K dispozici jsou různé možnosti léčby. To, která z různých forem terapie bude v jednotlivých případech použita, závisí v první řadě na cíli léčby.
Léčba endometriózy spočívá na dvou pilířích:
- medikamentózní neboli farmakologická léčba (užívání léků),
- chirurgická léčba (operace).
V některých případech mohou být přidány další léčebné postupy jako je léčba plodnosti a psychosomatická léčba. K léčbě bolesti lze také použít doplňkové léčebné postupy, jako je akupunktura, akupresura, homeopatie, změna stravy apod.
Farmakologická léčba
Ke zmírnění nebo odstranění obtíží, jako jsou silné menstruační bolesti nebo křeče (dysmenorea) mohou být použity léky. K dispozici jsou dvě skupiny léků: léky proti bolesti a hormonální přípravky (inhibitory ovulace/„antikoncepční tabletka“, gestageny a analoga GnRH).
Při mírných obtížích
Ženám, které trpí na opakované, ale nikoliv extrémně zatěžující bolesti v podbřišku, mohou úlevu od příznaků poskytnout léky proti bolesti nebo perorální kontraceptiva („antikoncepční tabletka“). Často se používají analgetická a současně protizánětlivá léčiva ze skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAR).
U lehčích forem endometriózy může užívání „antikoncepční tabletky“ pomoci, neboť reguluje měsíční cyklus a potlačuje tvorbu hormonů ve vaječnících. Protože jsou antikoncepční tabletky většinou lépe snášeny než jiné hormonální přípravky, používají se často i u velmi mladých žen s endometriózou. Pokud antikoncepční tabletky nepřinesou úlevu, mohou být použity jiné hormonální léky. Ty však výrazněji zasahují do hormonální rovnováhy.
Při silnějších obtížích
Pokud žena trpí potvrzenou endometriózou se silnými bolestmi a neplánuje dítě, lze využít k farmakologické léčbě endometriózy další hormonální preparáty. Patří k nim:
- gestageny (hormony žlutého tělíska),
- analoga GnRH (gonadotropiny uvolňující hormon).
Gestageny
Kromě „antikoncepční tabletky“, která obsahuje pouze gestageny, existuje také možnost nechat si zavést tělísko, přes které jsou uvolňovány gestageny. Při příjmu gestagenů je v těle simulováno těhotenství. V důsledku toho je blokována produkce estrogenů a po nějaké době se nevytvoří žádná děložní sliznice. Gestageny mohou mít řadu vedlejších účinků. Patří k nim deprese, zvýšení hmotnosti, poruchy spánku, ztráta libida, bolesti hlavy, nevolnost, vypadávání vlasů, akné atd.
Analoga GnRH
Tvorba estrogenu a progesteronu ve vaječníku je regulována nadřazenými hormony. Jedním z nich je přírodní GnRH (gonadotropiny uvolňující hormon). Při podávání synteticky vyrobeného GnRH (analog GnRH) je produkce vlastního účinného GnRH pozastavena mechanismem zpětné vazby. Následně převažující analog GnRH způsobí pozastavení vlastní produkce estrogenu ve vaječnících. Kvůli nedostatku estrogenu nedorůstá každý měsíc děložní sliznice a také nedochází k menstruačnímu krvácení.
Cílem farmakologické léčby je zmírnit bolesti, zmenšit velikost stávajících endometriálních ložisek a zabránit růstu nebo přesídlení endometriální tkáně. Není jasné, do jaké míry mohou hormonální přípravky vést k regresi nebo úplnému vymizení endometriózy. Často se endometrióza znovu objeví po ukončení léčby. Ke dlouhodobé hormonální léčbě jsou vhodné antikoncepční přípravky, jako jsou tabletky, antikoncepční náplasti nebo hormonální implantáty a přípravky obsahující gestageny.
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba endometriózy má následující cíle:
- odstranění viditelných endometriálních ložisek,
- uvolnění srůstů tkáně,
- obnovení funkce vejcovodu,
- zlepšení fertility,
- zmírnění bolesti.
Tyto různé cíle vyžadují diferenciovaný přístup. Proto je před zahájením léčby nutný podrobný rozhovor mezi pacientkou a lékařem. Při něm společně stanoví, který cíl je pro pacientku prvořadý. Je na prvním místě odstranění bolesti nebo zachování, případně zlepšení plodnosti?
Laparoskopie
K potvrzení diagnózy a léčbě endometriózy lze také provést chirurgický zákrok. Laparoskopie („operace klíčovou dírkou“) je metodou první volby. V závislosti na rozsahu endometriózy nebo na umístění jejích ložisek však může být nutné provést řez břichem. Při obou metodách se endometriální ložiska odstraňují v celkové anestézii za použití tepla (např. laseru). Současně mohou být vyoperovány existující cysty nebo uvolněny srůsty.
Chirurgické odstranění endometriálních ložisek a endometriomů (endometriálních cyst ve vaječníku) může zmírnit bolesti ve všech stádiích endometriózy (stádium I až IV). Existují také důkazy, že odstranění ložisek zlepšuje plodnost.
Odstranění dělohy
Pokud se endometriální ložiska vyskytují v oblasti dělohy (adenomyóza), zvažují některé ženy s velmi výraznými příznaky chirurgické odstranění dělohy (hysterektomii). Odstranění dělohy však nemůže zcela vyléčit endometriózu, zejména pokud nejsou současně odstraněny i vaječníky. Až to by vedlo k zastavení produkce ženských pohlavních hormonů. Výsledkem je náhlý nástup obtíží typických pro přechod.
Doplňkové možnosti léčby
Kromě konvenčních léčebných metod je možné využít také doplňkových možností léčby. K léčbě bolesti při endometrióze lze využít opatření, jako je akupunktura, fytoterapie, homeopatie, relaxační techniky, změna stravy a tělesná cvičení (např. jóga, tai chi). Také tradiční domácí prostředky, jako je využití tepla (teplá koupel, teplé obklady) mohou někdy přinést citelnou úlevu při akutních obtížích. Účinek většiny doplňkových možností léčby a domácích prostředků však nebyl vědecky prokázán.
Na koho se mohu obrátit?
Pro stanovení diagnózy a zahájení léčby je nutná návštěva gynekologa nebo praktického lékaře.