Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Mapa zdravotní péče
  • Hry
  • Rejstřík pojmů
  • Doporučené weby
  • Datové zpravodajství
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Anestezie
  • Aktuální: Epidurální analgezie během porodu

Epidurální analgezie během porodu

Gynekologie a porodnictví: Anestezie
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Epidurální analgezie je jednou z metod používaných ke zmírnění porodních bolestí. Jde o metodu již dlouho zavedenou, dobře ověřenou a zároveň pro svou efektivnost i nejčastěji používanou.

Klíčová slova:

  • dura mater = tvrdá plena, vnější z míšních obalů
  • epidurální = prostor zevně kolem míšních obalů
  • anestezie = znecitlivění, necitlivost
  • analgezie = zmírnění bolesti, bezbolestnost
  • místní anestetikum = znecitlivující látka

Co je to epidurální analgezie?

Epidurální analgezie znamená podání malé dávky místního anestetika do epidurálního prostoru. Tato analgezie zmírní vnímání porodních bolestí, ale celkový stav rodičky a plodu ovlivní jen minimálně.

Epidurální analgezie se podává během porodu před nástupem nejsilnějších porodních bolestí. Vhodnou dobu pro podání epidurální analgezie určí porodník nebo porodní asistentka, výkon provádí anesteziolog. Při podání epidurální analgezie je nutná dobrá spolupráce rodičky s anesteziologem.

Jak se epidurální analgezie podává?

Po běžné předporodní přípravě na porodním lůžku. Porodní asistentka Vám zavede infuzi s iontovým roztokem a změří Vám krevní tlak. Potom si lehnete na levý bok (lze i v sedě), anesteziolog sterilně očistí místo vpichu v oblasti bederní páteře, obloží jej sterilními rouškami a znecitliví kůži a podkoží tak, aby vlastní vpich do epidurálního prostoru již nebyl bolestivý, měla byste cítit pouze tupý tlak. Anesteziologická sestra Vám poté pomůže správným způsobem vyhrbit záda – udělat „kočičí hřbet“, tj. nohy pokrčené v kolenou přitáhnout k břichu a bradu co nejvíce sklonit k hrudníku. Potom anesteziolog zavede speciální epidurální jehlu do epidurálního prostoru, kam podá místní anestetikum. Epidurální jehlou provlékne epidurální katetr (tenkou plastovou hadičku). Tímto katetrem může být v případě potřeby do epidurálního prostoru přes antibakteriální filtr podána další dávka místního anestetika. Místo vpichu se sterilně zalepí. Potom se otočíte zpět na záda do pohodlnější polohy. Tento výkon trvá zpravidla několik minut.

Jak a jak dlouho epidurální analgezie působí?

Asi za 10 až 15 minut po podání místního anestetika do epidurálního prostoru ucítíte zmírnění porodních bolestí, takže budete cítit děložní stahy jen jako tlak. Úplné znecitlivění (anestezie) není vhodné, protože by zpomalilo průběh porodu. Porod tedy nebude zcela bezbolestný, ale mnohem méně bolestivý a pro Vás (a přeneseně i pro Vaše dítě) mnohem snesitelnější.

Jedna dávka místního anestetika podaná do epidurálního prostoru působí asi 60 až 120 minut. Do epidurálního katetru je možné během porodu místní anestetikum v těchto intervalech přidávat.

Se zavedeným epidurálním katetrem můžete během I. doby porodní měnit polohu na porodním lůžku, chodit, využít relaxační sprchu nebo balon. Relaxační koupel není možná, protože se při ní zvyšuje riziko vstupu infekce v místě zavedení epidurálního katetru.

II. doba porodní se ohlásí nutkavým pocitem na tlačení. Epidurální analgezie neovlivní Vaši schopnost „tlačit“ během vlastního porodu, ale je časté, že úleva od bolesti již není tak výrazná. Na druhou stranu ale může epidurální analgezie v této fázi porod výrazně urychlit uvolněním svalstva pánevního dna.

Pokud bude třeba těsně po porodu ošetřit porodní poranění, je možné do katetru přidat místní anestetikum a toto ošetření provést bezbolestně pouze v místním znecitlivění. Epidurální katetr je zpravidla vytažen před Vaším odchodem z porodního sálu na oddělení šestinedělí.

Výhody epidurální analgezie:

  • přináší dobrou analgezii pro matku a nemá negativní vliv na dítě,
  • epidurální analgezii je možné přidáním silnějšího anestetika do katetru změnit na epidurální anestezii (např. při potřebě císařského řezu), která je především pro matku bezpečnější než anestezie celková,
  • je výhodná u rizikových rodiček (s vysokým krevním tlakem, bronchiálním astmatem, myastenií apod.),
  • epidurální analgezie nezvyšuje výskyt bolestí zad způsobených zátěží pohybového aparátu během těhotenství.

Nevýhody epidurální analgezie:

  • každá metoda tlumení porodních bolestí má svá rizika a nese s sebou možnost komplikací,
  • některé ženy mohou po porodu pociťovat bolest v zádech v místě vpichu epidurální jehly; tato bolest odezní většinou spontánně během několika dnů,
  • jednou z komplikací epidurální analgezie (v 1 % případů) je proniknutí jehly přes dura mater do mozkomíšního moku; v tomto případě se mohou po porodu objevit silnější bolesti hlavy. Důležité je, abyste včas informovala ošetřující personál o objevení se takovýchto potížích, a mohla být zahájena adekvátní léčba (pitný režim, analgetika, klid na lůžku, event. zalepení otvoru v dura mater tzv. záplatou z vlastní krve, která je většinou dobře účinná),
  • ostatní komplikace, jako je krvácení do páteřního kanálu, neurologické komplikace nebo infekce jsou možné ale naštěstí velmi vzácné.

Pro koho je a není epidurální analgezie vhodná?

Epidurální analgezii lze podat v podstatě každé rodičce, výjimkou mohou být rodičky s alergií na místní anestetika, s celkovou infekcí, rodičky s nedostatečným srážením krve nebo naopak léčené léky proti srážení krve. Punkci epidurálního prostoru a zavádění katetru mohou ztížit deformity páteře nebo výrazná nadváha rodičky.

Jakékoliv další dotazy týkající se anestezie či analgezie v průběhu porodu Vám rád zodpoví každý anesteziolog nebo Váš porodník.

Související odkazy

  1. Epidurální analgezie během porodu (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 137 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Gynekologie a porodnictví:...

Biopsie pod kontrolou ultrazvuku při podezření na gynekologický zhoubný nádor

Biopsie pod kontrolou ultrazvuku je biopsie, při které je využíván počítač a ultrazvuk k nalezení...

Nemocnice

Rozhovor s anesteziologem

Před operačním výkonem musí vždy proběhnout rozhovor pacienta s anesteziologem. Zeptá se vás na p...

Gynekologie a porodnictví:...

Porod z pohledu anesteziologa – informace pro rodičky

Přítomnost anesteziologa je během porodu nezbytná v případech, že si rodička přeje epidurální ana...

Gynekologie a porodnictví:...

Spontánní porod plodu v poloze podélné koncem pánevním

Výhodou je kratší doba hospitalizace, pokud nejsou přítomny komplikace. Ty mohou být spojeny s na...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Mapa zdravotní péče
Hry
Rejstřík pojmů
Doporučené weby
Datové zpravodajství
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.09.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI