Léčba endometriózy stojí na dvou pilířích [1–4]:
- medikamentózní neboli farmakologická léčba (užívání léků),
- chirurgická léčba (operace).
V některých případech lze přidat další postupy, jako je léčba neplodnosti či psychosomatická léčba. Ke zmírňování bolesti lze případně použít i alternativní léčebné postupy, jako je akupunktura, akupresura, změna stravy apod. Účinek metod alternativní medicíny však nebyl vědecky prokázán.
Medikamentózní léčba
Ke zmírnění nebo odstranění obtíží, jako jsou silné menstruační bolesti nebo křeče (dysmenorea), lze použít léky. K dispozici jsou dvě skupiny léčiv: jednak léky proti bolesti, jednak hormonální přípravky (inhibitory ovulace / antikoncepční pilulky, gestageny a analoga GnRH).
Při mírných obtížích
Ženám s opakujícími se, nikoli však extrémně obtěžujícími bolestmi v podbřišku mohou ulevit léky proti bolesti nebo perorální antikoncepce (antikoncepční pilulka). V tomto ohledu se nejlépe osvědčily léky proti bolesti (analgetika) a současně protizánětlivé léky (antiflogistika) ze skupiny NSAID.
U lehčích forem endometriózy může pomoci užívání antikoncepčních pilulek, které upravují menstruační cyklus a tlumí produkci hormonů ve vaječnících. Jelikož tyto pilulky jsou obvykle snášeny lépe než jiné hormonální přípravky, často se používají u velmi mladých žen s endometriózou. Pokud antikoncepční pilulky nepřinášejí úlevu, lze použít i jiné hormonální přípravky. Ty však silněji zasahují do hormonální rovnováhy.
Při silnějších obtížích
Pokud žena trpí potvrzenou endometriózou se silnými bolestmi a neplánuje početí, lze k farmakologické léčbě endometriózy využít další hormonální přípravky. Patří k nim gestageny a analoga GnRH.
Gestageny
Kromě antikoncepčních pilulek, které obsahují pouze gestageny, existuje ještě možnost nechat si zavést nitroděložní tělísko, ze kterého se gestageny postupně uvolňují do okolí. Při příjmu gestagenů je v těle simulováno těhotenství. V důsledku toho je blokována produkce estrogenů a po nějaké době přestane narůstat děložní sliznice. Gestageny však mohou mít řadu nežádoucích účinků. Patří mezi ně deprese, přibývání na váze, poruchy spánku, ztráta libida, bolesti hlavy, nevolnost, vypadávání vlasů, akné apod.
Analoga GnRH
Tvorba estrogenu a progesteronu ve vaječníku je regulována hormony, které vznikají jinde v těle, například v podvěsku mozkovém. Jedním z nich je přirozeně vznikající gonadotropiny uvolňující hormon (GnRH) neboli gonadoliberin. Užíváním některého z analog GnRH, což je synteticky vyrobený GnRH, se prostřednictvím zpětné vazby zastaví produkce tělu vlastního GnRH. Analog GnRH, který je tak převážně přítomen, následně způsobí, že tělo přestane produkovat vlastní estrogen ve vaječnících. Kvůli nedostatku estrogenu nedorůstá každý měsíc děložní sliznice a také nedochází k menstruačnímu krvácení.
Cílem farmakologické léčby je zmírnit bolest, zmenšit stávající ložiska endometriózy a zabránit jejich dalšímu růstu, a v neposlední řadě i předejít vzniku nových ložisek. Zatím není zcela jasné, do jaké míry mohou hormonální přípravky vést k regresi nebo úplnému vymizení endometriózy. Endometrióza má totiž sklony k recidivě, tzn. po ukončení léčby se často objeví znovu. Pro dlouhodobou hormonální léčbu jsou vhodné antikoncepční přípravky, jako jsou pilulky, antikoncepční náplasti nebo hormonální implantáty a gestagenní přípravky.
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba endometriózy má následující cíle:
- odstranění viditelných ložisek endometriózy,
- uvolnění srůstů tkáně,
- obnovení funkce vejcovodů,
- zlepšení fertility (plodnosti),
- zmírnění bolesti.
Tyto různé cíle vyžadují odlišný přístup lékaře ke každé individuální pacientce. Proto je před zahájením léčby důležitý podrobný anamnestický rozhovor mezi lékařem a pacientkou, aby bylo jasné, které cíle jsou pro ženu nejdůležitější. Je její prioritou odstranění bolesti nebo zachování či zlepšení plodnosti?
Laparoskopie nebo otevřená operace
K potvrzení diagnózy a léčbě endometriózy lze provést chirurgický zákrok. Metodou první volby je laparoskopie. V závislosti na rozsahu endometriózy nebo na místě, kde se její ložiska nacházejí, je však v některých případech nutná otevřená operace. Při obou metodách jsou ložiska endometriózy odstraňována v celkové anestezii za použití tepla (např. laseru). Současně lze odstranit případné endometriální cysty nebo uvolnit srůsty tkáně.
Chirurgické odstranění ložisek endometriózy a endometriálních cyst může zmírnit bolest ve všech stadiích endometriózy (stadium I až IV). Existují rovněž důkazy, že odstranění ložisek zlepšuje plodnost.
Odstranění dělohy (hysterektomie)
Pokud se ložiska endometriózy vyskytují ve svalovině dělohy (tzv. adenomyóza), zvažují některé ženy – zvláště pokud mají velmi výrazné příznaky – chirurgické odstranění dělohy neboli hysterektomii. Hysterektomie však nemůže endometriózu zcela vyléčit, zejména pokud nejsou současně odstraněny i vaječníky. Teprve odstranění vaječníků zastaví produkci ženských pohlavních hormonů. To však může vést k náhlému nástupu typických klimakterických potíží.
Na koho se mohu obrátit?
Ke stanovení diagnózy je nutná návštěva gynekologa. V některých nemocnicích existují tzv. centra pro léčbu endometriózy, která se specializují na diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.
Související odkazy
- K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)
- News Medical: Endometriosis treatments [Léčba endometriózy] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)