Jak se stanoví diagnóza?
Aby mohl gynekolog stanovit diagnózu, nejprve s pacientkou podrobně pohovoří (tzv. anamnestický rozhovor). Vyptávat se bude zejména na povahu obtíží, kdy a ve kterých místech těla je žena pociťuje. Následuje gynekologické vyšetření, spočívající zejména v palpaci a vizuálním vyšetření pomocí vaginálního zrcátka [2]. Prvním kontaktním místem však může být i praktický lékař, který ženu v případě potřeby odešle ke specialistovi. Při palpačním vyšetření gynekolog zjišťuje, zda žena pociťuje bolest při mírných pohybech dělohy a při tlaku na jednotlivé oblasti v podbřišku.
Transabdominální ultrazvuk (ultrazvukové vyšetření skrze břišní stěnu) může odhalit větší ložiska endometriózy a endometriální cysty na vaječnících (endometriomy). Malá ložiska nebo srůsty však nelze ultrazvukem zobrazit.
Obrázek 1: Transabdominální ultrazvuk – ilustrační fotografie. (Zdroj: depositphotos.com)
Kromě transabdominálního ultrazvuku může gynekolog využít také vaginální ultrazvuk, který může odhalit další endometriální cysty na vaječnících nebo ložiska endometriózy na střevě či v močovém měchýři.
Obrázek 2: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113)
Nejspolehlivější metodou v diagnostice endometriózy je laparoskopie [2]. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Malým řezem v blízkosti pupku při něm operatér zavede do břišní dutiny laparoskop, což je tenký optický přístroj s malou kamerou. Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.
Obrázek 3: Laparoskopie – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31118602)
Stupně závažnosti
Podle revidovaného klasifikačního systému Americké společnosti pro reprodukční medicínu (American Society for Reproductive Medicine, ASRM) lze endometriózu podle velikosti a lokalizace (umístění) ložisek rozdělit do čtyř stadií [3]:
- stadium I – minimální endometrióza,
- stadium II – lehká endometrióza,
- stadium III – středně těžká endometrióza,
- stadium IV – těžká endometrióza.
Další diagnostické metody
V závislosti na příznacích a výsledcích gynekologického vyšetření mohou být použity i další vyšetřovací metody, jako je například magnetická rezonance (MRI). Ta je však užívána pouze u některých žen a v současnosti nepatří mezi základní diagnostické nástroje [1].
Na koho se mohu obrátit?
Ke stanovení diagnózy je nutná návštěva gynekologa. V některých nemocnicích existují tzv. centra pro léčbu endometriózy, která se specializují na diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.
Související odkazy
- K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
- Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)
- International working group of AAGL, ESGE, ESHRE and WES, Nathalie Vermeulen, Mauricio S Abrao, Jon I Einarsson, Andrew W Horne, Neil P Johnson, Ted T M Lee, Stacey Missmer, John Petrozza, Carla Tomassetti, Krina T Zondervan, Grigoris Grimbizis, Rudy Leon De Wilde, Endometriosis classification, staging and reporting systems: a review on the road to a universally accepted endometriosis classification. Human Reproduction Open, Volume 2021, Issue 4, 2021, hoab025. (odkaz vede na web academic.oup.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)