Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
  • Aktuální: Hysteroskopická sterilizace ženy

Hysteroskopická sterilizace ženy

Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Hysteroskopická sterilizace je miniinvazivní zákrok, při kterém jsou do vejcovodů zavedeny malé, pružné spirálky. Po zákroku si ženské tělo kolem těchto spirálek postupně vytvoří přirozenou bariéru, která zabrání proniknutí spermií do vejcovodů. Zákrok se provádí v celkové nebo lokální anestezii, případně nebo pod vlivem léků ovlivňujících vnímání bolesti (v tzv. analgosedaci). Výhodou tohoto typu zákroku je, že odpadá nutnost laparotomie (tzn. řezu břišní stěnou).

Označení zdravotního výkonu

Hysteroskopická sterilizace – zákrok znemožňující plodnost ženy (zneplodnění), provedený přes dutinu děložní

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Účelem výkonu je ztráta možnosti otěhotnět provedená laparoskopicky přerušením vejcovodů. Je obvykle doživotní a nevratná.

Upozornění: Otěhotnění po sterilizaci je zpravidla možné jen metodami asistované reprodukce (mimotělní oplodnění) s vysokým rizikem neúspěchu!

Bohužel žádný operační zákrok není zcela bez rizika. I přes velkou opatrnost a péči může během operace dojít ke komplikacím, které jsou naštěstí ve velké většině dobře rozpoznatelné a dobře řešitelné.

Možná rizika během operace:

  • silné krvácení s nutností podat krevní transfuzi, velmi vzácnou komplikací může být poranění velké tepny, které může vést až ke smrtelnému krvácení.
  • výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické odchylky), neúmyslné poranění okolních orgánů (močový měchýř, močová roura, močovody, tlusté a tenké střevo, velké cévy, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci,
  • velmi vzácně se mohou objevit otlaky měkkých tkání a obrna nervů, které mohou vzniknout v důsledku polohy při operaci, tyto změny ve většině případů odezní během několika týdnů a málokdy zanechají trvalé následky,
  • při dlouhotrvajícím operačním výkonu může být poškozena kůže v místě jejího styku s podložkou, čemuž nelze v ojedinělých případech, zejména u obézních pacientek, navzdory preventivním opatřením zabránit,
  • další možné komplikace mohou vzniknout při podání narkózy; bližší informace Vám poskytne před operací přímo anesteziolog.

Možné pooperační komplikace:

  • přerušení vejcovodu je nevratnou sterilizací, avšak i tato metoda může u nepatrného počtu pacientek selhat a žena nechtěně otěhotní,
  • dočasná porucha vyprazdňování močového měchýře a střevních kliček, která pozvolna během několika dnů odezní,
  • infekce operační rány, dutiny břišní či močových cest s nutností podat antibiotika, velmi vzácně vytvoření hnisavého výpotku – abscesu, který je nutno vyprázdnit,
  • vzácnou komplikací jsou píštěle, což jsou samovolně vzniklá spojení například. mezi močovým měchýřem a pochvou, která k úpravě stavu vyžadují další operační výkon,
  • velmi vzácná je trombóza, tj. vznik krevních sraženin v žilách např. pánevního dna, a embolie, tedy zanesení těchto sraženin například do plic. V krajním případě může dojít k uzávěru cévního řečiště a smrtelným komplikacím.

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Alternativou zákroku je laparoskopická nebo laparotomická sterilizace, tedy operace břišním přístupem. V porovnání s operacemi prováděnými přes břišní stěnu je pooperační průběh po hysteroskopických výkonech pacientkami lépe snášen a doba rekonvalescence je kratší.

Alternativou antikoncepce, tedy zabránění otěhotnění, je užívání nebo aplikace hormonálních preparátů (ve formě tablet, injekcí nebo náplastí) nebo zavedení nitroděložního tělíska. Antikoncepce je proces vratný, tedy plodnost může být kdykoliv po jejím vysazení obnovena. Nevýhodou antikoncepce jsou možné vedlejší účinky např. u hormonů.

Průběh zdravotního výkonu 

Operace se provádí v celkovém nebo místním znecitlivění nebo pod vlivem léků ovlivňujících vnímání bolesti. Přístup k vejcovodům je přes pochvu a dutinu děložní. Do dutiny děložní je zavedena optika hysteroskopu (nástroj umožňující zobrazit dutinu děložní) a po mírném naplnění dutiny děložní čirou kapalinou je přehlédnuto děložní hrdlo, dutina děložní a ústí vejcovodů. Hysteroskopem jsou do vejcovodů zavedeny spirály, které v průběhu 3 měsíců po operaci zneprůchodní vejcovody. Výkon trvá 10–15 minut.

hysteroskopická sterilizace – schéma zákroku

Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu

Předpokládaná délka hospitalizace je 1 den. Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 1 týdne. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a rehabilitovat. Uzávěr vejcovodů vazivovou tkáni nastane po 3 měsících po výkonu (zavedení spirál do vejcovodů).

Další potřebná léčba

Žádná

Související odkazy

  1. Hysteroskopická sterilizace (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 122 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Gynekologie a porodnictví:...

Laparoskopická nebo laparotomická sterilizace ženy

Tento zákrok se provádí u žen, které si již nepřejí otěhotnět – a to buď laparoskopicky, nebo pří...

Gynekologie a porodnictví:...

Totální laparoskopická hysterektomie (TLH) a laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH)

Při této operaci je pomocí laparoskopie odstraněna děloha případně i s vaječníky a vejcovody.

Gynekologie a porodnictví:...

Císařský řez (sectio caesarea)

Císařský řez je chirurgický zákrok, při němž porodník prořízne břišní stěnu i dělohu, aby se tímt...

Gynekologie a porodnictví:...

Odstranění dělohy skrze pochvu (vaginální hysterektomie)

Vaginální hysterektomie je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstran...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI