Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Preventivní prohlídky
  • Aktuální: Všeobecné preventivní prohlídky u dětí

Všeobecné preventivní prohlídky u dětí

Kategorie: Preventivní prohlídky – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Všeobecné preventivní prohlídky (VPP) u dětí jsou prováděny praktickým lékařem pro děti a dorost od narození během celého dětství až do předání dospívajícího do péče všeobecného praktického lékaře.

Ilustrační obrázek Všeobecné preventivní prohlídky u dětí

První prohlídkou je prohlídka novorozence, která se provádí zpravidla do 2 dnů po propuštění ze zdravotnického zařízení, ve kterém byly poskytnuty zdravotní služby v souvislosti s porodem, a to pokud je to možné, ve vlastním sociálním prostředí dítěte. Lékař posuzuje anamnézu matky a porodu a provede úplné vyšetření novorozence, včetně vyšetření sluchu, zhodnocení psychomotorického vývoje a novorozeneckých reflexů. Lékař poskytne poučení o podávání vitaminu K a D, a poučení o kojení resp. výživě kojenců.

Další VPP proběhne ve 14 dnech věku dítěte, kdy lékař mimo jiné zhodnotí stav výživy dítěte. Do konce prvního roku tak kojenec absolvuje celkem 9 preventivních prohlídek. V rámci těchto prohlídek je také zahájeno očkování (viz Očkování dětí). U dětí ve 12 měsících se hodnotí mimo jiné antropometrické údaje, zjišťuje se velikost fontanely, vývoj řeči a chrupu, vyšetřuje se zrak a sluch a aktualizuje se plán očkování.

Při dalším vyšetření ve věku 18 měsíců lékař kromě celkového vyšetření hodnotí rozvoj řeči a sociální chování dítěte, provede vyšetření za účelem včasné diagnostiky poruch autistického spektra, kontrolu a plán dalšího očkování.

Od 3 let věku pak pokračují VPP v intervalu 2 let s náplní popsanou ve výše uvedené vyhlášce. Kromě tělesného vyšetření se zaměřují i na správnost smyslových funkcí a na psychosociální aspekty vývoje dítěte. V 5 letech je prohlídka doplněna o laboratorní vyšetření u dětí s rodinným rizikem srdečních nebo metabolických onemocnění.

Při VPP v 15 letech lékař hodnotí rizika, vyplývající z rodinné i osobní anamnézy a vyjadřuje se k pracovnímu, případně studijnímu zaměření. U osob se zdravotním postižením se vyjadřuje k omezení přípravy na pracovní uplatnění a k pracovní schopnosti. Poskytne poučení o chráněném sexu a u dívek doporučí gynekologickou prohlídku.

Poslední VPP u praktického lékaře pro děti a dorost se provádí před ukončením péče, nejpozději přede dnem dovršení 19 let věku.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: Očkování dětí


Více v kategorii Preventivní prohlídky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

    Všeobecné preventivní prohlídky dospělých

    Preventivní prohlídky

    K první všeobecné preventivní prohlídce (VPP) obvykle dochází při registraci a převzetí pacienta do péče. Další VPP jsou prováděny v rozmezí dvou let, zpravidla po uplynutí 23 měsíců po provedení poslední preventivní prohlídky. Obsah prohlídky je stanoven vyhláškou.

  • Ilustrační obrázek Gynekologické preventivní prohlídky

    Gynekologické preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    Gynekologické prohlídky začínají v 15 letech věku dívek a pokračují jedenkrát ročně, zpravidla po uplynutí 11 měsíců po provedení poslední gynekologické preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek k článku „Zubní preventivní prohlídky“

    Zubní preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

  • Ilustrační obrázek k článku „Aspergerův syndrom: diagnóza a léčba“

    Aspergerův syndrom: diagnóza a léčba

    Poruchy autistického spektra

    Aspergerův syndrom je v Mezinárodní klasifikaci nemocí MKN-10 zařazen mezi „závažné vývojové poruchy“. Odebráním anamnézy je možné získat důležité poznatky pro určení diagnózy. Přitom se lékař (pediatr; dětský psychiatr) ptá například na neobvyklý průběh těhotenství nebo porodu a zajímá se o dosavadní vývoj dítěte.

Doporučené zdroje

  • Preventivní prohlídky

    Preventivní prohlídky

    Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví. I když se cítíte zdraví, neměli byste zapomínat na preventivní prohlídky, které mohou odhalit závažná onemocnění ve stadiu, kdy jsou léčitelná. Přečtěte si v harmonogramu péče VZP, na jaké bezplatné preventivní prohlídky máte nárok (na tyto prohlídky máte ze zákona nárok, ať už jste pojištěncem kterékoli zdravotní pojišťovny).

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 19.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace