Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Endometrióza: diagnóza

Endometrióza: diagnóza

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

Endometrióza je stále poměrně neznámé, avšak časté onemocnění, které postihuje asi 6 až 10 procent všech žen v reprodukčním věku [1]. Endometrióza je proto mnohdy odhalena až velmi pozdě. Kromě silných bolestí je častým důvodem k návštěvě gynekologa také nemožnost otěhotnět. Existují různé vyšetřovací metody k odhalení ložisek endometriózy a k vyloučení jiných příčin obtíží.

Jak se stanoví diagnóza?

Aby mohl gynekolog stanovit diagnózu, nejprve s pacientkou podrobně pohovoří (tzv. anamnestický rozhovor). Vyptávat se bude zejména na povahu obtíží, kdy a ve kterých místech těla je žena pociťuje. Následuje gynekologické vyšetření, spočívající zejména v palpaci a vizuálním vyšetření pomocí vaginálního zrcátka [2]. Prvním kontaktním místem však může být i praktický lékař, který ženu v případě potřeby odešle ke specialistovi. Při palpačním vyšetření gynekolog zjišťuje, zda žena pociťuje bolest při mírných pohybech dělohy a při tlaku na jednotlivé oblasti v podbřišku.

Transabdominální ultrazvuk (ultrazvukové vyšetření skrze břišní stěnu) může odhalit větší ložiska endometriózy a endometriální cysty na vaječnících (endometriomy). Malá ložiska nebo srůsty však nelze ultrazvukem zobrazit.

Obrázek 1: Transabdominální ultrazvuk – ilustrační fotografie. (Zdroj: depositphotos.com)

Kromě transabdominálního ultrazvuku může gynekolog využít také vaginální ultrazvuk, který může odhalit další endometriální cysty na vaječnících nebo ložiska endometriózy na střevě či v močovém měchýři.

Obrázek 2: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113)

Nejspolehlivější metodou v diagnostice endometriózy je laparoskopie [2]. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii. Malým řezem v blízkosti pupku při něm operatér zavede do břišní dutiny laparoskop, což je tenký optický přístroj s malou kamerou. Pomocí laparoskopu si lékař může detailně prohlédnout orgány v břišní dutině a v pánvi. Tímto způsobem lze odhalit i malá ložiska endometriózy a případné srůsty. Zároveň je možné odstranit jednotlivá ložiska a odebrat vzorky tkáně (biopsie) k jejich mikroskopickému vyšetření a potvrzení suspektní diagnózy.

Obrázek 3: Laparoskopie – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31118602)

Stupně závažnosti

Podle revidovaného klasifikačního systému Americké společnosti pro reprodukční medicínu (American Society for Reproductive Medicine, ASRM) lze endometriózu podle velikosti a lokalizace (umístění) ložisek rozdělit do čtyř stadií [3]:

  • stadium I – minimální endometrióza,
  • stadium II – lehká endometrióza,
  • stadium III – středně těžká endometrióza,
  • stadium IV – těžká endometrióza.
Poznámka: Od roku 1973 bylo navrženo již 22 různých klasifikačních systémů pro endometriózu [4]. Dosud tedy neexistuje mezinárodní shoda v tom, jak endometriózu popsat nebo jak ji klasifikovat.

Další diagnostické metody

V závislosti na příznacích a výsledcích gynekologického vyšetření mohou být použity i další vyšetřovací metody, jako je například magnetická rezonance (MRI). Ta je však užívána pouze u některých žen a v současnosti nepatří mezi základní diagnostické nástroje [1].

Na koho se mohu obrátit?

Ke stanovení diagnózy je nutná návštěva gynekologa. V některých nemocnicích existují tzv. centra pro léčbu endometriózy, která se specializují na diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění.

Související odkazy

  1. K. Janoušková, T. Pláteníková, M. Hájek, M. Procházka, M. Klugar: Endometrióza a její vliv na plodnost a kvalitu života. Praktický lékař 2018, 98(4): 147–152. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. M. Fanta, P. Koliba, H. Hrušková: Endometrióza. Česká gynekologie 2012, 77(4): 314–319. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  3. Hana Hrušková: Endometrióza: výrazný dopad na kvalitu života ženy. Interní medicína 2011, 13(10): 394–396. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 158 kB)
  4. International working group of AAGL, ESGE, ESHRE and WES, Nathalie Vermeulen, Mauricio S Abrao, Jon I Einarsson, Andrew W Horne, Neil P Johnson, Ted T M Lee, Stacey Missmer, John Petrozza, Carla Tomassetti, Krina T Zondervan, Grigoris Grimbizis, Rudy Leon De Wilde, Endometriosis classification, staging and reporting systems: a review on the road to a universally accepted endometriosis classification. Human Reproduction Open, Volume 2021, Issue 4, 2021, hoab025. (odkaz vede na web academic.oup.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: léčba

V současné době neexistuje žádná léčebná metoda, která by dokázala endometriózu úplně vyléčit. Lé...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza a plánování rodičovství

Endometrióza postihuje přibližně 6–10 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–40 % žen s endometrióz...

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: diagnóza

Rakovina vaječníků nevyvolává žádné časné příznaky, které by na existenci onemocnění upozorňovaly...

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.10.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI