Za „nechtěně bezdětnou“ ženu je považována žena, která si přeje mít dítě, ale která ani po roce nechráněného a pravidelného pohlavního styku nepřijde do jiného stavu. Kromě mnoha jiných různorodých příčin může být právě endometrióza důvodem neplodnosti. Riziko je pak o to vyšší, je-li funkce vejcovodů a vaječníků silně narušena ložiskem endometriózy nebo srůsty ve tkáni.
Jak probíhá léčba?
Pro ženy s endometriózou a nenaplněným přáním mít dítě není vhodná hormonální léčba endometriózy. Hormony totiž ještě více potlačují funkci vaječníků. Tím se ještě více snižuje plodnost nebo je tím schopnosti početí zabráněno úplně.
Po stanovení hormonální hladiny a spermiogramu je pro ženy, které se stávají bezdětnými proti své vůli, prvním krokem léčby laparoskopie, při které je možné stávající endometrická ložiska úplně odstranit. Zároveň se tím může zlepšit plodnost a tím i zvýšit šance na spontánní otěhotnění.
Umělé oplodnění (IVF)
V případě déle trvající sterility (bezdětnosti) a/nebo v případě, kdy žena dosáhne věku nad 35 let, anebo také u závažných forem endometriózy, je na místě, uvažovat nad umělým oplodněním (IVF). Před podstoupením umělého oplodnění by však měla být endometrióza již v dostatečné míře léčena.