Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Anatomie, fungování lidského těla
  • Pohybový aparát
  • Aktuální: Šlachy a vazy

Šlachy a vazy

Pohybový aparát
Autor: gesundheit.gv.at

Úkolem vazů a šlach je spojovat jednotlivé části pohybového aparátu, jako jsou kosti, svaly a klouby, a udržovat je ve správné poloze. Kromě toho vazy a svaly zajišťují, aby pohyby byly kontrolované. Vazy jsou důležité i v místech, kde se nacházejí vnitřní orgány: zde jednak zajišťují správnou polohu těchto orgánů, jednak je chrání před vnějšími mechanickými vlivy, např. tlakem nebo nárazem.

Šlachy i vazy se řadí mezi pevné pojivové tkáně. Skládají se z kolagenních vláken, menšího množství elastických vláken a vazivových buněk. Díky paralelnímu (rovnoběžnému) uspořádání vláken mají šlachy i vazy obzvláště vysokou pevnost v tahu.

Ve srovnání se svaly a kůží jsou šlachy i vazy méně prokrveny a metabolismus v nich probíhá pomaleji. Šlachy a vazy se jsou proto označovány jako bradytrofická tkáň. Výhodou tohoto uspořádání je vyšší pevnost; naopak nevýhodou je to, že kvůli nízkému prokrvení se přetížené nebo poraněné vazy a šlachy hojí déle než jiné typy tkání. Stejně tak je pomalejší adaptace vazů i šlach na vyšší zátěž.

Jakou funkci mají vazy?

Vaz (lat. ligamentum) v pohybovém aparátu navzájem spojuje dvě kosti, obvykle v blízkosti kloubu. Vazy tohoto typu slouží ke stabilizaci kloubů, vedení jejich pohybů a omezení jejich rozsahu. Existují však i jiné vazy – například vazy trávicího traktu udržují orgány, jako jsou játra, střeva či žaludek, v břišní dutině na správném místě. Dalším příkladem jsou silné vazy, které u žen ukotvují dělohu na správném místě v pánevní dutině. V závislosti na své funkci mohou mít vazy různé tvary: může se jednat o široký pruh, tenký „provázek“, smyčku či jiné specifické tvary.

Obrázek 1: Šlachy a vazy v kolenním kloubu – schematický nákres. V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: depositphotos.com).

Jakou funkci mají šlachy?

Šlacha (lat. tendo) zajišťuje spojení mezi svalem a kostí. Při pohybu nebo udržování polohy šlacha přenáší na kost svalovou sílu. V příčném řezu jsou šlachy kulaté, oválné nebo připomínají tenké destičky. Šlachy jsou tvořeny velmi pevným kolagenním vazivem; proto jsou velmi odolné proti roztržení, avšak málo pružné. Nejsilnější šlachou v těle je Achillova šlacha, která vydrží velmi vysokou zátěž v tahu. Nadměrné namáhání některého z kosterních svalů může způsobit bolestivý zánět v místě úponu příslušné šlachy.

Obrázek 2: Achillova šlacha spojuje lýtkové svaly s patní kostí. (Zdroj: depositphotos.com)

Jakou funkci mají šlachové pochvy a tíhové váčky?

Šlachové pochvy (lat. vaginae tendinum) zajišťují hladké klouzání šlach ve tkáních. Šlachová pochva je synoviální tekutinou vyplněný obal z pojivové tkáně, který šlachu obklopuje. Šlachové pochvy se vyskytují všude tam, kde by šlachy jinak byly vystaveny velkému tření. Například v oblastech rukou a nohou může být svalové bříško poměrně vzdálené od úponu svalu, a šlachy jsou proto poměrně dlouhé, často se táhnou i přes několik kloubů. Právě v těchto případech poskytují ochranu šlachové pochvy. Zranění nebo nadměrná zátěž obecně jakéhokoli kosterního svalu může způsobit bolestivý zánět příslušné šlachové pochvy, který pohyb tohoto svalu omezí.

V některých částech těla jsou šlachy nebo šlachové pochvy navíc fixovány záchytnými vazy, které jsou odborně označovány jako retinakula (lat. retinacula). Ty zabraňují tomu, aby se příslušná šlacha při zátěži příliš vzdálila od kosti. Například šlachy vedoucí od spodní části holeně k prstům na noze by se bez fixace prostřednictvím širokého retinakula zvedaly při každém ohnutí nohy v kotníku (obr. 3).

Šlachové pochvy v pravé noze (vyznačeny modrou barvou) a retinakulum (označeno jako cruciate ligament), které přidržuje šlachy včetně šlachových pochev na svém místě.

Obrázek 3: Šlachové pochvy v pravé noze (vyznačeny modrou barvou) a retinakulum (označeno jako cruciate ligament), které přidržuje šlachy včetně šlachových pochev na svém místě. (Zdroj: By Henry Vandyke Carter - Henry Gray (1918) Anatomy of the Human Body: Gray’s Anatomy, Plate 441, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=561494)

Další ochranu šlachám mohou poskytovat tíhové váčky (lat. bursae synoviales), které mají velmi podobnou strukturu jako šlachové pochvy. V místě, kde by šlacha nebo sval jinak byly vystaveny zvýšenému tření o kost, vytváří tíhový váček jakýsi „polštář“ a tomuto tření předchází. Tíhové váčky se proto typicky nacházejí mezi kostmi (na jedné straně) a šlachami nebo svaly (na druhé straně).

Obrázek 4: Tíhové váčky jsou naplněné synoviální tekutinou a slouží k tomu, aby se předešlo tření mezi svalem nebo šlachou a kostí, která se nachází pod některou z těchto struktur. Na obrázku jsou mj. znázorněny tři hlavní tíhové váčky v kolenním kloubu (jejich popisky jsou podbarveny žlutě). V některých případech jsou uvedeny pouze latinské popisky (kurzívou), protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, May 25, 2022, CC BY 4.0)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Kosti, klouby, svaly, šlachy

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Pohybový aparát

Rameno: struktura a funkce

Ramena spojují trup s horními končetinami. Vyznačují se speciální biomechanikou, která umožňuje v...

Pohybový aparát

Svaly

Svalová tkáň má schopnost vyvíjet mechanickou sílu a pohybovat částmi těla. Svaly jsou tak zodpov...

Pohybový aparát

Pohybový aparát

Pohybový aparát lidského těla zahrnuje všechny struktury, které člověku umožňují nejen pohyb, ale...

Pohybový aparát

Fascie a fasciální systém

Fascie jsou struktury z pojivové tkáně, které obklopují svaly a orgány. Skládají se z kolagenních...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI