalových vrstev stěny žaludku. Nerozšířil se však do lymfatických uzlin ani do jiných orgánů (T2, N0, M0).

Stadium IIA: Jako stadium IIA je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl do vnitřní vrstvy stěny žaludku. Rozšířil se do tří až šesti lymfatických uzlin, ne však jinam (T1, N2, M0).
  • Nádor prorostl do vnějších svalových vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do jedné až dvou lymfatických uzlin, ne však jinam (T2, N1, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek. Neprorůstá do pobřišnice (peritonea) nebo do serózní membrány, ani se nerozšířil do lymfatických uzlin nebo okolních orgánů (T3, N0, M0).

Stadium IIB: Jako stadium IIB je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl do vnitřních vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do sedmi až patnácti lymfatických uzlin, ne však jinam. (T1, N3a, M0).
  • Nádor pronikl do vnějších svalových vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do tří až šesti lymfatických uzlin, ne však jinam (T2, N2, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně vně žaludku, neprorostl však do pobřišnice nebo do serózní membrány. Nádor se rozšířil do jedné až dvou lymfatických uzlin, ne však jinam (T3, N1, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek. Prorostl do pobřišnice nebo do serózní membrány, nerozšířil se však do žádných lymfatických uzlin ani do okolních orgánů (T4a, N0, M0).

Stadium IIIA: Jako stadium IIIA je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl do vnějších svalových vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do sedmi až patnácti lymfatických uzlin, ne však do jiných orgánů (T2, N3a, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny do pojivové tkáně mimo žaludek, neprorostl však do pobřišnice nebo do serózní membrány. Rozšířil se do tří až šesti lymfatických uzlin, ne však do jiných orgánů (T3, N2, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek. Prorostl do pobřišnice nebo do serózní membrány a rozšířil se do jedné až dvou lymfatických uzlin, ne však do jiných orgánů (T4a, N1, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek, prorostl také do do okolních orgánů nebo jiných struktur. Nerozšířil se však do žádných lymfatických uzlin ani do vzdálených částí těla (T4b, N0, M0).

Stadium IIIB: Jako stadium IIIB je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl do vnitřní vrstvy stěny žaludku nebo do vnějších svalových vrstev stěny žaludku. Rozšířil se do šestnácti nebo více lymfatických uzlin, ne však do vzdálených částí těla (T1 nebo T2, N3b, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně vně žaludku, neprorostl však do pobřišnice nebo do serózní membrány. Rozšířil se do sedmi až patnácti lymfatických uzlin, nenapadl však žádné okolní orgány (T3, N3a, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek, prorostl rovněž do pobřišnice nebo do serózní membrány. Rozšířil se do sedmi až patnácti lymfatických uzlin, ale nerozšířil se jinam (T4a, N3a, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek, prorostl rovněž do okolních orgánů nebo struktur. Může (ale nemusí) postihovat jednu až šest lymfatických uzlin, nerozšířil se však do vzdálených částí těla (T4b, N1 nebo N2, M0).

Stadium IIIC: Jako stadium IIIC je označován jeden z těchto případů karcinomu žaludku:

  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek a může prorůstat do pobřišnice nebo do serózní membrány. Rozšířil se do šestnácti nebo více lymfatických uzlin, ne však do vzdálených částí těla (T3 nebo T4a, N3b, M0).
  • Nádor prorostl všemi vrstvami svaloviny až do pojivové tkáně mimo žaludek, prorostl rovněž do okolních orgánů nebo struktur. Rozšířil se do sedmi nebo více lymfatických uzlin, ne však do jiných částí těla (T4b, N3a nebo N3b, M0).

Stadium IV: Jako stadium IV je u karcinomu žaludku označován nádor jakékoli velikosti, který se kromě okolí žaludku rozšířil i do vzdálených částí těla (jakékoli T, jakékoli N, M1).

Obrázek 1: Zjednodušené schéma pěti „hlavních“ klinických stadií karcinomu žaludku (0, I, II, III a IV). Stadia lze rozlišovat ještě podrobněji, jak je uvedeno v textu výše. (Zdroj: depositphotos.com)

Související odkazy

  1. Česká onkologická společnost ČLS JEP: O karcinomu žaludku (odkaz vede na web linkos.cz)
  2. David Hoskovec: Karcinom žaludku. Onkologie 2015, 9(6): 272–276. (odkaz vede na PDF soubor na webu onkologiecs.cz, 152 kB)
  3. Ladislav Dušek, Jan Mužík, Miroslav Kubásek, Jana Koptíková, Jan Žaloudík, Rostislav Vyzula. Epidemiologie zhoubných nádorů v České republice [online]. Masarykova univerzita, [2005], [cit. 2022-11-20]. Dostupný z WWW: http://www.svod.cz. Verze 7.0 [2007], ISSN 1802 – 8861.
  4. cancer.net: Stomach cancer: stages [Karcinom žaludku: stadia] (odkaz vede na web cancer.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zhoubné nádory: základní in...

Zhoubné nádory: diagnóza a prognóza

Ke stanovení přesné diagnózy a rozsahu onemocnění se používají různé diagnostické metody. Pokud m...

Rakovina tlustého střeva a...

Rakovina tlustého střeva a konečníku: co to je?

Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom je zhoubný nádor, který se vyzn...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina penisu: co to je?

Rakovina penisu se nevyskytuje příliš často. Pokud je zhoubný nádor odhalen včas, je šance na vyl...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: co to je?

V České republice je každoročně diagnostikována rakovina vaječníků přibližně u 1000 žen. Nejčastě...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI