Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
  • Aktuální: Národní antibiotický program

Národní antibiotický program

Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Národní antibiotický program si klade za cíl zajistit dostupnou, účinnou, bezpečnou a nákladově efektivní antibiotickou léčbu pacientů s infekčními onemocnění za situace, kdy účinnost antibiotik je vážně ohrožena na celém světě kvůli významně narůstající a rychle se šířící odolnosti (rezistencí) mikrobů k těmto unikátním léčivům. Antibiotická rezistence představuje palčivý problém, se kterým nebude jednoduché se vypořádat. Národní antibiotický program se rovněž snaží zvýšit povědomí občanů o tom, že nesprávné a časté používání antibiotik v humánní i veterinární medicíně je příčinou tohoto vzestupu a vede ke ztrátě jejich účinnosti.

Bakterie jsou rezistentní, pokud určitá antibiotika ztratila schopnost tyto bakterie zabíjet nebo zastavovat jejich růst. Rezistentní bakterie přežívají v přítomnosti antibiotika a pokračují v množení, což vede k selhání léčby, prodlužování onemocnění a výjimečně až k úmrtí. Infekce vyvolané rezistentními bakteriemi mohou vyžadovat intenzivnější zdravotní péči a také použití alternativních a dražších antibiotik, která mohou mít závažnější vedlejší účinky, a dále mohou vyžadovat podávání intravenózních antibiotik v nemocnici namísto perorálních, která mohou pacienti užívat doma.

Kdy užíváte antibiotika z nesprávného důvodu?

Chřipka a většina běžných nachlazení, infekcí krku a uší a zánětů průdušek je způsobena viry, proti nimž antibiotika nejsou účinná. V těchto případech se váš stav užíváním antibiotik nezlepší. Antibiotika nesnižují horečku ani neomezují příznaky jako například kýchání nebo sekreci z nosu (rýmu).

I když máte pocit, že antibiotika nutně potřebujete, nevynucujte si jejich předepsání!

Kdy užíváte antibiotika nesprávně?

Jestliže zkracujete délku léčby, snižujete dávky a nedodržujete správné dávkovací intervaly doporučené lékařem, nebude ve vašem těle dostatek léčiva a bakterie přežijí. I takto lze vybudovat jejich rezistenci.

Pacienti by se měli řídit radami lékaře, kdy a jak antibiotika užívat. Vždy by také měli užívat jenom antibiotika předepsaná lékařem a nepoužívat „zbytky“ z domácí lékárničky nebo antibiotika získaná bez lékařského předpisu či ta, která byla předepsána někomu jinému.

Lékaři by měli předepisovat takové antibiotikum, které odpovídá typu infekce, a pokud je to možné, při jeho volbě vycházet z výsledků mikrobiologického vyšetření ke zjištění původce infekce, případně z doporučení specializovaného antibiotického střediska. Širokospektrá antibiotika, tedy přípravky, které působí na více druhů bakterií, mohou mít více nežádoucích účinků a jejich použití má být vyhrazeno především pro situace, kdy není znám původce infekce nebo se jedná o původců více. Působí také na bakterie, které jsou tělu vlastní, tzv. mikroflóru, a mohou tak narušit např. fungování střev. Složení této mikroflóry, přirozeně se vyskytující v ústech, ve střevech a u žen navíc v pochvě, má vliv na naše zdraví a rozvrat přirozeného mikrobiálního osídlení se může projevit průjmy nebo poševním výtokem.

V konkrétních případech, kdy není zcela jasné, jestli se jedná o bakteriální nebo virovou (tedy pro léčbu antibiotiky nevhodnou) infekci, je možné jako pomocné vyšetření využít tzv. CRP test. CRP je bílkovina, jejíž hladiny se zvyšují u bakteriálních infekcí mnohem více než u virových.

Pro stanovení správné diagnózy je však zásadní, aby výsledek CRP testu vždy zhodnotil lékař. Ten také poradí, jak léčit nachlazení, chřipky a další virová onemocnění dýchacích cest bez antibiotik či jiná onemocnění. Bližší informace naleznete na webových stránkách Státního zdravotního ústavu [1] a na webu antibiotickarezistence.cz [2]

Zachování účinnosti antibiotik pro naše děti je zodpovědností každého z nás!

Související odkazy

  1. Národní antibiotický program (Státní zdravotní ústav)
  2. Prevence antibiotické rezistence (projekt Státního zdravotního ústavu; odkaz vede na web antibiotickarezistence.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Jiná onemocnění dýchacího s...

Záněty dýchacích cest: základní informace

Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí...

Ušní, nosní a krční (ORL)

Angína

Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Zápal plic (pneumonie)

Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění plicní tkáně, které může postihnout různé část...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Zánět průdušek (bronchitida): základní informace

Odborným termínem bronchitida se označuje zánět průdušek, tedy zánět dolní části dýchacích cest....

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.05.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI