Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • Aktuální: COVID-19: rizikové faktory a rizikové skupiny

COVID-19: rizikové faktory a rizikové skupiny

COVID-19
Autor: Státní zdravotní ústav

Vyšší riziko závažnějšího průběhu onemocnění COVID-19 souvisí se zvýšeným věkem, mužským pohlavím, a již přítomným chronickým onemocněním např. cukrovka, obezita, hypertenze, srdeční selhání v anamnéze, ischemická choroba srdeční, nádorová onemocnění, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), chronické respirační onemocnění, chronické onemocnění ledvin, stav oslabené imunity, neurologická onemocnění, kouření a těhotenství.

Muži v těchto skupinách jsou vystaveni vyššímu riziku než ženy. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kardiovaskulární onemocnění a hypertenze byly identifikovány jako silné prediktory přijetí na jednotku intenzivní péče. Nicméně tato data jsou ovlivněna prevalencí chronických onemocnění v dané populaci, a proto nelze chronická onemocnění jednoduše interpretovat jako rizikový faktor.

Absolutní pravděpodobnost hospitalizace nebo úmrtí se zvyšuje s věkem, u některých onemocnění může mít mladší osoba stejnou nebo dokonce vyšší pravděpodobnost závažného průběhu onemocnění než starší osoba bez těchto onemocnění. To je důležité pro stanovení priorit očkování podle věku a rizikových faktorů, zejména u mladých lidí.

Věk je velmi důležitým prediktorem závažného onemocnění COVID-19. Riziko závažných následků se prudce zvyšuje s rostoucím věkem. ECDC odhaduje, že asi 30 % populace EU/EAA a Velké Británie je buď starší 60 let, nebo má nějaké chronické onemocnění. Někteří z nich bydlí v zařízeních dlouhodobé péče, kde jsou podmínky pro snadné šíření infekce.

Rovněž lidé bez domova jsou v současné pandemii COVID-19 zvláště zranitelnou skupinou. Vzhledem k oslabenému imunitnímu systému, špatné výživě a hygieně a dlouhodobému pobytu v přeplněných zařízeních. Navíc řada opatření zaměřených na běžnou populaci, například izolace, zvýšená hygiena, pobyt doma, přísné sociální distancování, není pro lidi trpící bezdomovectvím realitou.

Vyšší exprese genu ACE2 (který kóduje angiotenzin-konvertující enzym 2) může být spojena s vyšší citlivostí na SARS-CoV-2. Ukázalo se, že exprese ACE2 v plicních tkáních roste s věkem, užíváním tabáku a s některými druhy antihypertenzní léčby. Tato pozorování mohou vysvětlit vnímavost starších lidí, uživatelů tabáku/kuřáků a osob s hypertenzí; rovněž zdůrazňují význam identifikace kuřáků jako potenciální rizikové skupiny onemocnění COVID-19.

(Poslední aktualizace: 21. 12. 2021)

Související odkazy

  1. European Centre for Disease Prevention and Control: Risk factors and risk groups (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19

COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil konce...

COVID-19

COVID-19 a těhotné ženy

Podle publikovaného systematického přehledu z dubna 2020 jsou klinické projevy a závažnost COVID-...

COVID-19

COVID-19: čím je nový koronavirus tak nebezpečný?

Jediný virus dokázal v roce 2020 drasticky změnit náš dosavadní způsob života. Lidstvo čelilo hro...

COVID-19

COVID-19: diagnóza a léčba

Onemocnění COVID-19 lze diagnostikovat přímo (PCR test) či nepřímo (test protilátek proti viru SA...

Související doporučené zdroje

COVID-19

Jak a kde se testovat na COVID-19

Webové stránky ministerstva zdravotnictví nabízejí průvodce testováním na onemocnění COVID-19. Návštěvníci zde najdou přehled testů, aktuální informace o testování a jak probíhá, a také interaktivn...

Přejít na externí zdroj
COVID-19

Rehabilitace po COVID-19

Jak rozdýchat plíce a které rehabilitační techniky jsou doporučovány po prodělaném onemocnění COVID-19? Pro koho je rehabilitace vhodná, na co se zaměřuje a kdy by se s ní mělo začít? Odpovědi a da...

Přejít na externí zdroj
COVID-19

Léky proti COVID-19 v otázkách a odpovědích

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromáždil nejčastější a nejzajímavější dotazy ohledně léků proti COVID-19 a společně s reakcemi českých odborníků je publikoval na svých webových stránkách.

Přejít na externí zdroj
COVID-19

COVID-19: infomore.cz

Infomore.cz je interdisciplinární projekt, který propojuje žurnalistiku, lékařské a počítačové vědy, a jehož cílem je snížit míru infodemie nejen ve vztahu ke COVID-19, ale též k dalším budoucím ep...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 15.08.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI