Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Události, komunikace
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Pohybová aktivita
  • Druhy pohybových aktivit
  • Aktuální: Sportování ve fitness centrech

Sportování ve fitness centrech

Druhy pohybových aktivit
Autor: gesundheit.gv.at

Trénink ve fitness centru nabízí ideální příležitost k pravidelnému cvičení podle vlastní potřeby, bez ohledu na počasí. Fitness centra představují atraktivní možnost ke sportování a udržování kondice zejména pro lidi žijící ve městě, neboť ti mají obvykle nějaké takové zařízení poblíž svého bydliště. Některá fitness centra jsou vybavena i saunou a wellness zónou, aby lidé mohli po cvičení příjemně zrelaxovat.

Sport pro zdraví (fitness sport) – co to je?

Sport pro zdraví (angl. fitness sport) [1] je souhrnné označení pro všechny tréninkové programy, které udržují tělo zdravé a fit. Patří sem silový trénink, vytrvalostní trénink i různé cvičební programy, které jsou obvykle nabízeny v rámci skupinových tréninků. Fitness centra často nabízejí možnost jednorázového zkušebního tréninku, někdy dokonce zdarma. Zájemci o danou sportovní aktivitu si tak mohou vyzkoušet, zda nabídka splňuje jejich očekávání.

Silový trénink konkrétních svalových partií se často provádí s použitím speciálního vybavení (posilovací stroje apod.). Správně nastavený silový trénink vyžaduje vhodně zvolenou intenzitu, délku i počtu opakování cviků – tak, aby byl trénink dostatečně náročný pro budování svalové hmoty, ale zároveň aby nedocházelo k přetěžování. Zejména u začátečníků je proto velmi vhodné nechat si ve fitness centru sestavit tréninkový program od kvalifikovaného personálu. V případě potřeby vám trenér také vysvětlí, jak správně provádět cviky na daném zařízení. U složitějších pohybů se trénink provádí s vahou vlastního těla nebo s poměrně malým náčiním (ve srovnání s „klasickými“ posilovacími stroji), obvykle na volných plochách v daném fitness centru nebo v tzv. funkčních zónách. Takto nacvičené pohyby pak můžete efektivně přenést do každodenního života nebo do jednotlivých sportů. Tento typ cvičení se nicméně doporučuje provádět pouze po instruktáži vyškoleným trenérem.

Tip: Informace o výživě při silovém tréninku najdete v článku Výživa a silový trénink.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 1: V dobře vybavené posilovně najdeme různé typy náčiní a posilovacích strojů. (Zdroj: depositphotos.com)

Vytrvalostní trénink lze provádět například na běžeckém trenažéru, eliptickém trenažéru, stepperu, cyklotrenažéru (rotopedu) či veslovacím trenažéru.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 2: Běžecký trenažér je jednou z možností vytrvalostního tréninku. (Zdroj: depositphotos.com)

Trénink koordinace se provádí na různých balančních deskách, na slackline (popruh široký obvykle 2,5 až 5 cm) apod. Hlavním cílem tohoto typu tréninku je zlepšení vzájemné souhry a efektivity využití svalů.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 3: Příklad balanční desky. (Zdroj: depositphotos.com)

Různé cvičební programy (podrobněji popsané níže) jsou nabízeny v rámci skupinových tréninků, obvykle v pevně daném časovém rozmezí. Jejich nabídka je opravdu pestrá: od tréninku celého těla přes speciální programy na spalování tuků až po lekce na posilování zad. V těchto programech probíhá cvičení pod dohledem trenéra. U některých cvičebních programů se využívá i hudba, která dodává motivaci i rytmus: člověk nemá tak velký pocit námahy a cvičení je celkově mnohem zábavnější.

Cvičební programy

Aerobik

Aerobik je skupinový aerobní vytrvalostní trénink, který obsahuje některé prvky gymnastiky a tance. Využívají se při něm choreografie, které spojují různé kombinace kroků a poskoků za doprovodu hudby. Kromě vytrvalosti zlepšuje aerobik také koordinaci, sílu a flexibilitu. Při step aerobiku se navíc používá speciální stupínek, na který člověk při daných kombinacích kroků vystupuje a zase z něj sestupuje. Aerobik lze samozřejmě cvičit v různě náročných úrovních: v těch nejtěžších se používají složité sekvence kroků v kombinaci s posilovacími cviky. Dalšími druhy aerobiku jsou taneční aerobik, vodní aerobik či kickbox aerobik.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 4: Aerobik – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Body work

Body work je posilovací program, při kterém se využívají jednoduché cvičební pomůcky (např. činky, švihadlo, gymnastické obruče atd.), někdy se cvičí i ve dvojicích. Často se využívá posilování s vlastní tělesnou hmotností [3]. Tento cvičební program bývá někdy označován i jako body styling, body shaping, body forming apod.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 5: Body work – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Funkční trénink

Funkční trénink je založen na složitějších pohybech (ve stoji, při výskocích apod.), při kterých se zapojuje co nejvíce svalových skupin tak, aby napodobovaly běžné každodenní činnosti [4]. Tím se tento cvičební program odlišuje od některých jiných, které se více soustředí na jednotlivé svaly. Nacvičené pohyby pak lze snadno přenést do každodenního života nebo do jednotlivých sportů. Funkční trénink ve skupině je vhodný zejména pro pokročilejší jedince.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 6: Funkční trénink – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Spinning

Spinning je označení pro skupinovou jízdu na cyklotrenažérech za doprovodu hudby. Na rozdíl od osamělé „jízdy“ na domácím rotopedu se jedná o pestrý tréninkový program pod vedení instruktora. Intenzitu tohoto vytrvalostního tréninku lze regulovat jednak nastavením odporu na kole, jednak vhodně zvolenou kadencí (tedy frekvencí šlapání). Kadenci víceméně nastavuje instruktor, protože volí hudební nahrávku s přiměřeným rytmem. Na vás je zejména nastavení odporu na setrvačníku, ačkoli instruktor může v daném okamžiku celé skupině doporučit vyšší či nižší zátěž. Pro zpestření tréninku se vyhlašují také fiktivní úseky trasy (např. jízda do kopce, jízda po rovině, sprinterský úsek apod.) a příslušná technika jízdy (např. jízda vsedě či „stoupání do kopce“, při kterém se musíte zvednout ze sedla).

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 7: Spinning – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Pilates

Pilates je systém cvičení, který je založen na střídání koordinačních, protahovacích a posilovacích cviků, a také cviků na mobilizaci a stabilizaci páteře. Pilates podporuje vědomý přístup k vlastnímu tělu a smysl pro pohyb, se zvláštním zaměřením na pohyblivost páteře. Při pilates jsou jemně (ale účinně) procvičovány hlouběji uložené skupiny svalů ve středové části těla. Tento cvičební program je vhodný pro ženy i muže všech věkových kategorií a úrovní zdatnosti.

Bližší informace najdete v samostatném článku Pilates.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 8: Pilates – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Posílení zádových svalů

Některá fitness centra nabízejí i speciální cvičební programy, které jsou zaměřeny na prevenci problémů se zády. Nejdůležitějším cílem těchto programů je posílení svalů, které jsou zodpovědné za stabilizaci páteře a kloubů. Zvláštní pozornost je věnována hlouběji uloženým skupinám svalů ve středové části těla (podobně jako u pilates). Program často doplňují protahovací a mobilizační cviky, jejichž cílem je zmírnit svalové napětí nebo mu předcházet.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 9: Posilování zádových svalů – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Závěsný posilovací systém (TRX)

Závěsný posilovací systém neboli TRX (zkratka pochází z anglického názvu total body resistance exercise) je cvičební pomůcka, která se skládá ze dvou popruhů, na jejichž koncích jsou uchycena madla [5]. Při TRX se cvičí s vahou vlastního těla. Jedná se o trénink celého těla, jehož cílem je zlepšit sílu, vytrvalost, koordinaci a stabilitu. Zlepšuje se i schopnost správného držení těla. Posilují se hluboké svaly trupu, břišní svaly, svaly pánevního dna, zádové svaly i svaly ramen. Skupinový trénink TRX je vhodný zejména pro pokročilejší jedince.

ilustrační obrázek: depositphotos.com

Obrázek 10: Závěsný posilovací systém (TRX) – ilustrační foto. (Zdroj: depositphotos.com)

Související odkazy

  1. Ladislav Bedřich, Petr Bedřich: Sylabus z teorie a didaktiky sportu: Sport – vymezení pojmu (odkaz vede na web muni.cz)
  2. Hana Bubníková, Pavlína Vaculíková: Fitness (odkaz vede na web fsps.muni.cz)
  3. Klára Kovaříková: Vliv intervenčního programu Aerobics Body Express na svalovou sílu (disertační práce v oboru kinantropologie). Praha, 2019. (odkaz vede na PDF soubor na webu cuni.cz)
  4. Jana Sklenaříková: Programy s využitím netradičního náčiní: Úvod do problematiky (odkaz vede na web fsps.muni.cz)
  5. Jana Sklenaříková: Programy s využitím netradičního náčiní: TRX (odkaz vede na web fsps.muni.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Zdravá pohybová aktivita

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zdravá pohybová aktivita

Deset tipů pro zdravé sportování

Odborníci z Německé společnosti pro sportovní medicínu a prevenci (DGSP) sestavili deset pravidel...

Druhy pohybových aktivit

Lezení a horolezectví

Na první pohled to vypadá docela snadno. Nohy jako by byly přilepené k malým stupům, tělo je nata...

Druhy pohybových aktivit

Tanec a taneční sport

Tanec je... zkrátka čistá radost ze života. Tak či onak se pohybovat do rytmu hudby může každý z...

Pohybový aparát

Rameno: struktura a funkce

Ramena spojují trup s horními končetinami. Vyznačují se speciální biomechanikou, která umožňuje v...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 01.12.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
  • Systematická edukace a zvyšování zdravotní gramotnosti populace prostřednictvím NZIP (CZ.03.02.02/00/22_005/0001137)
  • Zvyšování informovanosti prostřednictvím Národního zdravotnického informačního portálu (CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_025/0016090)
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI