Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohybová aktivita
  • Pohybová aktivita v souvislostech
  • Aktuální: Pohybová aktivita při onemocnění ledvin

Pohybová aktivita při onemocnění ledvin

Kategorie: Pohybová aktivita v souvislostech – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Postižení ledvin je poměrně časté, zvláště u diabetiků nebo pacientů s vyšším stupněm obezity a vysokým krevním tlakem. Není výjimkou, že se objeví již velmi brzy po diagnóze cukrovky. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, charakteristické jen zvýšenou hodnotu tzv. dusíkatých metabolitů (močovina a kreatinin) a přítomnosti bílkoviny v moči. Nicméně už v tomto stádiu je potřeba uzpůsobit nejen dietu ale i pohybovou aktivitu. Velkou chybou však je nehýbat se z obavy zhoršení postižení ledvin.

Ilustrační obrázek k článku „Pohybová aktivita při onemocnění ledvin“

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je typickým doprovodným onemocněním cukrovky. Neuspokojivě kompenzovaný krevní tlak vede k rozvoji poškození ledvin. Proto i při pohybové aktivitě je důležité vyvarovat se pohybové aktivitě spojené s velkým vzestupem krevního tlaku. Nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku při běžném cvičení je opomenutí ranní medikace. Dbejte tedy na pravidelné užívání léků na vysoký tlak. Rizikové může být například posilování s velkými břemeny a ani těžká fyzická práce není vhodná. Při zvýšení krevního tlaku, který může přetrvávat i poměrně dlouho po pohybové aktivitě, dochází k dalšímu poškození nejen ledvin, ale i cév a urychlení procesu aterosklerózy (kornatění tepen). U pacientů s postižením ledvin je tedy snaha mít krevní tlak co nejnižší. Občas se může stát, že u lékaře mají pacienti stále hraniční krevní tlak a při dalším zvýšení léků na vysoký krevní tlak se mohou objevit stavy s nízkým krevním tlakem v domácím prostředí.

Tento jev se nazývá fenomén bílého pláště a ověřit se dá například 24 hodinovým monitorováním krevního tlaku v domácích podmínkách. Zvláště u některých diabetiků, kteří mají více léků na krevní tlak, hrozí tzv. pozátěžové hypotenze, která je dána nejen antihypertenzivní medikací, ale například při tzv. diabetické neuropatii (postižení nervů) reaguje organismus pomaleji na všechny změny. Pozátěžová hypotenze je charakterizována poklesem krevního tlaku po zátěži, např. po větší fyzické námaze může dojít ke slabosti až dokonce k poruše rovnováhy nebo pádu. Pokud se vám toto děje, kontaktujte svého lékaře.

Pohyb u osob s těžší formou postižení ledvin

Pacienti s těžší formou ledvinné nedostatečnosti (med. renální insuficience) se mohou hýbat bez zvláštních omezení v závislosti na únavě, která je často u pacientů s pokročilou formou postižení ledvin spojena. Těžší onemocnění ledvin je většinou spojeno s dalšími onemocněními jako např. vysoký krevní tlak, anémie apod. Pokud je přítomna anémie (nedostatek červených krvinek), je vhodnější spíše odporový trénink tedy cvičení ve statických polohách, který není tak náročný na krevní oběh. Obvykle doporučována chůze Nordic Walking může být příliš náročná. Klíčové je ale nenechat ledviny vyschnout! Pitný režim je nezbytný, a zvláště v letních měsících může dojít snadno k dehydrataci a k definitivnímu selhání ledvin a následně nutnosti dialýzy.

Transplantace ledvin

Ani transplantace ledvin nemusí být překážkou k pohybové aktivitě. Po transplantaci jsou schopni pacienti podávat i velmi dobré sportovní výkony. Nicméně zvláště v prvních týdnech je třeba vyvarovat se infekcí a respektovat léčebný režim. Po několika týdnech, měsících je možné zahájit pohybovou aktivitu. Transplantovaná ledvina je většinou plně funkční a nemusí omezovat pohybovou aktivitu. Nevhodné jsou ale kontaktní sporty a je třeba mít stále na paměti, že pacienti po transplantaci užívají tzv. imunosupresivní léčbu. Poraďte se se svým nefrologem nebo tělovýchovným lékařem.

Ani dialýzou to nekončí

Více informací naleznete ZDE.

A nezapomeňte: Pohyb je lék!

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Diabetes (cukrovka)


Více v kategorii Pohybová aktivita v souvislostech

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Dieta u nemocí ledvin

    Dieta u nemocí ledvin

    Výživa nemocných

    Diety byly velmi významnou součástí v péči o nemocné s chorobami ledvin, dnes jejich význam mírně poklesl. Ledviny jsou zatěžovány zejména nadměrným příjmem bílkovin nebo jejich nadměrným odbouráváním; je proto důležité udržet nemocného v dobrém stavu výživy, snížit nároky na funkci ledvin a přispět k úpravě vnitřního prostředí. Rovněž je třeba léčit přidružená onemocnění, jež onemocnění ledvin doprovázejí, jako je cukrovka a onemocnění kostí.

  • Ilustrační obrázek k článku „Pohybová aktivita a vysoký krevní tlak“

    Pohybová aktivita a vysoký krevní tlak (hypertenze)

    Pohybová aktivita v souvislostech

    Pohybová aktivita hraje významnou roli v léčbě vysokého krevního tlaku. V dostupných klinických studiích dokázala pravidelná pohybová aktivita snížit krevní tlak o 2–5 mmHg, resp. byla schopna nahradit jeden lék na vysoký krevní tlak.

  • Ilustrační obrázek Cukrovka 2. typu: co to je a jak se léčí?

    Cukrovka 2. typu: co to je a jak se léčí?

    Diabetes (cukrovka)

    Diabetes 2. typu je v současnosti jedním z nejzávažnějších onemocnění hromadného výskytu. Diabetiků v celém světě významně přibývá. Dnes dosahuje výskyt diabetu v České republice kolem 10 % a přibližně každý třetí občan ČR pravděpodobně cukrovkou 2. typu během svého života onemocní. Významná je proto prevence diabetu 2. typu (viz samostatný článek).

  • Ilustrační obrázek Cukrovka 1. typu: co to je a jak se léčí?

    Cukrovka 1. typu: co to je a jak se léčí?

    Diabetes (cukrovka)

    Cukrovka 1. typu je závažné onemocnění, při kterém si pacient po celý svůj život musí píchat injekčně inzulin. Může vzniknout v jakémkoli věku – u novorozence i devadesátiletého. Nejčastěji vzniká v dospívání a u mladých dospělých.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 18.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace