První prohlídkou je prohlídka novorozence, která se provádí zpravidla do 2 dnů po propuštění ze zdravotnického zařízení, ve kterém byly poskytnuty zdravotní služby v souvislosti s porodem, a to pokud je to možné, ve vlastním sociálním prostředí dítěte. Lékař posuzuje anamnézu matky a porodu a provede úplné vyšetření novorozence, včetně vyšetření sluchu, zhodnocení psychomotorického vývoje a novorozeneckých reflexů. Lékař poskytne poučení o podávání vitaminu K a D, a poučení o kojení resp. výživě kojenců.
Další VPP proběhne ve 14 dnech věku dítěte, kdy lékař mimo jiné zhodnotí stav výživy dítěte. Do konce prvního roku tak kojenec absolvuje celkem 9 preventivních prohlídek. V rámci těchto prohlídek je také zahájeno očkování (viz Očkování dětí). U dětí ve 12 měsících se hodnotí mimo jiné antropometrické údaje, zjišťuje se velikost fontanely, vývoj řeči a chrupu, vyšetřuje se zrak a sluch a aktualizuje se plán očkování.
Při dalším vyšetření ve věku 18 měsíců lékař kromě celkového vyšetření hodnotí rozvoj řeči a sociální chování dítěte, provede vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra, kontrolu a plán dalšího očkování.
Od 3 let věku pak pokračují VPP v intervalu 2 let s náplní popsanou ve výše uvedené vyhlášce. Kromě tělesného vyšetření se zaměřují i na správnost smyslových funkcí a na psychosociální aspekty vývoje dítěte. V 5 letech je prohlídka doplněna o laboratorní vyšetření u dětí s rodinným rizikem srdečních nebo metabolických onemocnění.
Při VPP v 15 letech lékař hodnotí rizika, vyplývající z rodinné i osobní anamnézy a vyjadřuje se k pracovnímu, případně studijnímu zaměření. U osob se zdravotním postižením se vyjadřuje k omezení přípravy na pracovní uplatnění a k pracovní schopnosti. Poskytne poučení o chráněném sexu a u dívek doporučí gynekologickou prohlídku.
Poslední VPP u praktického lékaře pro děti a dorost se provádí před ukončením péče, nejpozději přede dnem dovršení 19 let věku.