Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Alergie
  • Alergie na prachové roztoče
  • Aktuální: Alergie na prachové roztoče: léčba

Alergie na prachové roztoče: léčba

Kategorie: Alergie na prachové roztoče – více z kategorie
Autor: gesundheit.gv.at

Při potvrzené alergii na prachové roztoče by se mělo neprodleně začít s léčbou. Nejdůležitější opatření spočívá v prevenci kontaktu s alergenem. Ke zmírnění akutních potíží jsou k dispozici antialergické a protizánětlivé léky. Léčba zaměřená na příčinu alergie je možná pomocí specifické alergenové imunoterapie (SAIT).

Ilustrační obrázek Alergie na prachové roztoče: léčba

Jak probíhá medikamentózní léčba?

Pomocí antialergických a protizánětlivých léků lze mírnit akutní alergické potíže (symptomatická terapie). Základní alergické onemocnění se tím ovšem nevyléčí. Aby se dosáhlo trvalého léčebného úspěchu, nasazuje se na alergii terapie zaměřená na její příčinu – zvláštní druh jakéhosi „očkování“, které se označuje odbornými pojmy specifická alergenová imunoterapie (SAIT), případně hyposenzibilizace či desenzibilizace („znecitlivění“).

Symptomatická léčba

Vyloučení alergenů je vždy ten nejlepší a nejúčinnější způsob, jak danou alergii léčit. U alergie na prachové roztoče to oproti jiným alergiím, např. oproti alergii na domácí zvířata, není vždy s dostatečnou efektivitou možné. V případech, kdy vyloučení alergenu není možné nebo není dostatečně možné, zmírní potíže antialergické a protizánětlivé léky. Antihistaminika blokují alergické procesy v těle, a tak snižují především dráždění ke svědění a kýchání a vodnatý výtok z nosu. Tyto léky se nabízejí ve formě nosních sprejů, (očních) kapek, sirupu a tablet. Nové, moderní účinné látky se mohou podávat už v dětském věku. Měly by být užívány večer. U silnějších symptomů se podávají kortikoidy (kortizon) pro lokální aplikaci v nose. Při alergickém astmatu se inhalují kortikoidy v kombinaci s léky rozšiřujícími průdušky (betamimetika).

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)

Při takzvané specifické alergenové imunoterapii (SAIT) se imunitní systém trénuje tak dlouho, dokud si neosvojí, že určité alergeny nejsou nebezpečné. Za tím účelem se alergikovi podává „jeho“ spouštěč ve stále se zvyšujících dávkách. AIT má za cíl znovu uvést imunitní systém do jeho přirozené rovnováhy. Léčba trvá asi tři až pět let, šance na úspěch obnáší u alergie na prachové roztoče 80 až 90 %. Existují dvě možnosti, jak podávat alergenové výtažky:

  • Sublingvální imunoterapie: Alergeny roztočů se podávají ve formě tablet nebo kapek po celý rok jednou denně pod jazyk. Tato léčba se může na lékařský předpis provádět doma. Vedlejší účinky jsou svědění jazyka a horního patra a lehké otoky sliznice, někdy jde o závažnější vedlejší účinky v horní části trávicího traktu, jako je zesílený reflux. Často se potíže zlepší už po jednom roce léčby.
  • Subkutánní imunoterapie: Lékař aplikuje alergeny injekčně do nadloktí. Ve fázi zvyšování dávky se každý týden aplikují injekce s narůstající koncentrací alergenu. Jakmile se po několika týdnech dosáhne udržovací dávky, dostává pacient od lékaře měsíčně jednu injekci této dávky. Potom musí pacient ještě nejméně 30 minut setrvat v ordinaci, protože u této formy terapie může vzácně dojít k zesílené reakci až nesmírně vzácně k anafylaktickému šoku (pravděpodobnost 1:20 000). Kromě toho by se ve dnech aplikace měla vyloučit konzumace alkoholu a vyšší fyzická námaha.


Na koho se mohu obrátit?

Diagnózu a terapii alergie na prachové roztoče provádí alergologicky školený odborný lékař (pro dětské, ORL, kožní nebo plicní choroby) a probíhá také ve speciálních zařízeních jako např. na alergologické klinice.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Alergie na prachové roztoče

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Alergie na prachové roztoče: základní informace

    Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

    Alergie na prachové roztoče

    Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především zateplovací stavební opatření: utěsněná okna snižují výměnu vzduchu a zvyšují vzdušnou vlhkost v místnosti. Tím se vytvářejí vynikající životní podmínky pro prachové roztoče. Obzvláště velké množství alergenů vdechuje člověk ve spánku. Typické pro alergii na prachové roztoče jsou proto potíže vyskytující se především v noci a ranních hodinách.

  • Ilustrační obrázek Alergie na prachové roztoče: prevence

    Alergie na prachové roztoče: prevence

    Alergie na prachové roztoče

    Nejdůležitější preventivní opatření spočívá v tom, že se co možná nejvíce zabrání kontaktu s alergenem. Vyloučení kontaktu s prachovými roztoči, resp. s produkty jejich vyměšování, vede ke zmírnění akutních alergických potíží. Užitečná, praxí prověřená opatření mohou přispět ke snížení roztočové zátěže.

  • Ilustrační obrázek Alergie na plísně: základní informace

    Alergie na plísně: spouštěče

    Alergie na plísně

    Plísně mají důležitou funkci v přírodním koloběhu: „uklízejí“ tím, že rozkládají organické stavební látky všeho odumřelého a zkaženého, přeměňují je na anorganický materiál a opět ho uvádějí do přirozeného koloběhu (např. v hromadě kompostu). Aby se plísně mohly rozmnožovat, vytvářejí spóry, které jsou pouhým okem neviditelné. Tyto spóry se mohou ve vysoké koncentraci vyskytovat ve vzduchu, dostávat se do dýchacích cest člověka a v některých případech vyvolávat alergické reakce.

  • Ilustrační obrázek Alergie na plísně: prevence

    Alergie na plísně: prevence

    Alergie na plísně

    Plísně a jejich spóry jsou všudypřítomné – kontaktu s nimi a vývoji alergie se nedá zcela zabránit. Člověk má dobré adaptační schopnosti na plísně, a proto jen vzácně reaguje chorobnými symptomy. V normálním případě fagocyty okamžitě houbové spóry zneškodní a bílé krvinky je usmrtí. To, jestli je ohroženo zdraví, závisí na intenzitě, druhu zplesnivění a citlivosti člověka.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 20.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace