Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Závislosti: základní informace
  • Aktuální: Návykové látky (drogy)

Návykové látky (drogy)

Závislosti: základní informace
Autor: Státní zdravotní ústav
Ikona - snadné čtení

Pro zjednodušené informace navštivte článek ve verzi pro snadné čtení.

Co to je metodika snadného čtení?

Přejít na článek pro snadné čtení

Návykové látky můžeme volně rozdělit podle původu na uměle vyrobené (tzv. syntetické) a přírodní; podle legislativy dané země na legální a nelegální; a podle jednotlivých účinků na lidskou psychiku na látky tlumivé, stimulační a halucinogenní.

Návykové látky jsou staré jako lidstvo samo. Psychoaktivní účinky listů koky jsou známé 4000 let. Zneužívání návykových látek je celosvětový problém, setkáme se s ním ve společnosti, na ulici, v televizi či na internetu. Některé informace o návykových látkách nejsou pravdivé, proto je dobré vycházet z více ověřených zdrojů.

Syntetické (uměle vyrobené) nebo přírodní drogy mění myšlení, cítění, jednání a prožívání okolní reality, a to včetně vnímání sebe sama. Drogy jsou schopné vyvolat závislost a způsobit selhání tělesných orgánů nebo je trvale poškodit.

Existují drogy, jejichž užívání není trestné?

Ano, jsou to tzv. legální drogy. Jejich užívání totiž nedevastuje život závislého člověka takovým způsobem, jako drogy nelegální. To ale neznamená, že by nepoškozovaly zdraví. Ročně umírá několik desítek tisíc lidí v důsledku jejich užívání.

Mezi legální drogy patří alkohol, tabákové výrobky, léky, nátěrové barvy a ředidla. S legálními drogami se setkáváme v obchodních řetězcích, drogeriích, obchodech s barvami a laky, s potravinami, dále v lékárnách, na čerpacích stanicích a v restauracích. Tyto návykové látky jsou společnostní tolerované, a to přestože mají stejnou nebezpečnost a může na ně vzniknout stejná závislost jako na návykové látky nelegální. Prodej těchto látek je často omezen ze zákona horní hranicí věku 18 let (alkohol a tabákové výrobky), nebo jejich výdejem na předpis (některé druhy léků).

Které drogy patří mezi nelegální a jejich užívání je nezákonné?

Např. marihuana, hašiš, heroin, pervitin, kokain jsou společností netolerované a jejich uchováváním, předáváním, prodejem a výrobou se dostávají lidé do rozporu se zákonem.

Co jsou to měkké a tvrdé drogy?

Označení měkké drogy neřeší, zda je či není droga legální. K „měkkým drogám“ patří jak legální tabák, tak nelegální marihuana. Označení měkká droga vyvolává klamný dojem, že tyto drogy nejsou tak nebezpečné, nicméně všichni ví, že neexistuje orgán v těle, který by kouření nepoškozovalo. Nicméně jejich užívání je společností víceméně tolerováno, protože dlouho nedevastuje život závislé osoby takovým způsobem, jako tvrdé drogy. Trestné je „dealerství“, pěstování, překupování a prodej nelegálních drog, prodej tabáku je regulován.

Tvrdé drogy uživatele ničí mnohem rychleji jak po stránce zdravotní a sociální (vztahové), tak i ekonomické. Patří sem heroin, pervitin, kokain, ale také některé léky s analgetickými nebo narkotickými účinky nebo alkohol.

Je dobré si uvědomit, že rozdělení drog na měkké a tvrdé drogy je nepřesné a zkreslující. I na měkkých drogách lze získat závislost.

Které drogy poškozují zdraví nejvíce?

Mezi drogy s mírným rizikem patří např. marihuana, která nepředstavuje pro společnost i pro uživatele vysoké riziko zdravotních komplikací a vznik závislosti. Je to proto, že většina uživatelů ji neužívá denně. Proto je užívání marihuany společností neoficiálně tolerováno. Denní uživatelé marihuany jsou vyřazeni z běžného života a s velkými zdravotními následky stejně, jako uživatelé vysoce rizikových drog.

Naproti tomu mezi drogy s vysokým rizikem patří např. heroin, pervitin, organická rozpouštědla, u kterých je riziko vzniku závislosti a dalších komplikací v poměru s tím, co uživatel od drogy „získá“, velmi vysoké.

Je „rekreační užívání“ drog nebezpečné?

Rekreačním užíváním se označuje braní drog o víkendech nebo na různých „párty“, pro navození dobré nálady. Uživatelé podléhají sebeklamu, že užívání drogy mají pod kontrolou, že není pravidelné a mohou se bez ní obejít. Rekreační užívání však v sobě skrývá nebezpečí, a to nejen v podobě závislosti, která se vplíží postupně do každodenního života uživatele, ale rizikem z užití nekvalitní drogy s okamžitou smrtí. Jsou popsána úmrtí po užití jediné tablety nekvalitní taneční drogy, extáze. Kvalitu nebo nekvalitu uživatel rozpoznat nedokáže.

Působí všechny drogy na psychiku stejně?

Ne, jejich účinky se výrazně liší. Některé látky tlumí celkovou aktivitu, jiné ji povzbuzují a další vyvolávají halucinace.

Jaké drogy se nejčastěji užívají?

Jedná se zejména o následující drogy (seřazeno přibližně podle jejich rozšíření, přičemž ty nejčastěji užívané jsou na prvních místech):

  • tabák,
  • alkohol,
  • léky,
  • opiáty (morfin, popř. heroin),
  • amfetaminy a jejich deriváty (pervitin),
  • kokain,
  • extáze,
  • upravené konopí (hašiš a marihuana),
  • halucinogenní drogy (LSD),
  • halucinogenní drogy (lysohlávky),
  • těkavé látky (lepidla, aerosoly, rozpouštědla).

Související odkazy

  1. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  2. Kamil Kalina a kol.: Drogy a drogové závislosti – mezioborový přístup. Úřad vlády České republiky, 2003. ISBN 80–86734–05–6. (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  3. Manuál a podklady pro moderátory interaktivní hry „Jak se (ne)stát závislákem“ (odkaz vede na web zkola.cz)
  4. Lumír Komárek, Kamil Provazník: Ochrana a podpora zdraví, 1. vydání. 3. lékařská fakulta UK, Praha, 2011. ISBN 978-80260-1159-0. (odkaz vede na PDF soubor na webu Státního zdravotního ústavu, 3.1 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace

Halucinogenní látky: co to je?

Halucinogenní látky neboli halucinogeny výrazně mění kvalitu vědomí, psychiku, intenzitu a hloubk...

Závislosti: základní informace

Stimulační látky: co to je?

Stimulační látky neboli stimulancia se vyznačují svými povzbuzujícími účinky na psychiku: povzbuz...

Závislosti: základní informace

Tlumivé látky: co to je?

Tlumivé látky tlumí duševní i tělesnou aktivitu a zpomalují reakce. Opioidy a jim podobné látky s...

Závislosti: základní informace

Závislost: co to je?

Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuá...

Související doporučené zdroje

Nelegální návykové látky

Drogová poradna zařízení SANANIM

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborní...

Přejít na externí zdroj
Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Národní stránky pro podporu odvykání kouření

Aktivní či pasivní kouření i nadále představuje problém pro poměrně velkou část české populace. Národní stránky pro podporu odvykání kouření poskytují podporu těm, kdo chtějí s kouřením přestat. Kr...

Přejít na externí zdroj
Alkohol

Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu

Konzumace alkoholu v České republice je běžným a rozšířeným jevem. Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu se mj. snaží vyvrátit mýtus, že pítí alkohol je bez rizik. Portál poskytuje...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Centra pomoci drogově závislým

Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substit...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI