Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Jiné legální návykové látky
  • Aktuální: Závislost na lécích: co to je?

Závislost na lécích: co to je?

Kategorie: Jiné legální návykové látky – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Léky jsou prvotně vytvořeny proto, aby lidem pomáhaly. Jejich výrobu, distribuci a nakládání s nimi upravuje zákon o léčivech [1]. Přípravky, jejichž užívání je povolené, jsou označovány jako legální drogy. Bohužel i léky povolené jsou často užívány ve větším než nutném množství nebo jsou zneužívány k jinému účelu než léčbě. V tom případě je jejich užívání nezákonné.

Ilustrační obrázek Závislost na lécích

Dostupnost mnoha typů léků je omezena. Nemůžeme si je volně koupit v lékárně, ale jsou vázány na lékařský předpis. Jedním z důvodů tohoto omezení je možnost vzniku lékové závislosti. Zneužívány jsou však i volně prodejné léky (například na bolesti hlavy), když nedodržíme doporučené dávkování, popřípadě je užíváme, i když léčba není potřeba. Na lécích, kde nevzniká fyzická závislost, je možné získat závislost psychickou.

Závislost na lécích, která je srovnatelná se závislostí na alkoholu či nelegálních drogách, vzniká pomalu a nenápadně. Pacient si vezme lék, který mu pomáhá překonat bolest, zvládnout silný smutek či večer usnout. Takový lék by se měl užívat krátkodobě, maximálně po několik týdnů. Protože ho však užívá dlouhodobě nebo překračuje dávkování, organismus si na látku zvykne, síla léku přestane stačit a ten přestane pomáhat.

Pacient, aby dosáhl stejného účinku jako na začátku, musí zvyšovat množství užívaných prášků nebo kapek a zkracuje dobu mezi užitím. Vyhledává lék se stále silnějším účinkem. Pokud mu již lékař odmítne další preparát předepsat, navštíví jiného odborného lékaře, nebo se snaží léky shánět nelegální cestou na černém trhu. Jeho organismus už nefunguje bez pravidelné dávky chemické látky obsažené v léku.

Když tuto dávku nedostane, nastávají abstinenční příznaky, které se projevují stejně jako u jiných návykových látek (úzkost, strach, bušení srdce, svíravý pocit na hrudi, třes rukou, bolest hlavy a kloubů atd.). Hrozí epileptické záchvaty. Člověk, který se rozhodne řešit závislost na lécích, by nikdy neměl zkoušet vysadit léky sám bez odborné pomoci.

Velmi nebezpečná je kombinace užívání léků a alkoholu. Může končit smrtí.

Závislost se může vyvinout zejména u následujících skupin léků:

  1. anxiolytika (léky tlumící úzkost) a sedativa (uklidňující léky) – pozitivně ovlivňují náladu a odstraňují nebo zmírňují úzkost, psychické napětí nebo strach, popřípadě se užívají při poruchách spánku spojených s úzkostí;
  2. hypnotika – léky na spaní;
  3. analgetika – snižují vnímání bolesti;
  4. stimulanty – používají se při léčbě hyperaktivity a poruch pozornosti (například Ritalin, který se používá k léčbě ADHD), dále amfetaminy a jejich deriváty.

Příznaky závislosti na lécích

Na počátku lék, který je užíván například na bolest nebo na uvolnění, zabírá v doporučeném množství. Postupně po delší době, si organismus na látku přivykne a lék ztrácí účinnost. K dosažení stejného účinku je třeba zvyšovat množství nebo lék užívat častěji. Člověk začne vyhledávat lék se stále vyšším obsahem účinné látky. Pokud lék vysadí, dostaví se abstinenční syndrom. Stal se na léku závislým.

Rizika závislosti na lécích

Zneužívání léků sebou přináší mnoho rizik tělesných i psychických. Nadměrným užíváním může dojít k selhání zažívacího ústrojí, onemocnění jater a ledvin, slinivky, poruchám srážlivosti krve. Některé preparáty způsobují poškození mozku. Velkou hrozbou je předávkování při nadměrném jednorázovém užití nebo interakce s jinými léky. Obrovské zdravotní riziko přináší kombinace léků s alkoholem, která může skončit smrtí.

Závislost způsobená nadměrnou konzumací léků zasahuje do soukromého i pracovního života.

Související odkazy

  1. Zákon č. 44/2019 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech) (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2017 (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  3. Závislost na lécích a co s ní dělat (odkaz vede na PDF soubor na webu monikaplocova.cz, 1.6 MB)
  4. Čtyřka nejčastěji zneužívaných léků: způsobují závislost a mohou i zabíjet (odkaz vede na web ceskenoviny.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Jiné legální návykové látky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost: co to je?“

    Závislost: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuální, všichni máme schopnost odolávat různým druhům pokušení jinou.

  • Ilustrační obrázek Fáze drogové závislosti

    Fáze drogové závislosti

    Závislosti: základní informace

    Fáze drogové závislosti se skládají z několika fází: z fáze experimentální, z fáze sociálního užívání, z fáze ztráty kontroly nad užíváním návykové látky a fáze dosažení k normálu. Tyto fáze v závislosti na síle jednotlivých návykových látek mohou být různě dlouhé, popřípadě mohou chybět.

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost na lécích: sedativa“

    Závislost na lécích: sedativa

    Jiné legální návykové látky

    Sedativa jsou látky užívané pro uklidnění při nervozitě, vzrušení, otupení smyslů, při nespavosti způsobené úzkostí. V lékařství se využívají k uklidnění pacienta před bolestivými zákroky. Jedná se o barbituráty, benziodiazepiny, methaqualon, gletethimid aj.

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost na lécích: hypnotika“

    Závislost na lécích: hypnotika

    Jiné legální návykové látky

    Hypnotika jsou léky působící tlumivě na centrální nervový systém, užívána jsou k léčbě nespavosti. V současné době jsou nejčastěji užívány benzodiazepiny a hypnotika III. generace (zolpidem, zopiklon aj.).

Doporučené zdroje

  • Mapa pomoci závislým osobám

    Závislosti a návykové látky

    Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto adiktologických programů je opravdu rozsáhlá: zaměřují se nejen na léčbu, ale také na poradenství, prevenci nebo snižování rizik. Do mapy byly zařazeny i služby pro odvykání kouření a služby zaměřené na problémové hráčství. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 19.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace