Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Sexuální dysfunkce
  • Aktuální: Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace

Sexuální dysfunkce
Autor: gesundheit.gv.at

Předčasná ejakulace (PE) je druhou nejčastěji se vyskytující sexuální dysfunkcí u mužů, hned po poruchách erekce. Ejakulace je v tomto případě tak rychlá, že pohlavní styk trvá příliš krátce, což často vede k nesouladu v partnerském vztahu. U mužů trpících PE dochází k ejakulaci před, během nebo krátce po penetraci (průniku penisu do pochvy). Jinými slovy, ejakulace nastává dříve, než by si to oba partneři přáli. O předčasné ejakulaci hovoříme, pokud se tato porucha vyskytuje u muže, který má pravidelný a častý pohlavní styk (denně, nebo alespoň několikrát týdně) [1].

Jaké jsou příčiny předčasné ejakulace?

Obecně se předčasná ejakulace (PE) může vyskytnout v jakémkoli věku. Pokud se to stane občas, není to ještě důvod ke znepokojení. PE se často vyskytuje zejména u mladých mužů, většinou v důsledku (zatím) neznámých sexuálních situací. Pokud však PE přetrvává, pro postiženého muže to obvykle představuje obrovskou psychickou zátěž, což může mít negativní dopad na jeho partnerský vztah a případně i na mezilidské vztahy obecně. Pociťovaný „strach ze selhání“ může vést k vyhýbavému chování a úplnému „zřeknutí se“ nebo alespoň významnému omezení sexuálních aktivit, konkrétně pohlavního styku.

Příčiny PE zatím nejsou zcela objasněny, obecně však mohou být jak tělesného, tak duševního původu. Předpokládá se například dysregulace (narušená regulace) přenosu nervových impulzů, dysregulace neurotransmiterů v mozku či přecitlivělost žaludu penisu, diskutuje se také o možných genetických faktorech. Kromě toho se PE může vyskytnout v souvislosti s prostatitidou nebo onemocněním štítné žlázy. Některé teorie předpokládají, že příčinou PE může být i patologicky naučené chování, nebo že vliv mohou mít i problémy v partnerských vztazích [1].

Jak se stanoví diagnóza?

Mnoho mužů trpících předčasnou ejakulací se ostýchá vyhledat odbornou pomoc sexuologa. Pokud tak již učiní, i tak je často stojí velké přemáhání, aby otevřeně hovořili o svých potížích. Pro diagnostiku předčasné ejakulace je však nezbytný podrobný anamnestický rozhovor, kdy se lékař bude pacienta vyptávat nejen na tělesné zdraví, ale i na jeho společenský a sexuální život.

Důležitá je přesná léková anamnéza (např. užívání psychofarmak). Lékař bude chtít objasnit, zda se jedná o primární předčasnou ejakulaci (celoživotní sexuální dysfunkce) nebo sekundární PE (získanou až poté, co muž nějakou dobu předtím „normálně“ fungoval v partnerském vztahu) [1]. Za tímto účelem se provádějí různá vyšetření, včetně urologického vyšetření. Při diagnostice jsou zvažována případná jiná onemocnění, jako jsou např. záněty močové trubice. Významnou roli hraje i to, zda postižený muž skutečně trpí předčasnou ejakulací, nebo zda má jen mylnou představu o „správné“ délce pohlavního styku, a proto se domnívá, že je „neschopný“.

Jak probíhá léčba?

Léčba je vždy přizpůsobena na míru konkrétnímu pacientovi [2, 3]. Může být medikamentózní (léková), nemedikamentózní (neléková, mechanická) a psychoterapeutická, případně může být založena na kombinaci několika terapeutických přístupů. Zohledněno je i případné základní onemocnění (je-li přítomno).

Medikamentózní léčba

Medikamentózní léčba může být založena buď na užívání tablet, nebo na aplikaci gelů či krémů:

  • Perorální užívání (polykání) tablet. Lékař může předepsat dapoxetin, který se používá k oddálení ejakulace ovlivněním ejakulačního reflexu v mozku [2]. Mohou být předepsány i jiné léky, např. pokud pacient zároveň trpí i erektilní dysfunkcí. O správném užívání konkrétních léků vás bude informovat lékař.
  • Lokální (místní) léčba. Před pohlavním stykem si muž na žalud penisu aplikuje znecitlivující gel či krém, aby se snížila citlivost žaludu a tím i sexuální vzrušení muže.


Nemedikamentózní léčba (behaviorální opatření)

K oddálení ejakulace lze použít i nemedikamentózní techniky, jako je technika stop-start (angl. stop-start technique) a stiskací technika (angl. squeeze technique) [1, 3].

  • Při technice stop-start je penis stimulován (drážděn) a stimulace je přerušena těsně před ejakulací (resp. těsně před pocitem, že ejakulace je již nevyhnutelná). Stimulace se opět zahájí až po odeznění vzrušení.
  • Cílem stiskací techniky je rovněž ejakulaci oddálit krátce před vyvrcholením, a to silným stisknutím penisu v úrovni začátku žaludu shora i zespodu palcem a ukazováčkem (v oblasti uzdičky předkožky). Stlačením se snažíme přerušit ejakulační reflex a tím oddálit ejakulaci.


Psychoterapie

S předčasnou ejakulací mohou souviset různé duševní příčiny, například nerealistické představy o sexualitě, strach ze selhání a tlak na výkon. Někdy pomáhá zapojit partnerku (do diskuse i samotné léčby), snížit úzkost, změnit vzorce myšlení a chování a snížit tlak na sexuální výkon. K přehodnocení vzorců chování a snížení obav může pomoci sexuální terapie, behaviorální terapie, párová terapie či rodinná terapie (tj. různé formy psychoterapie).

Na koho se mohu obrátit?

Prvním kontaktním místem je často praktický lékař pro dospělé. Muž se však může obrátit přímo na urologa. Dále se na diagnostice a léčbě může podílet sexuolog, klinický psycholog či psychoterapeut.

Související odkazy

  1. Jaroslav Zvěřina: Předčasná ejakulace v klinické praxi. Urologie pro praxi 2014, 15(1): 27–29. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 143 kB)
  2. Kateřina Šrámková: Aktuální možnosti léčby erektilní dysfunkce a předčasné ejakulace. Medicína pro praxi 2015, 12(4): 189–191. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 86 kB)
  3. Luděk Daneš, Petr Weiss: Terapie předčasné ejakulace. Psychiatrie pro praxi 2013, 14(4): 155–157. (odkaz vede na PDF soubor na webu psychiatriepropraxi.cz, 97 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rozmnožování

Mužské pohlavní orgány: struktura a funkce

Mužské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, sexuálnímu uspokojení a hrají důležitou roli v horm...

Sexuální dysfunkce

Vaginismus

Vaginismus znamená mimovolné křečovité sevření svalů pánevního dna, které obklopují pochvu. Penis...

Sexuální dysfunkce

Ztráta libida (porucha sexuální touhy)

Sexuální touha je u každého člověka jiná. Zatímco někteří lidé mají chuť na sex každý den, jiným...

Sexuální dysfunkce

Erektilní dysfunkce (poruchy erekce, impotence)

O erektilní dysfunkci (ED) hovoříme tehdy, když není dlouhodobě možné dosáhnout a udržet erekci p...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 08.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI