Vyloučení kontaktu s prachovými roztoči, resp. s produkty jejich vyměšování, vede ke zmírnění akutních alergických potíží. Zde je několik praxí prověřených opatření, která dlouhodobě vedou ke snížení roztočové zátěže:
- Zdravotní sanace postele: speciální protiroztočové povlečení na matrace, prošívaná přikrývka a polštář brání kontaktu s exkrementy roztočů, které vyvolávají alergii. Důležité je dbát na to, aby povlečení bylo trvale pro roztoče neprostupné a pro pot propustné (aby aktivně dýchalo). Pozor: Sanujte všechny postele v místnosti.
- Alternativou k potahu matrace je vodní postel. Prošívaná přikrývka a polštář by přesto měly být potažené protiroztočovou lůžkovinou.
- Protiroztočové lůžkoviny by se měly nejméně jednou měsíčně čistit vlhkou jednorázovou látkou.
- Přikrývky a polštáře by se měly prát každé dva týdny při nejméně 60 °C nebo lépe je dát na půlhodinu až hodinu v suchém stavu do sušičky prádla.
- Ložní prádlo každý týden prát nejméně na 60 °C. Při nízkých teplotách používat (akaricidní) prací přísadu.
- Ložní přikrývky ráno po vstání odhrnout a postel nechat co nejrychleji vyschnout
- Nenechávat v ložnici ležet žádné prádlo.
- Plyšová zvířátka nechat přenocovat jednou měsíčně v plastovém pytli v mrazničce (-25 °C) a ráno vysát anebo jako přikrývky a polštáře vložit do sušičky.
- Vytvořit v místnosti klima nepřátelské vůči roztočům: Při snížení vzdušné vlhkosti pod 50 procent v důsledku pravidelného větrání a při pokojové teplotě nanejvýš 20 °C to bude pro roztoče „nepříjemné“.
- Domácí úklid přenechat ostatním nebo uklízet s rouškou přes ústa (ústenkou). Vysavač používat s alergenovým filtrem (HEPA filtr), resp. je lépe uklízet vlhkou látkou, protože vysavač nevyhnutelně zvíří prach.
- Koberce, dekorační polštářky, těžké závěsy a ostatní lapače prachu vyloučit a odstranit z ložnice, obývacího a dětského pokoje.
- Kdo se nechce vzdát kobercových podlah a látkových pohovek, měl by je pravidelně ošetřovat roztoky ve spreji a pěnovými čističi, které vysušují roztoče a ničí alergeny. Pomocí speciálních testovacích souprav lze roztočovou zátěž v textiliích kontrolovat.
- V ložnici žádné rostliny v květináčích.
- Prádlo, knihy a ostatní lapače prachu uchovávat ve skříních nebo na prosklených regálech.
- Alergie by měla být podnětem k tomu, abyste přestali s kouřením.
Tipy na cesty
S roztoči se setkáte prakticky na celém světě. Jako cíl dovolené se hodí obzvlášť pobyty v oblastech se suchým klimatem, např. na dálném severu (např. Kanada, Rusko, Island, skandinávské země), nebo středoevropské regiony s nadmořskou výškou 1200–1500 metrů. Méně vhodná je dovolená na zemědělské usedlosti nebo destinace v tropech.
- Při objednávání pokojů v penzionech byste se měli ptát na domácí zvířata (kočky, psi) v domě, zvláště jestliže trpíte dodatečnou alergií na tato zvířata.
- Mimo hlavní sezónu se pokoje několik dní až týdnů neuklízejí a zatížení prachovými roztoči je pak odpovídajícím způsobem vysoké. Požádejte o důkladný úklid a čerstvě vyprané ložní prádlo.
- Hotelové pokoje mají většinou kobercovou podlahu a matrace jsou staré. Informujte se při objednávání pokoje, jestli mají také pokoje s hladkými podlahami bez koberců.
- Používejte každý den čerstvě vyprané osušky jako podložku do postele a zakryjte jimi i polštáře. Osušky se obvykle perou na 95 °C, a proto prakticky neobsahují roztoče.
- V nouzovém případě zmírní alergické potíže nosní výplachy s fyziologickým roztokem chloridu sodného nebo zředěnou mořskou vodou (k dostání v lékárně). Ještě větší efekt má večerní užití antihistaminik, resp. použití antialergických nosních sprejů a očních kapek a při stávající alergii léky, které se dodatečně večer inhalují, dlouho působí, rozšiřují průdušky a mají protizánětlivý účinek.