Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: rizikové skupiny
  • Aktuální: COVID-19 a děti

COVID-19 a děti

COVID-19: rizikové skupiny
Autor: Státní zdravotní ústav

Klinický průběh onemocnění COVID-19 u dětí včetně novorozenců je ve většině případů mírný, s malým rizikem nutnosti hospitalizace či intenzivní péče. Mezi nejčastější hlášené příznaky u dětí patří horečka a kašel, dále gastrointestinální příznaky, bolest v krku / faryngitida, dušnost, myalgie, rýma / ucpaný nos a bolest hlavy.

V Evropě i ve Spojených státech, v zemích s vysokým výskytem onemocnění COVID-19, byly na jaře hlášeny případy dětí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče pro vzácně se vyskytující multisystémový zánětlivý syndrom u dětí.

Projevy onemocnění jsou kombinací příznaků typických pro Kawasakiho syndrom a syndrom toxického šoku (TSS), které jsou charakterizovány systémovým onemocněním včetně přetrvávající horečky, zánětem, bolestmi břicha a postižením srdce. U některých z těchto dětí byla zjištěna pozitivita SARS-CoV-2 vyšetřením PCR nebo sérologicky, proto je zvažována možná souvislost PIMS s infekcí SARS-CoV-2.

V zemích EU/EEA a ve Velké Británii bylo v roce 2020 hlášeno celkem 230 suspektních případů PIMS, včetně dvou úmrtí, jednoho ve Velké Británii a jednoho ve Francii. Tyto případy jsou předmětem dalšího šetření.

Souvislost mezi infekcí SARS-CoV-2 a novou klinickou jednotkou multisystémového zánětu nebyla dosud prokázána, ale zdá se být pravděpodobná.

Celkové riziko onemocnění zánětlivým multisystémovým syndromem dětí (PIMS-TS), tedy pravděpodobnost rozvoje symptomů naplňujících kritéria typické či atypické Kawasakiho syndromu nebo obrazu syndromu toxického šoku je zatím považováno za nízké, na základě velmi nízké pravděpodobnosti onemocněním PIMS-TS u dětí, nicméně případný dopad onemocnění je vysoký. V zemích EU/EEA a Velké Británii je roční incidence 5-15/100 000 dětí mladších 5 let, v ČR je popisována incidence Kawasakiho syndromu cca 1,6/100 000 dětí mladších 5 let. Etiologie zůstává neznámá, hypoteticky dochází k infekci běžnými patogeny u geneticky predisponovaných dětí.

Léčba těchto dětí je prioritou. Je důležité včas vyhledat lékařskou péči. Toto nemocnění může probíhat závažně a vyžaduje rychlou a účinnou léčbu

Prozatím odborníci konstatují, že jasná souvislost mezi SARS-CoV-2 a Kawasakiho syndromem či PIMS-TS nebyla prokázána a v současné době není možné odhadnout riziko této komplikace. Nicméně předpokládá se, že PIMS-TS je následek dysregulace imunitní odpovědi na patogen a objevuje se jako pozdní reakce na infekci virem SARS-CoV-2. V tuto chvíli lze říct, že pouze relativně malé procento dětí může při COVID-19 trpět i těmito symptomy, zatímco u velké většiny dětí s potvrzenou nákazou novým koronavirem se nerozvinuly.

Dosud popsané případy PIMS-TS jsou spíše závažné. I zde ovšem platí hypotéza, že je možné, že byly popsány a rozpoznány jen nejtěžší případy. Nástup příznaků, které svědčí pro diagnózu PIMS-TS, spadá podle odhadů do období 2–4 týdnů po infekci COVID-19.

Shrnutí na závěr:

  • Dosud nebyla prokázána příčinná souvislost Kawasakiho syndromu s infekcí SARS-CoV-2.
  • Pravděpodobnost rozvoje symptomů naplňujících kritéria typické či atypické Kawasakiho syndromu nebo obrazu syndromu toxického šoku je podle odhadů velmi malá.
  • Celkové riziko PIMS-TS spojeného s COVID-19 je třeba zatím vnímat jako nízké.

(Poslední aktualizace: 21. 12. 2021)

Související odkazy

  1. Harwood R, Allin B, et al. A national consensus management pathway for paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with COVID-19 (PIMS-TS): results of a national Delphi process. The Lancet Child & Adolescent Health 2021; 5(2): 133–141. doi: 10.1016/S2352-4642(20)30304-7.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: základní informace

COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil konce...

COVID-19: základní informace

COVID-19: reinfekce

Obecně u některých virů může po primární infekci vzniknout u infikované osoby celoživotní imunita...

COVID-19: základní informace

COVID-19: období nakažlivosti, vnímavost, imunita, smrtnost

Jak dlouho je člověk nakažený virem SARS-CoV-2 pro své okolí? Kdo se může virem nakazit a co dosu...

COVID-19: základní informace

Postcovidový syndrom

Doba pro zotavení po nemoci COVID-19 je u každého jiná. U některých lidí mohou obtíže po prodělan...

Související doporučené zdroje

COVID-19: rizikové skupiny

COVID-19 u dětí

Mohou se děti nakazit COVIDEM- 19 a jaký průběh má u nich onemocnění? Co je syndrom PIMS-TS a jak se projevují tzv. covidové prsty? Jakým způsobem je možné chránit dítě před nákazou a jak mu vysvět...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: rizikové skupiny

Očkování proti COVID-19: informace pro onkologické pacienty a jejich blízké

Česká onkologická společnost ČLS JEP doporučuje onkologickým pacientům, aby se nechali naočkovat proti COVID-19. Používané vakcíny proti COVID-19 nepředstavují pro onkologické pacienty a jejich léč...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: rizikové skupiny

Stanovisko České neurologické společnosti ČLS JEP k očkování proti COVID-19 u pacientů s neurologickými onemocněními

Česká neurologická společnost ČLS JEP vydala stanovisko, které kromě obecného doporučení (ve smyslu zohlednění kontraindikací očkování) zahrnuje i doporučení pro pacienty se závažnými neurologickým...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: rizikové skupiny

COVID-19 a těhotenství

Jaké riziko představuje onemocnění COVID- 19 pro těhotnou ženu a může se virus přenést z matky na plod? Jaký je průběh COVIDU- 19 u těhotných žen a jak probíhá léčba? Jsou vakcíny proti COVIDU-19 b...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI