Přejít na obsah
Ministerstvo zdravotnictví České republiky nzip.cz domovská stránka
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Příhlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Závislosti a návykové látky
  • Jiné legální návykové látky
  • Aktuální: Těkavé látky: lepidla, aerosoly, rozpouštědla

Těkavé látky: lepidla, aerosoly, rozpouštědla

Kategorie: Jiné legální návykové látky – více z kategorie
Autor: Státní zdravotní ústav

Svým převažujícím účinkem podle působení na psychiku se těkavé látky řadí mezi látky tlumivé.

Ilustrační obrázek Těkavé látky
Název drogy: jedná se o různé chemické látky, nejčastěji ve formě organických rozpouštědel, ředidel, lepidel, čisticích prostředků, barev (např. toluen, trichloretylen, ale též benzín. oxid dusný (rajský plyn), amylnitrity). Slangové výrazy: téčko, techo, kellen, rajčák, poppers.
Vzhled, forma: plechovky, lahve s chemikáliemi či jejich zbytky, tuby (lepidla), někdy spreje.
Způsob užití: inhalace (čichání, vdechování) výparů, snaha o jejich koncentraci vede k inhalaci v omezeném prostoru (pod dekou, nasazování igelitových sáčků na obličej apod.).

Účinky

Psychický útlum, obluzenost, spavost, poruchy vnímání, halucinace, barevné sny, euforie, nevolnost. U dlouhodobých „čichačů“ si můžeme všimnout úbytku svalové hmoty, svalové slabosti, neschopnosti koordinace pohybů (časté úrazy). Častá je ztráta čichu, nebo i sluchu. Nápadná je dezorientovanost, podrážděnost, popudlivost, celkový neklid, agresivita, záměrné sebepoškozování, neschopnost zapamatovat si nebo vybavit si informace a snížená inteligence uživatelů. Dlouhodobý uživatel je většinou natolik poškozen, že není dostatečně schopen vnímat své okolí, chápat souvislosti, jeho kognitivní funkce jsou otupeny. [1]

Příznaky

Chemický zápach z úst, dechu, šatů, zasněnost, opilé vzezření, rozšířené zornice, zarudlé oči, vyrážka v okolí úst a nosu, stopy chemikálií na rukou či oděvu.

Rizika

Nejvážnějším rizikem je možnost předávkování s následnou těžkou otravou, končící někdy úmrtím, poruchou orgánů (poškození jater, mozku, plic, krve), funkčními poruchami (tj.zhoršení paměti, zvýšená únavnost), psychická závislost. Počátek otravy se často podobá stavu opilosti, uživatelé často umírají na zástavu dechu.

Léčba

Po vysazení drogy se neobjevují fyzické abstinenční příznaky, ale uživatel pociťuje fyzickou nepohodu a silné bažení (craving), které vede k opakovanému užití. Na těkavých látkách se rychle rozvíjí psychická závislost, někteří uživatelé inhalují prakticky denně. Pokud dojde k úplnému vysazení prchavé látky a pacient abstinuje nebo přechází na jinou drogu, je třeba počítat s tím, že už došlo k organickému poškození mozku. [1]

Léčbu závislosti na těkavých látkách je důležité v žádném případě nepodceňovat a věnovat jí stejnou péči a pozornost, jako u jiných skupin návykových látek (např. u alkoholu). Pro skončení užívání je nutná spolupráce pacienta se zdravotnickým zařízením. Nejlepší je, pokud se spolupracuje i s rodinou a školou. U experimentujících pacientů (mnohdy dětí a mladistvých) je účinnou metodou individuální psychoterapie. Dále je doporučeno sledování a spolupráce po dobu několika let.

U pacientů silně závislých (většinou dospělých) bývá léčba složitější, jelikož jsou užíváním natolik ovlivněni, že již nejsou schopni vnímat své okolí, přiznat si následky užívání a často odmítají docházet i do zdravotnických zařízení. Pro tuto skupinu uživatelů jsou bohužel vyhlídky na dosažení abstinence mnohem menší, než u experimentujících a včasně registrovaných pacientů a některé případy mohou končit invaliditou či smrtí. [2]

Související odkazy

  1. Těkavé látky (odkaz vede na web prevcentrum.cz)
  2. Těkavé látky (odkaz vede na web wikiskripta.eu)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Více v kategorii Jiné legální návykové látky

Články na NZIP

  • Ilustrační obrázek k článku „Závislost: co to je?“

    Závislost: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuální, všichni máme schopnost odolávat různým druhům pokušení jinou.

  • Ilustrační obrázek Tlumivé látky

    Tlumivé látky: co to je?

    Závislosti: základní informace

    Tlumivé látky tlumí duševní i tělesnou aktivitu a zpomalují reakce. Opioidy a jim podobné látky se v medicíně používají na tlumení silné bolesti, navození spánku a útlumu (sedativa a hypnotika) nebo zklidnění při úzkosti a strachu (anxiolytika). Převažujícím efektem sem patří také organická rozpouštědla, včetně alkoholu.

  • Ilustrační obrázek Opiáty

    Opiáty

    Nelegální návykové látky

    Opiáty jsou návykové látky s převážně tlumivým účinkem, které se získávají ze surového opia nezralých makovic opiového máku. Mezi typické zástupce patří morfin, heroin, kodein, braun.

  • Ilustrační obrázek Dotazník závislosti

    Dotazník závislosti

    Závislosti: základní informace

    Jsem závislý? Jak jsem na tom? Na tyto otázky vám může pomoci odpovědět následující dotazník.

Doporučené zdroje

  • Mapa pomoci závislým osobám

    Závislosti a návykové látky

    Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto adiktologických programů je opravdu rozsáhlá: zaměřují se nejen na léčbu, ale také na poradenství, prevenci nebo snižování rizik. Do mapy byly zařazeny i služby pro odvykání kouření a služby zaměřené na problémové hráčství. Provozovatelem portálu je Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.

    Přejít na externí zdroj
  • Centra pomoci drogově závislým

    Závislosti a návykové látky

    Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substituce a další specializovaná zařízení.

    Přejít na externí zdroj
  • Drogová poradna

    Závislosti a návykové látky

    Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborníci, kteří pracují v jednotlivých zařízeních SANANIM z.ú. a externí specialisté.Na webu jsou k dispozici také informační texty o jednotlivých drogách a dalších záležitostech souvisejících s drogovou problematikou.Odbornou garantkou této poradny je PaedDr. Martina Richterová Těmínová, ředitelka SANANIM z.ú.

    Přejít na externí zdroj

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP

Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů

O portále

O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Prohlášení o přístupnosti
Kdo jsme
Mapa obsahu
Napište nám

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2021 [cit. 16.01.2021]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.

Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace