Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Pohybová aktivita
  • Druhy pohybových aktivit
  • Aktuální: Pilates

Pilates

Kategorie: Druhy pohybových aktivit – více z kategorie
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

Pilates je cvičební systém zaměřený na rovnoměrný rozvoj svalové kontroly, flexibility těla a jejich propojení s dechem. Jak stabilita, tak pohyb mají podle principu pilates vycházet z pevného středu těla, tzv. centra síly (powerhouse).

Ilustrační obrázek k článku „Pilates“

Jednotlivé cviky pilates i jejich sled vedou k postupné aktivaci a posílení hlubokého svalstva trupu, bránice a pánevního dna, které pak jako celek poskytují lepší oporu páteři, a potažmo celému našemu tělu v každodenních činnostech i nečekaných situacích. Tím pilates představuje poměrně dobře uchopitelnou a ucelenou cvičební metodu pro prevenci bolestí pohybového aparátu, ale i doplňkové cvičení v nejrůznějších typech sportu.

Pilates je možné cvičit za pomoci speciálních strojů, ale základním kamenem, se kterým si však vystačí i velmi pokročilí cvičenci, je cvičení na podložce (matwork) – v poloze na zádech, na břiše, v kleku nebo na boku. Cvičební sestava má daný sled i počet opakování cviků, a jednotlivé cviky navíc mají i „přípravné“ varianty. Pokud jsme schopni tuto navrženou cestu respektovat, zjistíme postupně, jaké má naše tělo možnosti a limity stability i flexibility, aniž by hrozilo přetížení.

Není výjimkou, že na prvních hodinách se začátečník mylně domnívá, že cílem je prostě zvládnout nejtěžší sestavu nehledě na provedení. Opak je pravdou, a je úkolem pozorného, zkušeného lektora, aby se pokusil vysvětlit cvičenci, že cviky je nutné provádět s maximální snahou a nejlepším možným provedením. Pro mnohé je pak obtížné přijmout, že stráví i několik měsíců v základních pozicích, přestože byli dříve zvyklí každý den posilovat s činkami.

Z výše uvedeného vyplývá, že pilates obecně není vhodné pro osoby, které z nejrůznějších důvodů netolerují leh, a některé z cviků nelze doporučit při onemocněních pohybového aparátu, například kolenních nebo kyčelních kloubů. Doporučujeme konzultovat vhodnost cvičení nebo konkrétních cviků s lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří mají přehled o našich obtížích. Lektor vám může pomoci zvolit jinou variantu cviku, či celý cvik nahradit. Je vhodné začít formou individuálních lekcí.

Moderní populace čím dál více vnímá důsledky životního stylu, ze kterého se mnohdy vytrácí spontánní pohyb. Není proto divu, že i pilates, podobně jako jiné cvičební metody slibující úlevu od únavných bolestí a zatuhlosti pohybového aparátu, nabývá na popularitě. Bohužel zvyšující se poptávka způsobuje, že pilates bývá zařazováno do nabídky sportovních center bez hlubší znalosti problematiky ze strany lektorů. Takový přístup potlačuje jeho podstatu, a znevažuje jeho přednosti a potenciální přínos v očích některých odborníků. Přitom je pilates, stejně jako například jóga, beze sporu celostním přístupem, který vede především k zodpovědnému přístupu k tělu a potažmo celému člověku.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Druhy pohybových aktivit

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Léčba obezity: pohybová aktivita“

    Léčba obezity: pohybová aktivita

    Léčba obezity

    Pohyb a aktivita má při redukci hmotnosti své zakořeněné místo a o jejím významu není třeba pochybovat. Zvýšení energetického výdeje však musí jít tuku v ruce alespoň s mírnou redukcí energetického příjmu. Je prokázáno, že samotná pohybová aktivita k dostatečné redukci nevede, redukci můžeme očekávat v horizontu několika měsíců, nikoliv týdnů. Opačný extrém, tedy samotné omezení energetického příjmu s minimem pohybu, zase vede k postupné adaptaci těla na nízký příjem např. ztrátou aktivní tělesné hmoty, resp. svalové tkáně, která je zodpovědná za klidový energetický výdej. Dieta se tak stává neúčinnou a po ukončení redukčního režimu dochází opětovnému vzestupu hmotnosti.

  • Ilustrační obrázek k článku „Obezita a cukrovka“

    Obezita a cukrovka

    Obezita v souvislostech

    S obezitou častěji souvisí i určitá onemocnění, které se v učených knihách ukrývají pod pojmem metabolický syndrom. Jedním z nich je cukrovka neboli diabetes. Existují dva typy cukrovky, přičemž cukrovka 2. typu se u obézních vyskytuje 6× častěji než u štíhlých jedinců.

  • Ilustrační obrázek k článku „Jóga“

    Jóga

    Druhy pohybových aktivit

    Jóga, jak ji chápe zřejmě většina z nás, je označení pro pohybovou aktivitu vycházející z jógových pozic, které jsou po tisíce let součástí filozofie některých východních kultur. Praktikování těchto pozic pomáhá harmonizovat tělesné funkce, aktivovat střed těla a využít energie plného dechu. Lidé si od jógy většinou slibují protažení zkrácených svalů, úlevu od bolestí zad a snížení psychického stresu.

  • Ilustrační obrázek k článku „Tanec“

    Tanec

    Druhy pohybových aktivit

    Tanec je pohybová aktivita, příležitostná, hobby, nebo dokonce závodní, spojená s hudebním doprovodem. Tančit může jednotlivec, pár, či skupina tanečníků. V současné době existuje už celá škála tanečních stylů, ze kterých si může vybrat opravdu každý. Z toho však vyplývá, že zdravotní aspekty tance nelze jednoduše zobecnit.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 16.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace