Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Preventivní prohlídky
  • Aktuální: Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

Kategorie: Preventivní prohlídky – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

K první všeobecné preventivní prohlídce (VPP) obvykle dochází při registraci a převzetí pacienta do péče. Další VPP jsou prováděny v rozmezí dvou let, zpravidla po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Obsah prohlídky je stanoven vyhláškou.

Ilustrační obrázek Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

Všeobecná preventivní prohlídka u dospělého se obecně skládá z:

  • doplnění anamnézy včetně sociální s důrazem na výskyt srdečních, plicních, metabolických a nádorových onemocnění a výskyt závislostí,
  • kontroly a vyhodnocení výsledků vyšetření, provedených v posledním období,
  • kontroly očkování,
  • kompletního tělesného vyšetření,
  • vyšetření moči, event. provedení dalších laboratorních (krevní cukr, cholesterol, kreatinin, glomerulární filtrace) nebo přístrojových vyšetření (EKG) v příslušném věku nebo s ohledem na existující rizika.

Preventivní prohlídka je unikátní příležitostí pro pacienta poradit se s lékařem. Výstupem jsou opatření pro udržení zdraví, případně intervence zjištěných rizik, ať už formou režimových nebo léčebných opatření.

Ve věku od 50 let praktický lékař zapojuje občany do programu screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku, a to formou testu na okultní krvácení, který v jednoročním intervalu (od 55 let výše ve dvouletém intervalu) provádí sám v ordinaci nebo zprostředkuje v laboratoři. V případě pozitivity testu je pacient odeslán na kolonoskopii. Občanům ve věku od 50 let nabízí praktický lékař provedení primární screeningové kolonoskopie na odborném pracovišti (1× za 10 let), a to i bez předchozího testu na okultní krvácení.

U žen od 45 let věku ověřuje, zda je k dispozici výsledek screeningového mamografického vyšetření z posledních 2 let; není-li výsledek tohoto vyšetření k dispozici, lékař vydá příslušné doporučení v rámci screeningu rakoviny prsu.

V současné době využívá možnosti preventivních prohlídek jen zhruba třetina populace. Účast zvyšuje adresné zvaní občanů, lékařem nebo pojišťovnou, to však není povinné. Předpokládá se aktivní zájem občanů. Účast na screeningových programech je vyšší. Obdržení adresného pozvání na tyto programy je pro občana signálem, že nabídku preventivních služeb správně nevyužívá.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Preventivní prohlídky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Screeningové programy“

    Screeningové programy

    Screening

    Screening neboli vyhledávání rizikových nemocí v populaci představuje velmi užitečný nástroj cílené prevence. Tento program je organizován Ministerstvem zdravotnictví ČR a příslušnými odborníky a každoročně u nás odhalí tisíce nádorových onemocnění, jejichž nositelé by jinak vůbec netušili, že nějaké onemocnění mají. Odhalíme díky tomu nádory, které se ve své počáteční fázi dají ještě velmi dobře léčit. A pacienti nemusí umírat.

  • Ilustrační obrázek Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

    Programy prevence (screeningu) zhoubných nádorů v ČR

    Screening

    Zhoubná nádorová onemocnění (rakovina) prsu, děložního hrdla a tlustého střeva a konečníku představují pro české muže a ženy stále závažný zdravotní problém, a to i přesto, že lze těmto onemocněním velmi dobře předcházet včasnou prevencí. V České republice jsou dostupná preventivní vyšetření pro odhalení těchto vážných onemocnění. Tato vyšetření, tzv. screening zhoubných nádorů, jsou poskytována zcela zdarma, jsou bezpečná, bezbolestná, prokazatelně umí zabránit mnoha zbytečným úmrtím na tato onemocnění a jsou plně podporována a doporučována českými i zahraničními odborníky.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zubní preventivní prohlídky“

    Zubní preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek Gynekologické preventivní prohlídky

    Gynekologické preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    Gynekologické prohlídky začínají v 15 letech věku dívek a pokračují jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední gynekologické preventivní prohlídky.

Doporučené zdroje

  • Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice

    Screening

    Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice prováděný jednou za dva roky. Od roku 2009 si mohli lidé starší 55 let zvolit jako primární screeningovou metodu kolonoskopii, v roce 2020 byla věková hranice snížena na 50 let. Screeningová kolonoskopie má být prováděna jednou za deset let. Screening kolorektálního karcinomu doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Rada Evropské unie. Systém pro sběr dat i monitorování jeho účinnosti jsou v souladu s mezinárodními doporučeními, které vydává Evropská komise.

    Přejít na externí zdroj
  • Preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se cítíte zdraví, neměli byste zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná. Přečtěte si v harmonogramu péče VZP, na jaké bezplatné preventivní prohlídky máte nárok (na tyto prohlídky máte ze zákona nárok, ať už jste pojištěncem kterékoli zdravotní pojišťovny).

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 22.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace