Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Endometrióza a plánování rodičovství

Endometrióza a plánování rodičovství

Kategorie: Onemocnění ženských pohlavních orgánů – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Endometrióza postihuje přibližně 10–15 % všech žen v plodném věku. Kolem 30–50 % žen s endometriózou trpí zároveň neplodností.

Ilustrační obrázek Endometrióza a plánování rodičovství

Za „nechtěně bezdětnou“ ženu je považována žena, která si přeje mít dítě, ale která ani po roce nechráněného a pravidelného pohlavního styku nepřijde do jiného stavu. Kromě mnoha jiných různorodých příčin může být právě endometrióza důvodem neplodnosti. Riziko je pak o to vyšší, je-li funkce vejcovodů a vaječníků silně narušena ložiskem endometriózy nebo srůsty ve tkáni.

Jak probíhá léčba?

Pro ženy s endometriózou a nenaplněným přáním mít dítě není vhodná hormonální léčba endometriózy. Hormony totiž ještě více potlačují funkci vaječníků. Tím se ještě více snižuje plodnost nebo je tím schopnosti početí zabráněno úplně.

Po stanovení hormonální hladiny a spermiogramu je pro ženy, které se stávají bezdětnými proti své vůli, prvním krokem léčby laparoskopie, při které je možné stávající endometrická ložiska úplně odstranit. Zároveň se tím může zlepšit plodnost a tím i zvýšit šance na spontánní otěhotnění.

Umělé oplodnění (IVF)

V případě déle trvající sterility (bezdětnosti) a/nebo v případě, kdy žena dosáhne věku nad 35 let, anebo také u závažných forem endometriózy, je na místě, uvažovat nad umělým oplodněním (IVF). Před podstoupením umělého oplodnění by však měla být endometrióza již v dostatečné míře léčena.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Onemocnění ženských pohlavních orgánů

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Endometrióza: základní informace

    Endometrióza: příčiny a příznaky

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a obdobím přechodu. Ačkoliv v posledních desetiletích došlo k velkému pokroku při výzkumu endometriózy, není vznik tohoto onemocnění (patogeneze) stále zcela objasněn. Dnešní medicína předpokládá, že se na vzniku podílí několik faktorů.

  • Ilustrační obrázek Endometrióza: léčba

    Endometrióza: léčba

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    V současné době neexistuje žádná léčba, která by vedla k úplnému vyléčení endometriózy. Pro přizpůsobení léčby individuálním potřebám ženy je rozhodující, zda jsou na prvním místě silné bolesti, nenaplněná touha po dítěti nebo kombinace obou faktorů.

  • Ilustrační obrázek Odstranění dělohy (hysterektomie)

    Odstranění dělohy (hysterektomie)

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Odstranění dělohy (hysterektomie) může být prováděno při různých rakovinných onemocněních, předstupních rakoviny dělohy, resp. děložního čípku, jakož i nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se ale jen tehdy, když už neexistují žádné další možnosti léčby, resp. když se u těchto stavů dá očekávat horší výsledek léčby. Operujícímu gynekologovi jsou přitom k dispozici různé operační techniky. Odstranění dělohy může mít dalekosáhlé důsledky pro tělesné a duševní zdraví ženy. Rozhodnutí k této operaci je proto – mimo nouzové situace – vždy učiněno vždy společně lékařem a pacientem.

  • Ilustrační obrázek k článku „Endometrióza: diagnostika“

    Endometrióza: diagnóza

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Endometrióza je stále relativně neznámé, ale časté onemocnění, které postihuje cca 10 až 15 % všech žen v plodném věku. Proto je endometrióza často detekována příliš pozdě. Kromě silných bolestí je obvyklým důvodem návštěvy gynekologa nemožnost otěhotnět. Existují různé vyšetřovací metody k diagnostice endometriálních ložisek a vyloučení jiných příčin obtíží.

Doporučené zdroje

  • Syndrom polycystických ovarií

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě syndromu polycystických ovárií. Dále se můžete dozvědět, jakým způsobem spolu souvisí zmíněný syndrom, obezita a cukrovka 2. typu.

    Přejít na externí zdroj
  • Endometrióza

    Onemocnění ženských pohlavních orgánů

    Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při pohlavním styku, jsou otázky, kterými se zabývají vybrané příspěvky.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 23.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace